Lätis algas laulupidu, Võrus folkloorifestival

9. juuli 2015 - Kommenteeri artiklit

Riias avati kolmapäeval 11. Läti koolinoorte laulu- ja tantsupidu, millel osaleb üle 38 000 koolilapse. Võrus aga juba 21. korda folkloorifestival, mis tänavu kannab pealkirja „Millest rikkad, sellest helded” ning võõrustab viie päeva jooksul 150 väliskülalist ja 400 kodumaist tantsijat-lauljat-muusikut.

Võru Folkloorifestivali tantsujuhi Maire Udrase sõnul ei ole viis päeva täidetud ainult tantsudega, vaid lähtutakse kolmest nn maamärgist: sõna, heli ja hoolimine. Esimese puhul rõhutavad korraldajad, et sõna väljendaja Kreutzwald kirjutas just Võrus kokku „Kalevipoja”. Teisel juhul väärib märkimist siinkandi Stradivarius ehk lõõtsameister August Teppo, kelle 140. sünniaastapäeva tänavu tähistatakse. Kolmandale viidates kutsub festivali meeskond üles toetama Katariina kiriku taastamistöid. „See on väärikas paik, mille üle uhkust tunneme, hoolimata tulija usutunnistusest või veendumustest. Selle maja seinad on rabedad, usk seal sees tugev,” seisab pöördumises.

Võrus folkloorifestivalil osalevad iiri tantsu tipptegijad Trinity Iiri tantsuakadeemiast USA-s Chicagos, ülikoolide tantsurühmad Poolast ja Portugalist, türgi tantsurühm Hollandist, Hispaania boolerotraditsiooni kandjad, noored pärimusehoidjad Marimaalt. Kavas on suured ava- ja lõpukontserdid ning väiksemad pärimuskontserdid, traditsiooniline tänavatants ja õhtulaulud ning teppo-tüüpi lõõtsade võistumängimine, aga ka tantsuorienteerumine, öökino loodusfilmidega ja jutujalutuskäigud ning aardejaht noortele. Laupäeval on avatud kodukohvikud. Lisainfot ja festivali kava leiab veebilehelt www.vorufolkloor.ee.

Samuti eile õhtul Riias tseremooniaga avatud XI Läti koolinoorte laulu- ja tantsupeol osaleb Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA teatel rekordarv lapsi ning peonädala programm on laiahaardeline, hõlmates enam kui poolsada üritust. Kolm tantsupeo etendust toimuvad 10. ja 11. juulil Daugava staadionil ning laulupeo peakontsert pühapäeval 12. juulil kell 19 Mežaparksi vabaõhulaval. Osalejate pidulik rongkäik algab Riia kesklinnas pühapäeval 12. juulil kell 9. Lisaks on kavas muid sündmusi nagu harrastusteatrite ülesastumised, tänavakontserdid ning läti kandle (kokle) muusika kontsert. Samuti osalevad peol ansambli Brainstorm solist Renārs Kaupers, alternatiivset elektroonilist popmuusikat viljelev bänd Instrumenti, ansambel The Sound Poets jt.

Lätis sai koolinoorte laulu- ja tantsupidude traditsioon alguse 1960. aastal, mil 23. juunil saabus Riiga 8500 noort 178 Läti koolist. Toona kuulusid repertuaari valdavalt venekeelsed laulud ja vaid paar lätikeelset laulu. Järgnevatel aastatel osalejate arv järk-järgult suurenes ning tänaseks on koolinoorte laulu- ja tantsupidu kasvanud suurimaks ja tähtsaimaks koolinoorte rahvuskultuurikollektiivide suursündmuseks Lätis. XI Läti koolinoorte laulu- ja tantsupeo idee kandjateks on tähestiku tähed, millest igaüks esindab mõnda laulu- ja tantsupeo traditsiooni olulist väärtust. Lisainfot ja kava leiab veebilehelt http://dziedundejo.lv


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!