2016. aasta palgaläbirääkimised said alguse

26. juuni 2015 Mari Klein Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Reedel, 26. juunil kohtusid haridus- ja teadusministeeriumi Tallinna esinduses haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi, Eesti Haridustöötajate Liidu juht Reemo Voltri ning Eesti Õpetajate Liidu, Eesti Maaomavalitsuste Liidu ja Eesti Linnade Liidu esindajad, et arutada õpetajate 2016. aasta töötasu alammäärade suurust.

„Minister Jürgen Ligi rõhutas täna toimunud konsultatsioonidel õpetajate järgmise aasta miinimumpalga üle, et õpetajate töötasu kasv on ministeeriumi selge eelarveprioriteet ka järgmisel aastal,” teatas ministeeriumi pressitalitus pärast kohtumist.

Haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri ütles Õpetajate Lehele, et tegu oli konstruktiivse kohtumisega, millel erinevad osapooled käisid välja omi seisukohti ja ootusi, kuid konkreetsetest numbritest veel ei räägitud. Selleni loodetakse jõuda järgmisel kohtumisel sügisel, kui eelarveläbirääkimised on juba alanud.

„Minister ütles, et Saulusest saab nüüd Paulus, sest kui ta rahandusministrina on seni olnud see, kes neid taotlusi on pidanud tagasi lükkama, siis nüüd saab temast see, kes esitab tõenäoliselt kõige suurema lisaraha taotluse,” vahendas Voltri läbirääkimistel kõneldut. Ta lisas, et üldiselt olid osapooled ühte meelt, et tasu peab tõusma ning ta on selle osas jätkuvalt lootusrikas.

„Oleme seadnud eesmärgiks, et õpetajate keskmine palk oleks 20% kõrgem Eesti keskmisest. See vastab koalitsioonileppele ja Elukestva õppe strateegiale, mistõttu teeme vastavad ettepanekud ka riigieelarve läbirääkimistel. Oluline roll selle saavutamisel on aga ka omavalitsustel kui koolipidajatel,” vahendas ministeeriumi pressitalitus minister Ligi kohtumisel öeldud sõnu

Ministeeriumi teatel on õpetajate keskmine palk kasvanud 812 eurolt 2012. aastal 1068 euroni tänavu aprillis ning samal ajal on kasvanud õpetajate miinimumpalk 644 eurolt 900 euroni.

Eesti Haridustöötajate Liit on teinud ettepaneku tõsta õpetajate töötasu alamäär 2016. aastal võrdseks eeldatava Eesti Vabariigi keskmise töötasuga, s.t vähemalt 1104 euroni kuus. Voltri sõnul on EHL rääkinud juba mitu aastat, et õpetajate palk peaks olema 1,2 riigi keskmist palka.

Nii ministeerium kui liit rõhutasid, et viimasel viiel aastal on läbirääkimisi takistanud see, et maaomavalitsuste ja linnade liidul puuduvad volitused, mistõttu läbirääkimisi saab nimetada pigem konsultatsioonideks, sest kolmepoolne kohtumiskogu ei ole sel moel allkirjaõiguslik.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!