Õppetunnid Gruusiast

19. juuni 2015 Kersti Loor, Kaarel Kallas - Kommenteeri artiklit

Junior Achievement (JA) Eesti, mis on ettevõtlushariduse edendamisega Eestis tegelnud rohkem kui 20 aastat, on viimasel ajal eksportinud oskusteavet ka piiride taha. Mitu aastat on toetatud JA Moldova organisatsiooni, nüüd 12.–17. maini käisid JA Eesti koolitajad välisministeeriumi arenguabi projekti rahastusel Gruusias sealseid õpetajaid ja mentoreid koolitamas.

JA Gruusia on Eesti organisatsiooniga üheealine, kuid programmide edule Gruusias tõmbas kriipsu peale sõda. Seitse aastat hiljem pole JA Gruusia suutnud taastada oma levikut, samuti on puudu rahast. Meie toetus on JA Gruusiale tähendanud mitut edusammu: nad on saanud JA Euroopa liikmeks (varem kuuluti miskipärast JA Aasia alla), mis tagab neile juurdepääsu Euroopa programmidele ja oskusteabele ning otsekontaktid Euroopa organisatsioonidega, nad on saanud võtta tööle inimese, kes tegeleb JA programmide tutvustamisega koolides, on saanud tuua oma parimaid õpetajaid ja õpilasi välja Eestisse ning saavad esmakordselt oma parima õpilasfirma saata võistlema Euroopasse.

Teiselt poolt saime ka meie projekti käigus tarkust ja kogemusi. Esmalt oli grusiinide koolitamine hea treening meie koolitajatele, sest ega iga päev võõras keeles teadmiste jagamist ette tule. Harjutamiseks olid grusiinid perfektne auditoorium: nad olid sõbralikud ja vastuvõtlikud, tulid kõigi tegevustega kiiresti kaasa (nende ülessoojenemise aeg oli tunduvalt lühem kui eestlastel) ning andsid emotsionaalselt positiivset tagasisidet.

Teine asi, mida õppisime, oli see, et eestlase mõõdupuu järgi „korralik töötegemine” tahab teistel rahvustel ja lõpuks ka meil endil hinge välja võtta. Alustasime Gruusia õpetajate ja mentoritega reede pärastlõunal raharingluse simulatsioonimängu „Turuplats”. Tegemist on suurepärase simulatsiooniga majanduse toimimise seletamiseks, kus tuleb üksteisega kaubelda, osta ja müüa, aga ka pabereid täita. Osalejad olid väsinud, materjalid ingliskeelsed ning päevast oli kogunenud palju emotsioone – lõpuks ei käinud meie hääled melust enam üle. Lõpetama pidime aga hetkel, kui osalejad alles hakkasid mängu loogikast aru saama.

Veendusime, et kõige olulisem, mida grusiinid praegu vajavad, on saada välja – näidata ennast ja näha, mida teevad teised. Nende programmid, sh õpilasfirma programm, on tugevad ning grusiinid ise väga töökad, targad ja edasipüüdlikud. Meie visiidi ajal Gruusia parimaks kuulutatud õpilasfirma on Euroopa keskmisel tugeval tasemel, väga hea müügi- ja meeskonnatööga. Lihvida on vaja detaile, julgust ja sära on neil endil küllaga.

Ühe kogemuse saime Gruusias veel – oma soovide ja kommentaaridega tasub Gruusias olla tagasihoidlik. Kui keegi meist koolituse alguses kogemata ütles, et talle meeldivad koolitusruumid, mille tagaseinas on kell, siis poole tunni pärast nii see oligi! Grusiinidele on külalise soov seaduseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!