Rekordhuvi: nii Tartu kui ka tehnikaülikooli tahab õppima asuda üle 11 000 inimese

3. juuli 2015 Mari Klein Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Täiendatud, 7. juulil kl 15 – tuhatkond tulevast tudengit tegi teisipäeval Tartu ülikoolis kahe kooli ühist akadeemilist testi! Vt 9.-13. lõik

Tallinna tehnikaülikool

Tallinna tehnikaülikool

Tartu ülikoolile (TÜ) laekus tänavusel vastuvõtuperioodil 11 139  ning Tallinna tehnikaülikoolile (TTÜ) 11 047 sisseastumisavaldust, mida on koolide teatel vastavalt 18% ja 11% rohkem kui mullu. Kui Tartu ülikoolis on populaarne arstiteadus, siis TTÜ-s IT-erialad. Tallinna ülikoolis vastuvõtt veel kestab.

Tartu ülikooli laekunud avaldustest esitati bakalaureuseõppesse 8125, magistriõppesse 2698 ning doktoriõppesse 316. TTÜ-le laekunud avalduste seas oli 4581 bakalaureuseõppesse, 2672 magistriõppesse, 1629 rakenduskõrgharidusõppesse, 437 inseneriõppesse ja 148 doktoriõppesse õppima asumiseks.

Tartu ülikooli kümme populaarsemat eriala on arstiteadus (766 avaldust), õigusteadus (644 avaldust), füsioteraapia (376 avaldust), psühholoogia (327 avaldust), informaatika (319 avaldust), majandusteadus (306 avaldust), hambaarstiteadus (271 avaldust), inglise keel ja kirjandus (225 avaldust), geenitehnoloogia (219 avaldust) ja arvutitehnika (203 avaldust). TÜ võtab bakalaureuseõppekavadele vastu 2311 ja magistriõppekavadele 1357 uut tudengit.

TTÜ vastuvõtuspetsialisti Kirsti Naaberi sõnul oli sisseastumisavalduste koguarv viimase kolme aasta kõrgeim ning kõige enam esitati avaldusi IT-teaduskonna erialadele. Täpne kandidaatide arv ja konkurss erialade lõikes selgub järgmisel nädalal, kui on kontrollitud kõigi avalduste vastavus sisseastumisnõuetele. Õppima pääseb kõigist soovijatest 4000, kes asuvad õppima 104 erialal. Võrdluseks, et mullu suvel esitati TTÜ-le ligi 10 000 sisseastumisavaldust, neist 5635 bakalaureuse-, inseneri- ja rakenduskõrgharidusõppesse, 2608 magistriõppesse ning 118 doktoriõppesse. Välistudengite vastuvõtt tõi ligi 1000 avaldust.

Tartu ülikoolis on 7. juulil akadeemiline test, 15. juulini kestavad sisseastumiseksamid (vastavalt õppekava vastuvõtutingimustele), 17. juulil avalikustatakse vastuvõetute nimekirjad SAIS-is ning 20. juuliks tuleb kinnitada õppimaasumine. Vastuvõtu käigus vabaks jäänud õppekohti täidetakse 19. augustini

TTÜ-s selguvad magistriõppesse pääsenud 10. juuliks, rakenduskõrgharidusõppesse sissesaanud 13. juuliks ning bakalaureuse- ja inseneriõppe tulevased tudengid 17. juuliks. Pärast seda peavad vastuvõetud kinnitama õppimaasumise infosüsteemi SAIS kaudu kahe tööpäeva jooksul, vastasel juhul läheb koht pingereas järgmisele. Vastuvõetud üliõpilaste lõplikud nimekirjad avaldatakse SAIS-is 19. augustil. Välisüliõpilaste vastuvõtt lõpeb 21. augustil, seni on tänavu välistudengitelt TTÜ-le laekunud 1580 sisseastumisavaldust.

Tartu ülikoolis toimus vastuvõtt ingliskeelsetele õppekavadele aprillis ning neile esitati ca 70% rohkem avaldusi kui mullu – 2132 avaldust, nende seas 165 Eesti päritolu kandidaatidelt. „See näitab, et eestlane ei pelga ingliskeelset õpet, mille läbimine üha rahvusvahelisemas ühiskonnas on kvaliteedimärk. Tartu ülikooli ingliskeelsed õppekavad on rahvusvahelise haardega, mis avavad uksed mitte ainult Eestis, vaid ka välismaal,” tõdes Hallik.

Hallik rõhutas ka kuld- ja hõbemedaliga gümnaasiumilõpetajate ning olümpiaadidel osalejate suurt osakaalu Tartu ülikooli pürgijate seas – neilt laekus kokku üle 3000 avalduse – ning väljendas heameelt, et nad on valinud oma haridustee jätkamise just alma mater´is.

Teisipäeval, 7. juulil, toimus Tartu ülikoolis akadeemiline test, kuhu oli registreerunud 1741 inimest ehk üle 40% rohkem osalejaid kui mullu, teatas ülikooli pressiesindaja. Esmakordselt tehakse testi koostöös tehnikülikooliga, sama tulemust saab kasutada mõlemasse kandideerimisel.

„See on kiire, efektiivne ning kandidaadisõbralik,“ ütles akadeemilise testi komisjoni esimees, Tartu ülikooli sotsiaalpsühholoogia dotsent Olev Must. Tema sõnul on akadeemilise testi populaarsuse põhjuseks asjaolu, et vastuvõtutingimusena on akadeemiline test seatud paljudes õppekavadel riigieksamite alternatiiviks.

Testiga hinnatakse üliõpilaskandidaati tervikuna. „Kuna edukad ülikooliõpinguid eeldavad tugevaid oskusi ja teadmisi mitmelt rindelt, on ka test koostatud nii, et saame ülevaate kandidaadi loogilisest ja matemaatilisest mõtlemisest, väljendusoskusest, graafilise info kasutamise oskusest ning võõrkeeleoskusest,“ rääkis Must.

Kohustusliku sisseastumiseksamina sooritades peab erialakatsele pääsemiseks olema akadeemilise testi tulemus vähemalt 40 punkti. Testi väga kõrge tulemus annab võimaluse Tartu ülikooli õppima asuda eritingimustel. Kandidaadid, kes sooritavad akadeemilise testi vähemalt 80 punktile 100-st, on oodatud õppima enda valitud õppekaval.

2014. aastal registreerus akadeemilisele testile 1235 inimest. Eelmisel aastal sai üle 80 punkti 33 isikut ja vähemalt 40 punkti sai 639 isikut. Tänavused akadeemilise testi tulemused avalikustatakse 9. juulil.

Tallinna ülikoolis kestab vastuvõtt veel viis päeva, 7. juulini. Reedeks oli TLÜ-sse laekunud 6027 sisseastumisavaldust. Kõige rohkem on avaldusi laekunud bakalaureusetasemel psühholoogia (448 avaldust, 65 õppekohta, konkurss 6,8 inimest kohale), õigusteaduse (390 avaldust, 55 õppekohta, konkurss 7 inimest kohale), haldus- ja ärikorralduse (381 avaldust, 35 õppekohta, konkurss 10,8 inimest kohale) ning magistritasemel organisatsioonikäitumise (127 avaldust, 60 õppekohta, konkurss 2,1 inimest kohale), sotsiaalpedagoogika ja lastekaitse (90 avaldust, 35 õppekohta, konkurss 2,6 inimest kohale) ning eripedagoog-nõustaja (69 avaldust, 29 õppekohta, konkurss 2,4 inimest kohale)õppekavale. Suurima konkursiga eriala on bakalaureusetasemel haldus- ja ärikorraldus, kus kandideerib hetkel 10,8 inimest ning magistriõppes keeleteadus ja keeletoimetamine, kus kandideerib 2,9 inimest ühele kohale. TLÜ võtab tänavu vastu 51 bakalaureuse- ja rakenduskõrgharidusõppe erialale, 61 magistrierialale ning 13 doktorierialale.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!