Minister Ligi: erainitsiatiivi ja mitmekesisust hariduses tuleb toetada

15. mai 2015 Marit Valge HTM-i kommunikatsiooniosakonna konsultant - Kommenteeri artiklit

Kohtumisel erakoolide esindajatega kinnitas minister Jürgen Ligi, et era­initsiatiivi ja mitmekesisust üldhariduses tuleb toetada. Kõlama jäi arusaam, et seda peaksid tegema nii riik kui ka omavalitsused.

Jürgen Ligi sõnul tuleb riigil õpilasi toetada võrdselt, sõltumata sellest, kas nad õpivad era- või munitsipaalkoolis. „Riigi makstav haridustoetus hüvitab ka edaspidi erakoolidele õpetajate palga, koolilõuna ja muid nn hariduskulusid, ning see summa kasvab,” ütles Ligi.

Viimasel kahel aastal on erakoolide haridustoetus kasvanud 10,8 miljoni euroni. Sel aastal on erakoolide haridustoetus üle 25% suurem kui mullu ning ka järgmisel aastal on oodata kasvu.

Aastast 2011 kehtis omavalitsustele kohustus toetada erakoolide kommunaal- ja muid kulusid, mille kohta Riigikohus on otsustanud, et riigikogu ei oleks tohtinud omavalitsusi selleks sundida. Tänavu eraldati omavalitsustele erakorraliselt raha ülemineku leevendamiseks. Minister ootab edaspidi omavalitsuse panuse taastumist erakoolide kommunaalkulude katmisel.

Jürgen Ligi sõnul on erakoolid koolivõrgu oluline osa. „Kogukond ja omavalitsused teavad kõige paremini, milliseid koole nad vajavad. Kõikjal peaks koolivõrku vaatama tervikuna ning mitmekesist haridust on kogukonnal õigus oodata nii kohalikult koolilt kui ka osaleda erakooli toetamisel,” sõnas minister. „Ka enne nelja aasta tagust seadusemuudatust toetasid omavalitsused erakoole vabatahtlikult, nähes neid osana oma koolivõrgust ja kogukonnast. Kulude katmiseks on erakoolidel õigus võtta õppemaksu,” osutas minister.

Kui riik hakkab järgnevatel aastatel erakoolide kommunaalkulusid kinni maksma, toetatakse erakoolide õpilasi enam kui 50% suurema summaga kui munitsipaalkoolide õpilasi. See saab tulla vaid ülejäänud haridusraha kasvu arvelt.

Kohtumisel jõuti üksmeelele, et teemat tuleb edasi analüüsida. Lähitulevikus on plaanis uued kohtumised.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!