Viru keskuses avati näitus lugemise ajaloost

22. mai 2015 Mari Klein - Kommenteeri artiklit

Kolmapäeval, 20. mail avas Eesti kirjanike muuseumide ühing Viru keskuse aatriumis kirjandusfestivali Head Read sissejuhatuseks lugemise ajaloost kõneleva rändnäituse „Lugemise kunst, elamise headus”, mis jääb seal avatuks 7. juunini.

Näitus teeb sissevaate lugemise lukku nii Eesti kui ka maailma ajaloo vaatenurgast, uurib neuroloogia ja lugemise seoseid; seda, mida loevad kirjanikud, ning hõlmab endas nii veidraid seiku kui ka põnevaid fakte.

„Välja võib tuua näiteks selle, et pikka aega peeti vaikselt lugemise oskust erakordsete võimete märgiks, sest tekste loeti ette ainult valjusti,” märkis näituse kuraator Berit Kaschan.

Hiiglaslike raamatutena kujundatud näituselt leiab mõtlemisülesandeid, saab proovida pimedate kirjas lugemist ning testida, millise lugejatüübi hulka kuulud. Lõpetuseks võib end jäädvustada raamatdiivanil kirjandusklassiku tsitaadi kõrval.

Näituse kuraatorid on Berit Kaschan ja Maarja Vaino, kujundaja Katre Rohumaa.

Foto: Maarja Vaino

Foto: Maarja Vaino

Näitus juhatab sisse täpselt nädal aega hiljem algava kirjandusfestivali HeadRead, mis hõivab Tallinna 27.–31. maini. Festivalil saab kohtuda Eesti ja välismaiste tippkirjanikega, osaleda töötubades, käia kirjanduslikel jalutuskäikudel, nautida teatrisündmusi, võistelda luule ja proosa esitamises. Enamik festivali sündmusi on tasuta, kuid nõuab eelnevat registreerimist.

Näiteks kirjanduslikel jalutuskäikudel viivad neljapäeval, 28. mail kell 14 Wimberg ja Jaanus Vaiksoo Nõmmele, reedel, 29. mail kell 17 algab kirjanduslik kõnnak Uues Maailmas, laupäeval, 30. mail kell 12 tutvustab Josef Kats vanalinna ning sama päeva õhtul kell 17 viib Maarja Vaino Kadriorgu. Kõik kirjanduslikud jalutuskäigud on eesti keeles, välja arvatud vanalinna tuur, mis toimub vene keeles. Kirjanduslikele jalutuskäikudele saab end kirja panna aadressil retk@headread.ee.

Proosavõistulugemine leiab aset neljapäeval, 28. mail kell 21.30 kirjanike majas. Õhtut juhib Indrek Koff ning žüriisse kuuluvad Leo Kunnas, Maarja Vaino ning Jaan Malin. Huvilised saavad registreeruda aadressil info@headread.ee, kuid esinemissoovist saab teada anda ka kohapeal. Luuleõhtu Poetry Slami finaal leiab aset aga laupäeval, 30. mail kell 21 Mustas Puudlis. Registreeruda saab tallinnslam@gmail.com.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!