Kõrgkoolidesse sisseastumisega tuleb kiirustada

30. juuni 2015 Mari Klein Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Eesti kõrgkoolides on praegu pingeline sisseastumisavalduste vastuvõtmise periood, mis hakkab peagi lõppema. Suurimad ülikoolid teatavad üksteise järel uhkusega juba laekunud tuhandetest avaldustest. Suurem osa koole ootab avaldusi 2.–3. juulini, sissesaanud selguvad valdavalt 17. juuliks.

Tartu ülikooli 3830 õppekohale oli kooli pressiesindaja Virge Tamme teatel 26. juuni seisuga esitatud enam kui 5000 sisseastumisavaldust, neist bakalaureuseõppesse 3316 , magistritasemele 1378 ning doktorantuuri 310 avaldust. Kõige rohkem oli selleks hetkeks esitatud avaldusi arstiteaduse (425), õigusteaduse (279), informaatika (176), füsioteraapia (170) ja hambaarstiteaduse (150) erialale, mis on kooli õppeprorektori Martin Halliku sõnul perspektiivikad erialad, mille järele on tööturul aasta aastalt tugev nõudlus. TÜ ootab 60 bakalaureuse- ja 72 magistriõppekavale avaldusi elektrooniliselt 2. juulini ja kohapeal 3. juulini. Eksamid toimuvad 15. juulini ning sissesaanud selguvad 17. juulil. Lisainfot leiab: https://www.ut.ee/et/sisseastumine.

Tallinna tehnikaülikoolile oli esmaspäevaks, 29. juuniks 104 erialale esitatud kümne päevaga ligikaudu 6500 sisseastumisavaldust, neist bakalaureuseõppesse 3420, magistriõppesse 1564, rakenduskõrgharidusõppesse 967, inseneriõppesse 345 ja doktoriõppesse 49 avaldust. Kokku võtab TTÜ tänavu pressiesindaja Ain Parmase teatel vastu ligikaudu 4000 uut üliõpilast. TTÜ vastuvõtuspetsialisti Kirsti Naaberi sõnul soovitakse bakalaureusetasemel kõige enam õppida informaatikat, kus 200 õppekohale on tänaseks esitatud 463 avaldust. Avalduste arvu lõikes järgnevad ärindus 438, arvutisüsteemid 230 ja äriinfotehnoloogia 223 avaldusega. Magistritasemel on populaarseim personalitöö ja -arendus, kus 65 õppekohale kandideerib 232 inimest, mis teeb konkursiks 3,57.  Uue õppekavana avati magistritasemel Euroopa arhitektuur. Enamikule TTÜ bakalaureuse- ja inseneriõppe erialadele kandideerimiseks on vajalik laia matemaatika ja eesti keele riigieksami sooritamine. Sotsiaalteaduskonna erialadele kandideerimine on sisseastumiskatsetega. Avalduste vastuvõtt kestab TTÜ-s 3. juulini. Lisainfot leiab:

Tallinna ülikooli pressiesindaja Sulev Oll teatas laupäeval, et kahe päevaga esitati kooli ligi 2000 sisseastumisavaldust ning populaarsemad erialad on bakalaureuseastmes psühholoogia, õigusteadus, haldus- ja ärikorraldus, alushariduse pedagoog ja riigiteadused ning magistriastmes organisatsioonikäitumine, eripedagoog-nõustaja, infoteadus ning keeleteadus ja keeletoimetamine. TLÜ ootab avaldusi 7. juulini.  Valida on 51 bakalaureuse-, 61 magistri- ja 13 doktoriõppe kava vahel. Vastuvõetud selguvad sisseastumiseksamite ja lävendi alusel 17. juuliks. Lisainfot leiab: www.tlu.ee/sisseastumine.

IT-kolledžis saab kooli turundusjuhi Marje Meenovi teatel õppida IT-süsteemide administreerimist, IT-süsteemide arendust ja infosüsteemide analüüsi. Esmakordselt saab kandideerida ingliskeelsele õppekavale Cyber Security Engineering (küberturbe tehnoloogiad). Ka on tänavu võimalik sisseastumisel saada üks lisapunkt küberkaitsevõistlusel Küberolümpia või Küberpähkel I–III koha saavutamise, infotehnoloogia kutsemeistrivõistlusel Noor Meister I–III koha saavutamise, üleriigilisel koolinoorte matemaatika-, füüsika- või informaatikaolümpiaadil I–VI koha saavutamise, rahvusvahelisel matemaatika-, füüsika- või informaatikaolümpiaadil osalemise, gümnaasiumi medaliga lõpetamise, laia matemaatikaeksami või IT-alaste pädevuste testi eest. Päeva- ja õhtuõppesse võetakse vastu 200 uut tudengit. Avaldusi oodatakse 6. juulini, sissesaanud selguvad 10. juuliks. Lisainfot saab: www.itcollege.ee/sisseastujale/.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemiasse oli kooli  esindaja Signe Susi teatel 25. juuni seisuga avalduse esitanud 165 kandidaati. Sealse kooli seitse rakenduskõrghariduse ja kaks magistriõppekava ootavad avaldusi elektroonilisel 2. juulini ja kohapeal 3. juulini. Õppima pääseb vastavalt 152 ja 18 uut tudengit. Sarnaselt eelmisele aastale toimub päevasesse ja avatud ülikooli õppesse vastuvõtt samal ajal. Kultuuriakadeemia kõikidel õppekavadel toimuvad ajavahemikus 7.-15. juulini ka sisseastumiseksamid. Vastuvõetud selguvad 17. juuliks. Lisainfot leiab: http://www.kultuur.ut.ee/et/sisseastumine.

Enamikku kõrgkoolidesse saab kandideerida läbi elektroonilise andmebaasi veebilehel www.sais.ee. Riigiportaal eesti.ee teatas esmaspäeval oma Facebooki lehel, et lähenevate tähtaegade tõttu on SAIS üsna koormatud, kuid sisseastujad ärgu heitugu ning kui kohe löögile ei pääse, proovigu mõne aja pärast uuesti.

2. juuliks ootavad dokumente ka Eesti kunstiakadeemia, Tallinna tervishoiukõrgkool ja sisekaitseakadeemia, 5. juuliks sisekaitseakadeemia ja kaitseväe ühendatud õppeasutused, 6.–7. juuliks Estonian Business School ning 7. juuliks Eesti maaülikool. Pisut enam on aega Lääne-Viru rakenduskõrgkoolis ja Tartu tervishoiukõrgkoolis.

Kui kõrgkoolid hakkavad vastuvõttu juba lõpetama, siis kui välja arvata Räpina aianduskool, kus avalduste esitamise aeg on 1. juuli, kutsekoolid valdavalt vastuvõttu alles alustavad. Nii algas avalduse esitamine esmaspäeval, 29. juunil Tartu kutsehariduskeskuses, kus 62 õppekavale oodatakse õppima 1400 õpilast. Uute erialadena tõi kooli pressiesindaja Kaire Mets välja näiteks bürootöö, meesterätsepa, lihatoodete tehnoloogia, reisikonsultandi, giidi ning tarkvara arendaja. Uuenenud ka vastuvõtu kord. Näiteks tuleb kõigil sisseastujail esitada motivatsioonikiri, mis aitab selgitada kandidaadi huvisid ja eeldusi ning põhjendada erialavalikut. Kohapeal saab kandideerida korraga ka kahele erialale. Dokumente oodatakse 31. juulini. Lisainfot saab www.khk.ee/vastuvott.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!