Meie koolitustele tullakse Omaanist, Singapurist ja Türgist

12. juuni 2015 Andres Ojalill IPC sertifitseerimismeeskonna Euroopa esindaja, Tallinna polütehnikumi IT- ja telekommunikatsiooni erialaosakonna juhataja - Kommenteeri artiklit

Tallinna polütehnikumil on elektroonikatööstuse IPC standardite koolituskeskkond, mis ei jää alla Euroopa ja USA parimatele IPC koolituskeskustele.

IPC – Association Connecting Elec­tronics Industries, www.ipc.org on USA-s asuv rahvusvaheline elektroonikatööstusi ühendav mittetulunduslik organisatsioon, mis arendab elektroonikatööstuse standardeid ja koolitusprogramme ning sertifitseerib spetsialiste.

Tallinna polütehnikumi esimesed kokkupuuted elektroonikatööstuse standardiorganisatsiooniga IPC ulatuvad aastasse 2007, mil meie tollane elektroonikaõpetaja sattus Euroopa Liidu rahastatud programmi raames ühe Taani koolitusfirma korraldatud IPC sertifitseerimiskoolitusele. Koolituselt saadud sertifikaat andis polütehnikumile võimaluse IPC spetsialistide sertifitseerimiseks nii õpilaste kui ka ettevõtete töötajate hulgas.

Kaks aastat visa eeltööd

Paraku jõudis polütehnikum esimese sertifitseerimiseni alles kahe aasta pärast. Põhjus, miks koolitusi varem ei toimunud, oli pehmelt öeldes hämmastav: ettevõtted lihtsalt ei uskunud, et üks Eesti kutsekool on võimeline rahvusvahelisel tasemel sertifitseerimiskoolitusi läbi viima ja sertifikaate väljastama. Paljuski tingis sellise hoiaku kutsehariduse tollane kesine maine. Ettevõtted kippusid siis ikka ja jälle meenutama kutsekoolide igavaid loenguid ning teemast mööda koolitusi, millest pole olnud kellelegi kasu. Nii seisiski kool 2009. aastal keeruka valiku ees: kas loobuda IPC sertifikaatide edasisest hoidmisest või saata oma koolitaja välismaale resertifitseerima.

Hoolimata ettevõtmise kulukusest, otsustati asjaga jätkata, sest koolilõpetajatele annab IPC sertifikaat tööturul igal juhul eelise, kuid kool tegi teavitustööd ka ettevõtjate hulgas, pidades ettekandeid erialaliitude koosolekutel, külastades ettevõtteid ning otsides otsekontakte ettevõtete personali arendamisega tegelejatega.

Läbimurre

Lõpuks kogesime meeldiva üllatusena, et nii mõnigi ettevõte, kellele olime korduvalt tõestanud, et me pole kaamelid, lõpuks murdus ja küsis, mis see IPC on. Mainides sealjuures, et neil on kliendilepingu alusdokumendis IPC kvaliteedisüsteem kirjas, kuid seni pole keegi sellele suurt tähelepanu pööranud.

IPC sertifikaadikoolituste läbiviimisele Tallinna polütehnikumis lisas hoogu HTM-i rahastatud täiskasvanute täiendkoolituse RKT programm, milles pakuti riigi tellitud erialakoolitusi täiskasvanutele tasuta. Nimetatud programm oligi võtmetähtsusega, sest selle raames sai kutsuda kõiki ettevõtteid polütehnikumis korraldatavatele IPC sertifitseerimiskoolitusele tasuta.

Pärast esimest riigi rahastatud koolitusteringi ettevõtjad mõistsid, et kallist välismaist IPC koolitust võib saada siitsamast Eestist, kusjuures heal rahvusvahelisel tasemel, eesti keeles ning mõistliku tasu eest. Koolituste tellimine kasvas plahvatuslikult.

Koolituste äkiline kasv ja uskumatu populaarsus tõi kaasa kooli elektroonika õppebaasi kõrgete nõuete kohase väljaarendamise, Euroopa ja USA koolituskeskustega samaväärse koolituskeskkonna loomise ja koolitajate arendamise. Ettevõtete kasvavale survele järele andes muutus Tallinna polütehnikum järk-järgult lihtsast IPC sertifitseerimiskoolituste läbiviijast IPC sertifitseeritud koolituskeskuseks.

Koolituskeskustele kehtestatud kõrgete nõuete täitmist nii koolituskeskkonna, materiaaltehnilise baasi kui ka personali osas jälgis ja hindas IPC USA-st ning Euroopa tasandil toetasid meie arengut Taani koolituskeskused ja IPC Euroopa esindaja Rootsist. Keegi neist pole varjanud oma imestust selle üle, kui professionaalselt IPC koolituskeskus Tallinna polütehnikumis töötab.

Ülemaailmne tunnustus

Tallinna polütehnikum on sertifitseeritud IPC koolituskeskuseks neljale maailmas enam levinud IPC standardile: IPC-A-610, , IPC/WHMA-A-620, J-STD-001 ja IPC-7711/21. Koolituskeskuse staatus annab Tallinna polütehnikumile võimaluse koolitada ka sertifitseeritud IPC koolitajaid, taastoota vastavalt IPC kvaliteedisüsteemile vajalikku personali keskuse töö tagamiseks ning seab kohustuse olla kõigile sertifitseeritud spetsialistidele ja koolitajatele esmane tugikeskus.

Tänu polütehnikumi suutlikkusele täita kõiki võetud kohustusi suunab IPC mõnigi kord meile lahendada selliseidki küsimusi, millega Euroopa teised IPC koolituskeskused pole hakkama saanud. Kindlaks kvaliteedimärgiks võib pidada ka asjaolu, et Tallinna polütehnikumi esindaja kuulub standardite IPC-A-610 ja J-STD-001 rahvusvahelisse arendusrühma ning nimetatud standardite tehnilise koolituse arendusrühma. Samuti töötab polütehnikumis tänane ainuke IPC sertifitseerimismeeskonna Euroopa esindaja, kes on saanud väljaõppe IPC-s kohapeal.

Vähemalt üks kord aastas leiab polütehnikumis aset IPC seminar, kus on esinenud ettekannetega nii IPC Euroopa esindaja Rootsist kui ka IPC sertifitseerimis- ja tehnoloogiadirektor USA-st. Polütehnikumi poole pöörduvad paljud mainekad ettevõtted välismaalt, et saata enda töötajad sertifitseerimisele just Tallinna. Selliseid soove on tulnud Soomest, Lätist, Leedust, Bulgaariast, Omaanist, Singapurist ja Türgist.

Täna on polütehnikum IPC sertifitseerimismaailma täielikus tipus, kuid see sära ja hiilgus ei tulnud vaevata: tee tippu on olnud omamoodi kolgata, mille läbimine poleks olnud mõeldav kooli juhtkonna toetuseta ja eestvedajate lõputu entusiasmita.

Väga vajalik ka Eesti ettevõtetele

IPC sertifitseerimiskoolituste vajalikkust Eesti ettevõtete edu tagamisel kinnitab asjaolu, et just ettevõtjate nõudmisel on tänased elektroonika tootmisega seotud kutsestandardid, nagu „elektroonikaseadmete koostaja” ja „elektroonikaseadmete tehnik”, ehitatud üles IPC standarditele. Nimetatud kutsestandardid algavad juba Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku teise taseme osakutsetest ning võimaldavad usinal õppijal jõuda läbi kuue järjestikuse etapi välja neljandale tasemele, kusjuures vastavaid sertifikaadieksameid saab sooritada üle kogu maailma eri koolituskeskustes ning ka Eestis sooritatud eksameid aktsepteeritakse üle maailma. Et ka tagasihoidliku võõrkeeleoskusega inimesed saaksid sobiva eestikeelse väljaõppe, tõlkis polütehnikumi töörühm kaks maailmas enam levinud IPC standardit (IPC-A-610 ning IPC/WHMA-A-620) eesti keelde ja koostöös Innove sihtasutusega soetati elektroonika ja automaatika vallas õpetavatele koolidele kummastki raamatust 300 eksemplari.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!