Poolsada Euroopa riiki leppisid kokku kõrghariduse eesmärgid

18. mai 2015 - Kommenteeri artiklit

Möödunud nädalal Armeenias Jerevanis kohtunud Euroopa 48 liikmesriigi esindajad leppisid kokku, et ühise kõrgharidusruumi eesmärgid järgmiseks kolmeks aastaks on õppijakeskne lähenemine ja uute tehnoloogiate kasutamine õppetöös, lõpetajate teadmiste ja oskuste vastavus kiirelt muutuva tööturu vajadustele ning parem juurdepääs kõrgharidusõppele, teatas haridus- ja teadusministeeriumi pressiesindaja.

Eestit esindasid Jerevanis Euroopa kõrgharidusruumi liikmesriikide konverentsil haridus- ja teadusministeeriumi kõrgharidusosakonna juhataja Anne Kivimäe ja peaekspert Janne Pukk, Tallinna ülikooli rektor Tiit Land (Rektorite Nõukogu esindaja) ning Tallinna tehnikakõrgkooli rektor Enno Lend (Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu esindaja).

„Üle-euroopalised eesmärgid, milles riigid kokku leppisid, haakuvad väga hästi Eesti seniste tegevussuundadega. Sarnased eesmärgid on püstitatud ka Elukestva Õppe Strateegias, mis suunab arenguid Eesti hariduses järgneva viie-kuue aasta jooksul,” märkis Anne Kivimäe.

Konverentsil heaks kiidetud kommünikees on neli peateemat. Esimene puudutab õppeprotsessi ajakohastamist ja kvaliteedi parandamist: õppijakeskne lähenemine, uute tehnoloogiate kasutamine õppetöös ning õpetamise, õppimise ja teaduse tugevam seostamine. Teine teema on kõrgkoolilõpetajate hariduse vastavuse tagamine kiirelt muutuva tööturu vajadustele – see tähendab tehnoloogilisi uuendusi, uusi erialasid, tihedamat koostööd kõrgkoolide ja tööandjate vahel, rohkem praktikavõimalusi ja tõhusamat karjäärinõustamist. Kolmas teema on liikumine rohkem kaasava haridussüsteemi suunas: kõrgharidusele juurdepääsu parandamine, sealhulgas demograafiliste muutuste ja sotsiaal-majanduslike oludega arvestamine. Neljas teema puudutab käimasolevate struktuursete muudatuste elluviimist: ühtset kraadi- ja ainepunktisüsteemi, riikidevahelist koostööd mobiilsuse, ühisõppekavade ja -kraadide osas; kvalifikatsioonide vastastikust tunnustamist jms.

14.–15. mail toimus Jerevanis samaaegselt Euroopa kõrgharidusruumi liikmesriikide konverentsiga ka neljas Bologna foorum, kus osalesid umbes saja riigi ja organisatsiooni delegatsioonid. Foorumi lõppdokumendis kinnitavad osalejad, et peavad oluliseks koostöö tugevdamist nii Euroopa kõrgharidusruumi liikmesliikide kui ka sellega piirnevate riikide vahel. Koostöö prioriteetidena tuuakse välja kvaliteedi kindlustamine, kvalifikatsioonide vastastikune tunnustamine ja mobiilsus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!