Üleeuroopaline liiklusohutuse nädal Kadaka lasteaias

13. mai 2015 Maili Vaarpu, õppealajuhataja; Eve Sepper, liikumisõpetaja - Kommenteeri artiklit

Kevadekuulutajad on jälle kohal! Talvekorteritest on välja võetud nii laste kui ka täiskasvanute kahe- ja kolmerattalised sõbrad, millelt on tolm maha pühitud ja mille kett õlitatud. Lasteaia jalgrattaparkla täitub iga päevaga üha enam. Kas rattad on aga sõidukorras, ohutusnõuetele vastavad? Ega kiiver ole talve jooksul väikseks jäänud? Kuivõrd on meeles sõiduoskused ja reeglid? Võib-olla pole abirattaidki enam vaja?

4.–10. maini tähistati üleeuroopalist liiklusohutuse nädalat. Kadaka lasteaias toimus selle käigus hulk põnevad ettevõtmisi.

Jüripäeval toimus lasteaia pikaajaliste sõprade toel traditsiooniline perepäev „Kadaka liikleb ohutult – kevad 2015”, mille fookus oli seekord fookus kevadsuvistel liiklusoludel, ohutusel ja algaval jalgrattahooajal.

Maanteeamet tõi kohale teavitustelgi liiklusohutusteemaliste simulaatoritega, turvavöö-, kaelatoe- ja kaalukokkupõrkestendi, et praktiliste näidete varal tutvustada auto turvavarustust ja ohutust. Näiteks oli võimalik välja selgitada, kui palju kaaluks inimene võimalikul kokkupõrkel auto erinevatel kiirustel. Tulemused panid nii mõnegi täiskasvanu turvavöö kinnitamise suhtes järele mõtlema. Vapramad said omal nahal praktiliselt läbi proovida auto kokkupõrkeefekti.

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri ennetus- ja menetlustalitus keskendus jalgratta turvavarustusele ja viis läbi näitlikke katseid kiivrikandmise vajalikkusest. Jalgrataste tehnilise seisukorra üle vaatamiseks seisti järjekorraski. Ülevaatust teinud ja nõustanud politseinikud möönsid, et kuigi keskmine tase on üsna hea, leidus siiski vajakajäämisi. Siinkohal on sobilik meelde tuletada, et valge helkur kinnitatakse ette, punane taha ning kollased või valged kodaratele. Ühtlasi juhtisid politseinikud tillude vigursõidurada kõige noorematele ratturitele. Starti andnud politseinike vormid lisasid sooritusele tõsidust.

DSCN2430Sisekaitseakadeemiast tulid külla neli koerajuhti koos oma neljajalgsete sõpradega. Eesti ühed parimad politseikoerajuhid eesotsas Raul Bambergi ja tema sõbra Nachoga selgitasid koerte vajalikkust julgeolekustruktuurides, esitlesid oma hoolealuste oskusi ja andsid teada, kuidas väikesest kutsikast saab tubli politseikoer. Demonstratsioonesitluseks oli üks julge isa nõus mängima põgenevat kriminaali ja laskma koeral end varrukat pidi kinni pidada. Oma soorituse järel teenis ta ausalt välja tugeva aplausi.

Plekk-Liisu OÜ testis rattasõiduoskusi raskemal vigursõidurajal ning tutvustas jalgrattalubade taotlemise võimalusi. Huvilised panid end proovile kõverjalgrattaga (tahad pöörata vasakule, ratas pöörab paremale).

Eesti Punane Rist õpetas praktiliste ülesannete varal lastele lihtsamaid esmaabivõtteid. Kadaka lapsed ei löö verest välja, kui on vaja abi anda. Nad on mitmel aastal osalenud väärtuspõhisel esmaabikoolitusel dr E. Liigeri käe all.

Samuti tutvustati üle-Euroopaliselt ühtlustunud hädaabinumbrit 112.

Õpetajad valmistasid ette lindiraja „Roolin targalt”, mis põhines parema käe reeglil. Rada läbides tuli pereringis arutada ja leida vastused liiklusohutusalastele küsimustele alates kiivri õigest kandmisest kuni auto pidurdusteekonna pikkuseni välja. Meelde jäänut testisid Sebra ja lõvi Leo.

Lasteaia siseruumides oli üles seatud kino „Sebra”, kus näidati liiklusteemalisi multifilme ja dokumentaalfilmi Tallinna liiklusest aastal 1939. Kas teadsite, et sel ajal sõitis buss liinil Kopli – Suur-Karja?

Koostöös lapsevanematega oli uudistamiseks näitus „Mudelautod läbi aegade”. Näitust ilmestasid maanteeameti spetsialisti Eve-Mai Valdna erakogust pärit nõukogudeaegsed liiklusteemalised plakatid, mis tõid huvilistele nostalgilise muige näole.

Enne koju asutamist kinnitasid perepäeval osalenud allkirjaga , et järgivad ausalt liiklusseadustikku. Nimed kirjutati suurele tahvlile Sebra isiklikul heakskiidul.

Üldist meeleolu hoidis üleval jäätiseauto „Jätsiabi”. Vaatamata viimaste nädalate tuuliseimale ilmale söödi seltsis ära ligi 200 portsu jäätist.

Rühmades keskenduti üleeuroopalise liiklusnädala käigus sellele, kuidas laps enda ümber liiklust näeb ja tajub. Muu hulgas valmisid põnevad kollektiivsed plakatid, mida sai näha lasteaia koridorides.

Liiklusteema jätkuna sõitsid 50 Kadaka last Laitse Rallyparki, et panna seni õpitu praktiliselt proovile. Liiklusnädala lõpetas koolieelikute võistkondlik viktoriin, mida käisid auhindamas sõbrad ennetus- ja menetlustalitusest: Anu Asu ja Martin Kreitsman.

Hoolekogu tagasiside kinnitas, et sellised ettevõtmised on vajalikud ja viljakandvad. Arusaam ohtudest, oskusest neid märgata ja ennetada peaks toimuma juba maast madalast ja ikka selleks, et meie lastest kasvaksid tublid liiklejad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!