Kõige parem koolilõpp

19. juuni 2015 Tiina Vapper Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Käes on lõpuaktuste ja -pidude aeg. Elluastujad saavad kätte lõputunnistused, peetakse kõnesid, kingitakse lilli, öeldakse häid soove. Ja muidugi tehakse pilte. Elu üht tähtsamat sündmust jäävad meenutama fotod.

Sel kevadel kuulutas Rocca al Mare kaubanduskeskus välja fotovõistluse „Parim koolilõpp”, kuhu oodati 9. ja 12. klassi lõpetajate klassipilte, mis väljendavad just selle klassi iseloomu ja eripära. „Kutsume tegema pilti, mis jäädvustaks hetke, mida tänased koolinoored ka vanaduspõlves muigega meenutavad,” kõlas üleskutse. Fotodelt ei eeldatud niivõrd kunstilist täiuslikkust kui seda, et need jutustaksid just sellest klassist.

Rocca al Mare kaubanduskeskuse turundusjuhi Kristi Seppeli sõnul võttis võistlusest osa 86 lõpuklassi üle Eesti ja žüriil oli tegemist, et parimad pildid välja valida.

Parimaks klassipildiks 2015 tunnistati Tallinna Lilleküla gümnaasiumi 12.r klassi emotsionaalne ja detailiderohke foto, mis on terviklik ja kus iga õpilane jutustab oma lugu.

Auhinnaks said kõik õpilased ja nende klassijuhataja 250-eurose kinkekaardi lõpupeo rõivaste ostmiseks ja võimaluse saada professionaalse stilisti nõu. Lisaks kinkis bussifirma Lux Express nii võitjatele kui ka publikupreemia pälvinud Kadrina keskkooli 12. klassi õpilastele edasi-tagasi-piletid ühte nende valitud sihtkohta Euroopas.

Parima loo jutustamise eest sai eriauhinna Tartu Veeriku kooli 9. klass, parima selfie tegi Tallinna 32. keskkooli 12.d klass ning parima klassipildi koos õpetajaga Miina Härma gümnaasiumi 9.b klass. Žürii tõstis esile ja premeeris ka Ruhnu põhikooli ainsa lõpetajaga klassipilti „Üksinda klassis”.

Korraldajate arvates õnnestus võistlus väga hästi ja seda on plaanis järgmisel aastal korrata.

Mida on vaja hea klassipildi sünniks

Vaadake siia, lind lendab! Nüüd lõbusamalt, naeratage! Klõps – ja foto ongi tehtud. Esimene rida istub, tagumised seisavad, õpetaja koht on harilikult keskel – sellises stiilis klassipilte on tehtud ajast aega. Küllap pole liialdus väita, et klassipildid on muidu nii uuendusmeelse kooli kõige konservatiivsem osa. Rocca al Mare kaubanduskeskuse korraldatud klassipiltide võistlus „Parim koolilõpp” tõi sellesse valdkonda suure sõõmu värskust ja elevust.

Parima klassipildi teinud Tallinna Lilleküla gümnaasiumi 12. reaal-majandusklassi klassijuhataja, matemaatikaõpetaja Lagle Motto meenutab, kuidas üks noormees tunnis püsti tõusis, ütles, et nemad tahaksid klassipiltide võistlusel osaleda, ning palus ka õpetajal kaasa lüüa. „Neil ei olnud vaja mulle pikalt auku pähe rääkida, ütlesin, et teeme ära. Riigieksamiteks valmistumine oli alanud ja valisime selleks matemaatika konsultatsiooni aja. Võidufoto tegemiseks kulus üle kahe tunni, ettevalmistus võttis muidugi rohkem aega. Õpilased olid eelnevalt läbi arutanud ja otsustanud, et lähtutakse igaühe huvialast ning pildistamise päeval tuleb kaasa võtta selle juurde kuuluv kostüüm ja vahendid.”

Alasid, mida klassis harrastatakse, on palju. Suur osa õpilastest tegeleb spordiga – fotol ongi näha korvpallur, võrkpallur, jalgpallur, suusataja, jäähoki väravavaht, odaviskaja, mootorrattur, poksijad, kulturistid. Tüdrukute hulgas on mitu tantsijat. Balletikleidis ja -sussides linti keerutav neiu on iluvõimleja, tema lõpetas kooli kuldmedaliga. Tütarlaps, kellel on seljas akvalang ja jalas lestad, tegeleb allveesukeldumisega. Metsasarve puhuv noormees lõpetas sel kevadel nii gümnaasiumi kui ka muusikakooli. Klassis on trummar, kitarrimängija ja muusikafänne. On hea joonistaja, kirglik lugeja, reisihuviline. Kohvriga neiu on saate „Võta või jäta” kohvritüdruk. Rohelise mütsi ja arvutiga poiss lõi eelmisel aastal oma õpilasfirma ja osales ka „Ajujahi” konkursil.

Matemaatikaõpetaja Lagle Motto ise on vehklemiskostüümis ja -poosis kõige ees. Ta on vehklemisega tegelnud neljandast klassist alates. Kümnendas klassis alustas treeneritööd ja tegi seda ülikooli lõpuni ning kaalus päris kaua, kas õppida matemaatikaõpetajaks või hoopis treeneriks.

Pilt on tehtud kooli aulas, kus on eri kõrgusega astmed. Sellest, et kõigil õpilastel oli gümnaasiumis meediakursus, kus nad õppisid ka videot ja fotondust, oli pildi kompositsiooni paikaseadmisel palju abi. Et foto oleks elav, tegelesid kõik pildi tegemise ajal oma asjaga. „Kõik, mis pildil näha, toimus reaalajas, midagi pole juurde pandud ega ära võetud,” kinnitab õpetaja. „Huvijuht klõpsis sadu kaadreid ja meil oli pilti tehes hästi lõbus, saime palju naerda.”

Žürii tõstis võidufoto puhul esile, et silma hakkab klassikaaslaste ühtehoidmine. Sama arvab õpetaja Motto. „Usun, et foto õnnestuski nii hästi seepärast, et kogu klass lõi kaasa. 29 õpilasest on fotolt puudu kaks: üks neiu ei saanud tulla ja üks noormees magas just sel hommikul esimest korda elus sisse. Metsasarvemängija jõudis kohale hilinemisega, tal oli muusikakoolis üks tähtis asi teha. Ehkki pidime teda üsna kaua ootama, ei tahtnud keegi ilma temata alustada.”

Lagle Motto räägib, et klass on 10. klassist alates, kui ta nende klassijuhatajaks sai, kokku hoidnud. „Nad sobisid omavahel kohe ja mina nendega niisamuti. Huvitav oli, et täiesti juhuslikult istusid ühte pinki ühel päeval sündinud tüdrukud ja ühel päeval sündinud poisid. Nad on alati olnud loovad ja tegusad, võtnud osa kõigist kooli üritustest, aga olnud ka väga tublid õppijad. Klassis oli üks kuld- ja kolm hõbemedaliga lõpetajat, nelja-viielisi oli kümme. Eriti tore on, et kõigil on kooli kõrval ka oma huviala, mis rikastab mitte ainult õpilast ennast, vaid kogu klassi. Selle eest, et nad mul sellised on, pean tänama vanemaid. Õpetaja saab küll õpilasi liita, aga mitte kellegi iseloomu muuta, see peab tulema kodust.”

Lagle Motto sõnul ei uskunud noored, et nad võistluse võidavad. „Mina sisimas tundsin küll, et see võib olla võidupilt. Kui nad tulemused teada said, olid emotsioonid laes. Auhind, mille kaubanduskeskus välja pani, oli väga hinnaline, lõpurõivastele lisaks said nad ju ka ekskursiooni. Sihtkoht otsustati hääletuse teel – valiti Berliini ja Praha vahel ja võitis Praha.”

Tallinna Lilleküla gümnaasiumi eile toimunud lõpuaktusel sai iga lõpetaja koos lõputunnistusega kingituseks raamatu, kuhu oli kirjutatud pühendus, mille klassijuhataja oli valinud just talle mõeldes. „Mingu neil kõik hästi,” soovib Lagle Motto oma lõpetajatele. „Selles, et neist tulevad toredad töö- ja pereinimesed ja nad jäävad omavahel suhtlema, olen ma kindel. Õpetajal peab õpilastega õnne ka olema. Minul on olnud.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!