„Üks tikk paneb terve metsa põlema“

10. apr. 2015 Anneli Laursoo ja Karin Kangur Tallinna lasteaia Pallipõnn õpetajad - Kommenteeri artiklit

Kodanikuühiskonna üheks oluliseks osaks on ise midagi ära teha – märgata, vajadusel sekkuda, aidata, ära hoida. Seetõttu on oluline õppida juba lapsepõlves ohte ennetama ja neist teatama. Väikesed lapsed omandavad uusi teadmisi kiiresti, kui meie, täiskasvanud neile eeskujuks oleme. Nii panustame üheskoos turvalisemasse elukeskkonda.

Üheks väga oluliseks teemaks on kindlasti tuleohutus. Oleme kuulnud lugusid, kus kapi peale jäetud tikud on sattunud laste kätte, kes uudishimust on nendega mängima hakanud või kuidas järelvalveta jäetud küünal on tekitanud ümber kukkudes paksu pahandust. Halvemal juhul on see lõppenud tuleõnnetusega.

Lastele tuleohutusest rääkimine ja info edastamine pole iseenesest raske ülesanne. Igapäevaelust saab tuua palju näiteid. Lapsed on üsna teadlikud, et kodudes peab kindlasti olema töökorras suitsuandur, mis annab märku, kui oht on tekkimas või et tikke ei tohi ilma täiskasvanute juuresolekuta puutuda. Ometi juhtub ikka ja jälle ettevaatamatusest põhjustatud õnnetusi, mida oleks võimalik vältida. Järelikult peab lastega olulistest teemadest rääkides olema järjepidev, et ohuolukordi vältida ning teadlikkust kasvatada. Ütleb ju ka eesti vanasõna, et küll küllale liiga ei tee.

Lastele meeldib väga jutustada oma kogemustest, läbielatust. Nii tulimegi sel korral tuleohutusest kõnelema hakates mõttele, et hoopis lapsed ise võiksid oma lugudega üksteist õpetada.

Kutsusime kõiki lapis üle Eesti tuleohutuse teemal jutustama- ja joonistama. Joonistus- ja lühijuttude konkursi pealkirjaks sai „Üks tikk paneb terve metsa põlema” (eesti vanasõna). Laste pildid olid kõik väga omanäolised ja jutukestest ilmnes, kui head teadmised neil tuleohutusest on.

Paljudest jutukestest võis lugeda, kui olulise tähtsusega on see, et igas kodus peab olema töökorras suitsuandur, mis annab märku, kui midagi on põlema läinud. Vähem oluliseks ei peetud ka tulekustutit, millega saab tuld kustutada. Teati väga hästi, et põlevat küünalt, küdevat ahju või pliidil valmivat toitu ei tohi jätta järelvalveta jätta. Ning et kodust lahkudes peab triikraua juhtme seinast välja tõmbama. muidu võib maja põlema minna. Samuti olid lapsed kuulnud, et koduloomad võivad õnnetusi põhjustada. Näiteks kass võib lauale hüpates küünla ümber ajada. Kui teed aga metsas lõket, tuleb järgida tuleohutuse reegleid ja lõke enne lahkumist kustutada. Teati ka, et tikku ei tohi metsa alla visata. Oli kuuldud, et päästjad kustutavad helikopteritega mitu ööd ja päeva metsas tuld ja see on väga raske töö. Päästjate saabudes peavad inimesed jääma rahulikuks ja mitte närvi minema, kuulama päästjate juhtnööre. Enamik lapsi aga jõudsid oma juttudes järelduseni, et tikkudega ei tohi kunagi mängida! Ja kui on abi vaja, siis tuleb helistada 112 ning rahulikuks jääda. Tublid päästjad tulevad appi!

Kaasasime oma ettevõtmisse ka päästeameti, NUKU teatri ning NUKU muuseumi. Päästeametil on koolieelikutele mõeldud tuleohutuse programm „Tulest targem”, millega käiakse lasteaedades lastele tuleohutusalaseid teadmisi jagamas. NUKU teatri mängukavas on aga etendus „Nublu”, mis räägib tuletõrjekoerast ja tuletõrjujate tööst. 11. veebruaril tähistati üle Euroopa hädaabinumbri 112 päeva, ning Eestis algas üleminek ühele hädaabinumbrile 112. Tuleohutus on seega väga aktuaalne teema mitmel tasandil. Meie ideega veidi lähemalt tutvudes olid mõlemad asutused meelsasti nõus koostööd tegema. Alljärgnevalt päästeameti ja NUKU teatri mõtted korraldatud näituse kohta.

Päästeamet: „Meil on väga hea meel, et Pallipõnni lasteaia õpetajad otsustasid laste joonistusvõistluse teemaks valida just tuleohutuse. Tähtsa teema põimimine lastele meeldivatesse tegevustesse on hea mõte, sest sedasi on lastel hõlpsam teadmisi omandada. Peame oluliseks, et lastele hakataks ohutut eluviisi õpetama juba võimalikult varakult, sest ainult nii kasvab uus põlvkond teadlikuks ja turvalisust kõrgelt hindavaks.”

NUKU teater: „NUKU teatril oli väga hea meel näituse vastuvõtmisel. On rõõmustav ning südantrahustav näha laste mõtteid ja pilte nii olulisel teemal nagu on seda tuleohutus. Joonistusi oli väga erinevaid, eriti valmistasid meile rõõmu aga laste jutustused piltide kõrval. Seal märkasime nii mõndagi leidlikku, fantaasiaküllast ning loomingulist lookest, mida võiks veidi pikemaks kirjutada ning kasvõi teatrilaval esitada! Täname õpetajaid ning osalejaid selle rikastava sündmuse eest.”

Näituse „Üks tikk paneb terve metsa põlema” pidulik avamine toimus 12. märtsil NUKU muuseumis, kus olid kohal Tallinna Pallipõnni lasteaia lapsed, õpetajad, päästeameti esindajad ja tuletõrjuja Valgemaa NUKU teatri etendusest „Nublu”. Päästeameti esindajad ning tuletõrjuja Valgemaa kuulutasid konkursil osalenute seast pidulikult välja oma lemmikud. Päästeamet ja NUKU teater olid omalt poolt laste innustamiseks pannud välja vahvad ja õpetlikud meened.

Päästeamet ja NUKU teater tunnustasid omalt poolt järgmisi töid:

Päästeameti meened said:

  • Mirtel Parvelt Viljandist
  • Kertu Mäll Tallinna lasteaiast Pallipõnn
  • Krisette Arumets Konguta koolist
  • Erik Väljaäär Pärnu Kadri lasteaiast
  • Angelina Silm Kohtla-Järve lasteaiast

NUKU teatri meened said:

  • Marta Rähni Tallinna lasteaiast Pallipõnn
  • Krisette Arumets Konguta koolist

Kõik osavõtjad said tänukirja.

Meile väga toredaks üllatuseks oli osalejaid päris palju. Kokku saadeti näitusele 78 tööd Eestimaa eri paikadest: Tartumaalt, Pärnust, Viljandist, Kohtla-Järvelt, Jõhvist, Valgamaalt, Tallinnast.

Näitus oli üles pandud NUKU muuseumisse ja töid sai vaadata 3.–23. märtsini. Kes kohale tulla ei saanud, nägid vahvaid pilte Tallinna lasteaia Pallipõnn kodulehelt: www.palliponn.edu.ee

Täname südamest kõiki lapsi ning juhendajaid nende toredate lugude eest, mis olid lapselikult siirad ja õpetlikud.

Selleks, et elada turvalises ühiskonnas on meil kõigil vaja anda oma panus. Teadmine, et meie järeltulev põlvkond on ohtudest ja nende vältimisest hästi teadlik, rõõmustab ning rahustab!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!