Õpetajad nägid tantsukunsti laiast maailmast

22. mai 2015 Ulrike Morel, Ave Tuumalu, Lii Ainsalu tantsuõpetajad - Kommenteeri artiklit

Esineb Glims&Gloms tantsuteater Soomest. Foto: Ilpo Vainionpää

Tartus toimus 17.–19. aprillini Eesti tantsuagentuuri eestvedamisel rahvusvahelise tantsukunsti võrgustiku NOBA kohtumine tantsuõpetajatele, koreograafidele ning tantsijatele, kes loovad tantsu koos lastega või lastele. Osalema olid oodatud ka üldhariduskoolide õpetajad, keda huvitab tantsukunst.

Kevadel on koolides kiire. Sõit Tartusse ja aja mahavõtt nädalavahetuseks tundub suisa ajaraiskamisena. Programm lubab aga just noorele vaatajale suunatud tantsukunsti laiast maailmast (Soomest, Taanist ja mujalt), seega tuleb aega leida.

Genialistide klubis olid pehmed istepadjad ja ootusärevus. Lavale astus WE GO Taanist. Lava oli täis muusikariistu ja ruumi tantsimiseks justkui polnudki. Peagi ilmusid muusikariistade vahele pealaest jalatallani punastesse liibuvatesse kostüümidesse riietunud tantsijad ja muusikud. Peadpööritavaid ideid ja kehaosavust täis, lõbus ja naljakas kontsertetendus.

Tartu Uues Teatris esines Glims& Glomsi tantsuteater Soomest. Lava keskel asuv kolmnurkne liiklusmärk jättis mulje, et etendus võiks sisaldada liiklemiseks vajalikke teadmisi, ja kui lavale astusid kolm tantsijat – ühel peas kera, teisel püramiid ja kolmandal kuup –, tekkis matemaatilise mängu ootus. Kavalehte sirvides saime teada, et tegemist on Aatomi, Molekuli ja Prootoniga. Tantsijad liikusid laval uinutava muusika saatel. Ei tea, kas meie vähese reaalainete huvi tõttu, kuid huvitavamaks muutus etendus siis, kui tantsijad hakkasid lavategevusse publikut kaasama. Milline võimalus õpetada lastele matemaatika termineid ja nende seoseid.

Päeva teises pooles sai elada kaasa Renate Keerdi ja Eesti tantsuagentuuri etendusele „KAMA”, nautida teravmeelset lähenemist inimsuhetele ning süüa kama.

Päeva lõpetas Erik Kaiel etendusega „No Man is an Island” tantsukompaniilt Arch8 (USA-Holland). Ülimalt täpne ja tehniline tantsuduett katsetas inimkeha võimete piire, avastades tasakaalu ja kontakttantsu võimalusi kahe inimese vahel. Märksõnadena jäid kõlama suhtlus, koostöö ja loomingulisus.

Teine päev. Taas Genialistide klubi. Päeva alustas Anne Ekenesi ettekanne „Ületades tantsulava piire”. Anne on Norras tegutseva tantsukompanii Panta Rei Danseteater kunstiline juht.

Ettekanne oli üks põhjus, miks Tartusse tulla – palju ideid, kuidas viia tantsukunsti noorteni neid huvitavate ja puudutavate teemade abil. Nähtud videotest ja näidetest selgus, kui oluline on panna lapsi laval olemise abil tajuma etenduskunsti võlu ja valu ning kuidas tänu uutele kogemustele oskavad lapsed paremini hinnata ka teiste panust etenduse loomisel. Pole ideid, mida ei saa teostada, on ainult küsimus, kuidas. Anne on Norras saavutanud tantsu laiema toetuse ühiskonnas kuni rahahiidude lahkemaks muutumiseni.

Joan van der Masti töötuba: Joan andis ideid, kuidas lihtsatest harjutustest luua suuremaid lugusid, kuidas kaasata tavakoolide õpetajaid ja nende kaudu ka õpilasi tantsulavastuste loomise ja analüüsi juurde. Töötoas osalejad katsetasid, kuidas avardada loovat mõtlemist eri inspiratsiooniallikatega, nagu rekvisiidid, teema, kostüümid, muusika, plastilisus, pildid, jutustused jne.

Erik Kaieli töötuba: praktiline töötuba partnerluse kasutamisest noortele loodavates tantsulavastuses. Teismelistega võib kontaktimprovisatsioon olla komplitseeritud, kuid Eriku antud ülesanded kasvasid järk-järgult ja olid mängulised. Töötoas avastati partnerlust ja füüsilist suhtlust kui hüppelauda tulevastele ideedele. Rõhuasetus oli avatud ja kohandatavatel harjutustel, mida saab korrata erineva tehnilise tasemega gruppides. Kontaktimprovisatsiooni elemendid segati tantsukombinatsioonide arenguga, luues nii alus edasisteks koreograafilisteks avastusteks.

Keset kõige kiiremat perioodi mõttepausi tegemine ja uute ideede ammutamine mõjus värskendavalt. Töötubasid tantsuõpetajale võiks olla rohkemgi. Teema võib tuttav olla, aga iga õpetaja avab seda oma nurga alt.

Oli tore üritus, kahju ainult, et etendustel nappis publikut, eriti lapsi. Ei tea, kas põhjuseks oli kiire aeg või vähene reklaam? Aitäh tegijatele!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!