Eesti noored metsamehed on Euroopa tipus

29. mai 2015 Veiko Belials Luua metsanduskooli õpetaja - Kommenteeri artiklit

20.–24. maini toimusid Luual ja Tartu kesklinnas Luua metsanduskooli korraldatud 14. Euroopa metsandusõpilaste kutsevõistlused (European Championship in Forestry Skills).

Sisuliselt on tegemist noorte metsameeste Euroopa meistrivõistlustega, sest metsandusoskusi ei saa õppurid proovile panna ei Euroskillsi ega Wordskillsi võistlustel. Kohal olid 17 riigi neljaliikmelised võistkonnad, kokku 68 võistlejat. Eestit esindasid Luua metsanduskooli õpilased Ranet Sildoja, Meelis Rus, Taavi Soosaar ja Markus Mitt. Jagati tiitleid nii individuaalses kui ma meeskondade konkurentsis, üksikaladel ja üldarvestuses. Võistluste korraldamist toetasid Stihl, RMK, Stora Enso, KIK ja haridusministeerium.

Võistluste esimesel päeval läbiti meeskondlikult 3,2 kilomeetri pikkune 16 metsandusülesandega metsarada, mis andis ligikaudu pooled meeskonnavõistluse punktidest. Rajal tuli määrata puuliike, loomi, metsakahjustusi, hinnata puidu kogust, puu kõrgust, kasvava puu vanust, maapinna kaldenurka, maa-ala pindala jne.

Teisel päeval võisteldi puu langetamises. Võistleja sai ise määrata puu langetussuuna ja pidi seejärel langetama puu võimalikult täpselt sinna asetatud tiku peale. Lisaks täpsusele ja ajale mõõdeti üle ka kännu parameetrid. Paljudele võistlejatele oli looduslikult kasvava suure puu langetamine paras väljakutse, kuna Euroopas on metsa vähesuse tõttu võimalik langetamisvõistlusi pidada puud tegelikult maha võtmata, kasutades puu asemel alusele püsti pandud pakku ja määrates langetamissuuna pärast võistleja etteastet (langetussälgu saagimist) lasermõõdikuga.

Kolmandal päeval kolis võistlus Tartu kesklinna, kus toimusid raievõistluse platsialad – saeketi vahetus aja peale, kombineeritud järkamine, täpsussaagimine ja laasimine. Ketivahetus on olulise tähtsusega ala, sest pärast keti vahetamist võetakse võistlejalt saag käest ja antakse see tagasi vahetult enne järgmiste alade sooritamist. Nii tulebki kett paigaldada nii, et mootorsaag oleks kasutusvalmis ka kahel järgmisel alal, tehtud vigu vahepeal korrigeerida ei saa. Lisaks keti vahetamise ajale kontrollitakse nii enne kui ka pärast võistleja käsi, mida saeketti vahetades ei tohi vigastada. Parim aeg sellel alal oli 9,96 sekundit.

Kombineeritud järkamisel tuleb kahel pakul lõigata otsast kettad, mis ei tohi olla õhemad kui 30 mm ja paksemad kui 80 mm. Esimesel pakul tuleb teha sisselõige, lõigates kõigepealt alt ja siis ülevalt. Teisel pakul tuleb lõikeid teha vastupidises järjekorras. Võistleja saab kõrgeimad punktid, kui ülemine ja alumine sisselõige kohtuvad pakul tähistatud punases tsoonis võimalikult täpselt, samuti jälgitakse, et kettad oleksid lõigatud 90-kraadise nurga all paku telje suhtes, kusjuures pakud ise ei ole horisontaalselt, vaid üks tõusva, teine laskuva nurga all.

Täpsussaagimisel tuleb kahelt maasolevalt palgilt lõigata kettad paksusega 30–80 mm. Kettad tuleb lõigata täisnurga all palgi telje suhtes ja alusplaadile, millel asetsevad pakud, ei tohi sisse lõigata (sisselõige alusplaadile tähendab selles ülesandes nulli saamist). Ülesande muudab raskemaks asjaolu, et palgi külgedele on lisatud kiht saepuru, mis peidab võistleja eest alusplaati.

Laasimiseks oli ette valmistatud 30 kunstoksaga tehistüved. Kõik oksad olid võrdse diameetriga ja paigutatud ühesuguse asetusega, et tingimused oleksid võrdsed. Tüvele ei tohtinud laasimise järel jääda kõrgemaid oksatüükaid ja sisselõikeid, ka tuli laasida võimalikult kiiresti, aga samas ohutult (kohtunikud jälgisid vigade tegemist).

Luual oli see juba teine kord neid võistlusi korraldada – esimene oli 2004. aastal. Toona jäeti üldvõit koju, seekord oldi veidi külalislahkemad ja piirduti üldarvestuses ülinapilt teise kohaga, lubades võidurõõmu nautida sakslastel ja jättes Itaalia kolmandaks. Sellega tuli võitjate perre uus liige – kolmeteistkümnel senisel võistlusel olid esikohad jagatud ainult kolme riigi vahel: Austrial on kaheksa meeskondlikku esikohta, Sloveenial kolm ja Eestil kaks. Raievõistlusel, kus ka eraldi kohti jagatakse, said Eesti võistlejad kolm individuaalset poodiumikohta ja meeskondliku võidu, metsarajal oldi meeskondlikult kolmandad.

Luua metsanduskooli õpilased tõestasid taas oma kuulumist Euroopa tippu, mis teeb au nii koolile kui ka Eesti metsandusele tervikuna. Varem on Luua metsanduskool need võistlused võitnud 2003. ja 2004. aastal, 2010. aastal oldi kolmandad, 2005. aastal neljandad, 2006. ja 2008. aastal viiendad. Lisaks 2009. aasta raievõistluse kolmas koht.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!