Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdisari „Vitraažid” sobib gümnaasiuminoortele

18. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Elamuslikkust, võimsat sound’i ja virtuoosset esitust – seda kõike pakub Eesti esinduskoori kontserdisari „Vitraažid”. Neli kava, mis keskenduvad eri teemadele, hõlmavad nii klassikapärle vene, saksa ja prantsuse kultuuriruumist kui ka eesti heliloojate värskelt valminud loomingut. Kontserdid toimuvad Tallinna eri paigus ning Tartus ja Viljandis, koori juhatab peadirigent Kaspars Putninš. Boonuseks on harivad loengud enne kontserte.

Põnevasse helidemaailma viib sarja esimene kontsert „Puu­de­kummardajate maa”, mille pealkirigi viitab loodustemaatikale. Esi­ettekandes kõlab koguni kahe eesti helilooja, Mirjam Tally ja Ülo Kriguli uudislooming, mis on inspireeritud Kristiina Ehini ning Ilmar Laabani loomingust. Kaugel klassikalisest klassikast, on siin miksitud kõlasid ja värve, ka žanreid ning lisaks vokaalile on kasutatud elektroonilist muusikat. Kahtlemata võimendavad muusikalist elamust Kultuurikatla kaasaegne õhustik, valguskujundus ning looduspiltide projektsioonid. Erilisust lisab heliloojate kohalolek, kes pool tundi enne kontserdi algust selgitavad oma loomingu tagamaid.

Muusikalise harituse osa võiks olla Alfred Schnittke „12 patukahetsuse psalmi”. See on tähtteos, mille 20. sajandi üks mõjukamaid esindajaid kirjutas ristiusu 1000. aastapäevaks Venemaal 1988. aastal. Originaalne, virtuoosne ja haarav suurteos on imbunud läbi Schnittke isiklikust kogemusest ja sügavast veendumusest ning pole mitte ainult meisterlikkuse proovikivi esitajatele, vaid nõuab süvenemist ka kuulajalt. Kuid teekond, mis ette võetakse on kaunis – sügav ja siiras palve.

Sensuaalsemasse maailma viib hõrk prantsuse muusika kava „Les Angélus”, kus kõlab crème de la crème 19. ja 20. sajandi prantsuse koorimuusikast, andes võimaluse tajuda selle võluva kultuuri suurust ja elegantsi. Muusika tuntud autoritelt, nagu Claude Debussy, Maurice Poulanc, Olivier Messiaen, kirjeldab armastuse võlu ja valu.

Sarja viimane kontsert „Unejõgi” paneb punkti Eesti Muusika Päevadele, mis on kujunenud noorte hulgas aasta aastalt üha populaarsemaks festivaliks. Seekord loovad põnevaid kontraste meie heliloojate Helena Tulve, Evelin Seppari ja Märt-Matis Lille kammerlikum looming koos Gustav Mahleri romantiliste helimaalingutega.

Rohkem infot EFK kontsertide kohta www.epcc.ee, tel 5626 2555, 660 9604, e-post epcc@epcc.ee.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!