Underi lillepeenar ja looduse õppe­rada Tuglase aias

19. juuni 2015 Mari Klein Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Suve hakul avati Tallinnas Nõmmel Väikese Illimari tänaval Marie Underi ja Artur Adsoni ning Elo ja Friedebert Tuglase kodumaja aias omalaadne looduse õpperada, mis tutvustab algklassilastele nii taimi ja loomi kui ka killukest ajalugu.

Rahulikku varjulisse männipuude ja sirelitega aeda on keskkonnainvesteeringute keskuse toel püstitatud neli kahepoolset ja kolmepaanilist etnohõngulist puidust infotahvlit, mis tutvustavad lühidalt 24 säärases keskkonnas elada võivat taime- ja loomaliiki, olgu neist mainitud näiteks mutt, siil, orav ja nahkhiir, musträstas, rohevint ja sinitihane või jänesekapsas, toompihlakas ja näsiniin.

Marie Underi nimeline roos tema koduaias. Fotod: Mari Klein

Marie Underi nimeline roos tema koduaias. Fotod: Mari Klein

Underi ja Tuglase majamuuseumis asuva kirjanduskeskuse teaduri ja loodusraja mõtte autori Elle-Mari Talivee sõnul on aed avatud kõigile huvilistele uudistamiseks iga päev kella 10–17 täiesti tasuta. Ette tellitud giidiekskursiooniga (ellemari@utkk.ee) pääseb aga ka kirjandushõngu täis ajaloolisse majja ning saab mälestuseks kaasa temaatilise kaardipaki, mis aitab aias omandatud loodusteadmisi kinnistada ja täiendada.

Lisaks loodust tutvustavatele stendidele rajati nädala eest esmakordselt ajaloos Underi aeda luuletaja mälestuseks ka uhke lillepeenar, kuhu on istutatud taimi, mis nopitud välja Underi luulest (mungalill, sügisaster), aga teisigi tema aega ehk 19. sajandi linnaaguli aedu iseloomustanud lilli, mille õiteilu peaks haripunkti jõudma suve lõpupoole. Lisaks ilustavad Underi ja Tuglase aeda sellest kevadest kaks Mart Ojasalu aretatud roosisorti: Marie Underi ning Väikese Illimari nimeline, mis mõlemad juba praegu õitsevad. Samuti on neil päevil õies veel aia vanimaid taimed – Underi ajal istutatud sirelid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!