Tartu Uus Teater kutsub suvel Odysseuse radadele

22. mai 2015 Katrin Maimik - Kommenteeri artiklit

Augustis etendub kümnel korral Ivar Põllu uuslavastus „Odysseia”. Tartu Uue Teatri sellaastane suvelavastus viib publiku kaasa teekonnale Odysseuse radadel ja teemadel.

Lavastus algab ja lõpeb selleks puhuks ümber ehitatud Uue Teatri saalis, kuid vahepeal liigub publik koos trupiga ringi Tartus ja linna äärealadel, kord bussiga, kord jala, sattudes nii kohtadesse, kus ta pole kunagi käinud, või nähes uues valguses kohti, millest ta on varem lihtsalt mööda kõndinud või sõitnud. See on otseses mõttes kogemuslik teatrietendus, kus publik väljub oma mugavustsoonist, avastades argisele uue vaatenurga.

Ühelt poolt on tegemist Uue Teatri esimese klassikalavastusega, algtõukeks Vana-Kreeka eepos „Odysseia”, kus kelmist kangelane seikleb kümme aastat Trooja sõjast koju, ootava naise juurde.

See on eepiline lugu mehest, kellele on ennustatud kas surematut kuulsust seiklustes või märkamatut, aga õnnelikku elu kodusaarel. Kord sõtta ja ootamatustesse kistud, ei oska ega saa ta sellest mustrist enam välja ning rahulik elu armastatud naisega muutub unelmast painajaks. Mida lähemale jõuab ta kodule, seda hirmuäratavam tundub kartmatule sõdurile ja Trooja sõja veteranile rahulik elu.

Teiselt poolt on see Tartu äärealade interaktiivne avastusretk, vaade Eestile ja Tartule võõramaalase, rahuvalvesõduri või turisti vaatenurgast. Publik viiakse Tartu tuntud või tundmatutesse paikadesse, millele antakse uusi tähendusi.

Publik näeb Eestit ja Tartut siin läbisõidul oleva võõramaalasest sõduri pilgu läbi. Publik näeb Eestit ja Tartut ka läbi turistidele pakutava pealiskaudsuse prisma, kus oluliseks saavad laialt levinud ja arusaadavad asjad, tõeliselt omapärane ja eriline aga jääb võõraks ja hämaraks, arusaamatuna arusaamatuks mõistetud.

Mis jääb alles tavalisest, normaalsest, igapäevasest elust, kui hindajaks on seikluslik vaim, puänt ja dramatism? Kes suudaks veel lihtsat elu elada ja edasi kanda, kui kõik huvitav, ajalooline ja meeldejääv on hoopis vastupidine?

Autor-kunstnik-lavastaja on Ivar Põllu, valgus­kunstnik Taavi Toom, video­kunstnik Martin Rästa.

Män­givad Katrin Pärn, Maarja Jakob­son, Piret Simson, Helgur Rosen­thal jt.

Etendused 14., 15., 18., 19., 20., 21., 22., 25., 26. ja 27. augustil Tartu Uues Teatris ja Tartu linnas.

Piletid müügil 23. maist Piletilevis ja Piletimaailmas.

www.uusteater.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!