Koolikiusamise võti on koostöös

25. aug. 2015 - Kommenteeri artiklit

Koolikiusamise ennetamise võti seisneb nii kooli ja kodu sisukas koostöös kui ka juhtkonna ja kolleegide toetuses, selgub MTÜ Lastekaitse Liidu projekti „Kiusamisest vaba lasteaed ja kool“ uuringust, millesse olid kaasatud õpetajad, õpilased ja lapsevanemad. 

Uuringufirma Psience tulemusuuringute projektijuhi Eva-Maria Kangro sõnul ilmneb selgesti, et kiusamise ennetamine on tõhusam, kui lasteaia või kooli juhtkond märkab ja toetab laste ning õpetajate püüdlusi. Kuigi õpetajate peamine mure on ajanappus, näitavad uuringutulemused, et palju sõltub õpetaja loovusest ja pealehakkamisest metoodikat ainetundide ja tunniväliste tegevustega oskuslikult lõimida.

Kangro sõnul oli õpetajate ja lapsevanemate peamine ootus, et lapsed hakkaksid mõnekuise metoodika rakendamise järel näitama üksteise suhtes üles enam hoolivust ja tähelepanelikkust, mida nad kas tegid. Lapsed õppisid sotsiaalseid olukordi teadlikumalt mõtestama, emotsioone ära tundma ja empaatiliselt reageerima, vähenesid kaaslaste ignoreerimine ja tõrjumine ning suusõnaline kiusamine – õrritamine, narrimine, mõnitamine.

„Rõõm on näha, et ka laste aktiivsus ja julgus ebaõiglusele vahele astuda ning kiusamisele taunivalt reageerida tõusis mõne kuuga märgatavalt. See on oluline tulemus, sest kiusamist hoiabki üleval kõrvalseisjate passiivsus, paljudel juhtudel ka heakskiitev hoiak,” ütles Kangro.

Kui esialgu arvas ligi pool uuringus osalenud õpetajatest, et lastevanemate kaasamine võib osutuda keeruliseks, sai 2/3 neist peale poolt aastat „Kiusamisest vabaks!” metoodika kasutamist kinnitust, et lapsevanemate tahe kaasa lüüa on suurem kui algselt arvatud.

„Uuringutulemused näitavad selgelt, et üksteise märkamine, toetamine ja mõistmine on aluseks positiivse sotsiaalse õhkkonna loomisele kogu kooliaasta vältel ning selle nimel peavad ühiselt tegutsema nii kõik lastega töötavad inimesed, lastevanemad kui ka lapsed,” on ka MTÜ Lastekaitse Liit juhataja Martin Medari sõnul ühtne meelsus algaval kooliaastal oluliseks märksõnaks.

„Kiusamisest vabaks!” (www.kiusamisestvabaks.ee) on Taanist pärit kiusamist ennetav metoodika, mida kasutatakse aktiivselt enamikus Eesti lasteaedades ning 81 koolis. Metoodika patrooniks on Taani kroonprintsess Mary. Eestis on projekti eestvedajaks MTÜ Lastekaitse Liit. Projekti rahastab Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste programm „Riskilapsed ja -noored”, juhivad haridus- ja teadusministeerium, justiitsministeerium ja sotsiaalministeerium ning veavad Eesti Noorsootöö Keskus ning Norra Kohalike Omavalitsuste ja Regionaalsete Omavalitsuste Liit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!