Presidendid esitlesid sõnaraamatuid

11. mai 2015 - 1 Kommentaar

Eesti president Toomas Hendrik Ilves ja Läti president Andris Bērziņš tunnustasid esmaspäeval Riias Läti keele agentuuri ja Eesti keele instituuti aastatepikkuse töö eest tänapäevaste eesti-läti ja läti-eesti sõnaraamatute koostamisel, teatas presidendi kantselei.

„Loodan, et nüüd tuleb läti keele oskajaid – või vähemalt huvilisi – Eestis juurde ning eesti keelest huvitatute arv kasvab Lätis,” ütles sõnaraamatute esitlusel president Ilves, kelle sõnul olid kahe naaberrahva seni kasutusel olnud sõnaraamatud, eesotsas ligi pool sajandit tagasi Karl Abeni koostatud eesti-läti ja läti-eesti sõnaraamatuga vananenud ja mitte väga mahukad.

EKI-s koostatud läti-eesti sõnaraamatu aluseks on kakskeelne ja kolmanda keele vahendusel loodud tekstide rööpkorpus, mis on Eestis tõlkesõnaraamatu koostamisel esmakordne. Sõnaraamatu struktuuri, koostamise ja automaatse küljendamise põhimõtted töötas välja projektijuht Arvi Tavast, koostamises osales tõlke- ja keeletehnoloogiafirma Tilde.

Läti keele agentuuris valminud eesti-läti sõnaraamat sisaldab rikkalikult näiteid ja grammatilist teavet ning abistab kasutajat nii eesti keelest läti keelde tõlkimisel kui ka mõlema keele õppimisel. Sõnaraamat sisaldab ohtralt tõlkimisel tihti esinevat sõnavara, sealjuures on paljud läti uudissõnad selles avaldatud esmakordselt. Sõnaraamatu koostasid peatoimetaja Valts Ernštreits ning Marika Muzikante ja Maima Grīnberga, retsensentideks olid Guntars Godiņš ja Lembit Vaba.

Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi toel Läti keele agentuuris koostatud „Eesti-läti sõnaraamat” ja Eesti keele instituudis koostatud „Läti-eesti sõnaraamat” sisaldavad mõlemad üle 40 000 märksõna. Lisaks paberväljaannetele on EKI avaldanud mõlemad sõnaraamatud elektrooniliselt. Läti keele agentuur on veebikeskkonnas www.ee-lv.lv avaldanud elektroonilise eesti-läti sõnaraamatu, mida on läti ja eesti tõlkide koostöös kavas pidevalt täiendada.

Eesti ja Läti riigipead olid sõnaraamatute koostamise tugevad toetajad ning taganttõukajad.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Presidendid esitlesid sõnaraamatuid”

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!