Eesti noored tõid medaleid nii bioloogia- kui ka matemaatikaolümpiaadilt

22. juuli 2015 - Kommenteeri artiklit

Eesti noored tõid neil päevil Taanist rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt kolm medalit ning Taist rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt pronksmedali, teatas Tartu ülikooli teaduskool.

Taanis Aarhusi ülikoolis 12.–19. juulini peetud 26. rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt naasid pronksmedaliga nii Magnus Kaldjärv Saaremaa ühisgümnaasiumist, Carel Kuusk Tallinna reaalkoolist  kui ka Rein Leetmaa Hugo Treffneri gümnaasiumist.

Tais 4.–16. juulini peetud 56. rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadilt naasis pronksmedaliga Tallinna reaalkooli õpilane Joonas Kalda. Napp üks punkt jäi pronksmedalist puudu sama kooli õpilasel Triinu Veeorul.

Bioloogiaolümpiaadil võisteldi nii teooriavoorus kui ka praktilistes töödes, mis seisnesid zooloogia ja botaanika tundmises, füsioloogilistest protsessidest arusaamises ning biokeemia ja molekulaarbioloogia mõistmises. Võistlusest võtsid osa 61 riigi esindajad. Eesti võistkonda kuulus veel Maris Sala Hugo Treffneri gümnaasiumist. Olümpiaadi võit läks tänavu Lõuna-Koreasse. Õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu ülikooli vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, Tartu ülikooli dotsent Sulev Ingerpuu, Tartu ülikooli magistrant Mark Gimbutas ja Tartu ülikooli arstiteaduskonna tudeng Uku-Laur Tali. Võistkonna juhendajana kaasas olnud  Sulev Kuuse sõnul osales Eesti võistkond tervikuna väga hästi ning olümpiaad oli korraldatud eeskujulikult.

Matemaatikaolümpiaadil tuli kahe päeva jooksul lahendada kuus matemaatikaülesannet, mille peamine raskus seisneb matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Seega ei piisa edukaks esinemiseks lihtsalt faktide äraõppimisest, oluline oskus on neid ka seostada. Võistlusel osales 104 riigi esindajaid, kelle seas jäi Eesti mitteametlikus võistkondlikus arvestuses 70. kohale. Eestit esindas kuueliikmeline võistkond Tallinna reaalkooli, Miina Härma gümnaasiumi ja Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilastest. Olümpiaadi võit läks Ameerika Ühendriikidesse.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille käigus said Taanis käinud juhendajad ronida Taani kõrgeima mäe Himmelbjergeti (147 m) otsa ja sõita laevaga Julso järvel, õpilased aga külastada Legolandi. Tais võistelnud külastasid elevandikasvatuskeskust, templeid ja kuumaveeallikaid ning tutvusid kohaliku käsitööga.

Nädal tagasi tõi Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilane Taavet Kalda Indiast Mumbaist, 5.–12. juulini toimunud 46. rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kuldmedali. Lisaks pälvis Tallinna reaalkooli õpilane Kristjan Kongas samal olümpiaadil, millel osales 382 õpilast 81 riigist, pronksmedali. Eesti võistkonda kuulus viis Tartu ja Tallinna gümnaasiuminoort. Olümpiaadi üldvõit läks Koreasse. Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu ülikooli doktorant Siim Ainsaar ja Marseille’ ülikooli doktorant Mihkel Kree. Kultuuriprogrammis said võistlejad osa India rikkalikust tantsukultuurist.

Eesti õpilaste osalemist kõigile nimetatud rahvusvahelisele võistlustele rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu ülikooli teaduskool.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!