Eesti sügavaim elamus

11. sept. 2015 Andres Kraas Kohtla kaevanduspargi-muuseumi direktor - Kommenteeri artiklit

Kohtla kaevanduspark-muuseum rajati 2001. aastal suletud Kohtla kaevanduse asemele. Tänaseks kätkeb kaevanduspark-muuseum laias laastus kogu Eesti põlevkivi kaevandamise ajalugu, mis sai Kohtla-Nõmmel tööstuslikult alguse 1937. aastal.

Kuigi kaevanduspark on oma põhiosas enam-vähem täpselt säilinud, on siia ka palju lisatud. Üks suuremaid uusrajatisi on tänavu põhjaliku renoveerimise läbi teinud rikastusvabriku hoone, mis oma tänapäevase ilme ja funktsionaalsusega annab silmad ette paljudele Eesti muuseumidele. Lisaks rikastusvabriku tööst ülevaate andmisele on külastajate käsutuses terve hulk interaktiivseid ja mängulisi eksponaate, atraktiivne vaateplatvorm, uhke kohvik, kus pakutakse kaevurisuppi, jpm. Täiesti omamoodi elamus on allmaakaevanduse külastamine, kus lisaks rongisõidule on võimalik süüa üks mehine kaevurieine ja külastada nn Mutimaad.

Nagu muuseumi nimestki lähtub, on tegemist kaevanduspargiga, st lisaks muuseumihoonele ja allmaakaevandusele jätkub ekspositsioon ka pargiks kujundatud õuealal. Need aga, kes soovivad muuseumiga põhjalikumalt tutvuda, leiavad mugava ööbimispaiga kaevanduspargi hostelis, mis paikneb Kohtla kaevanduse kunagises uhkes administratiivhoones.

Muuseum töötab aasta ringi ja siin jätkub alati tegemist kogu perele. Kui on korralik talv, siis on külastajate käsutuses tõstukitega tuubimägi, suveajal pakume aga ekstreemset rulluisu- ja rularada ning võimalust kihutada võimsate maasturautodega mööda tehismägesid ja orgusid. Varsti valmib kaevanduspargi külje all Aidu sõudekanal ja siis läheb siin veelgi põnevamaks. Aga pole mõtet kõike ära seletada, sest oma silm on kuningas. Tegelikkuses on kõik palju põnevam ja atraktiivsem. Kaevanduspark sobib ideaalselt kooliõpilastele Eesti tööstusajalooga tutvumiseks, matkamiseks, sportimiseks, vaba aja veetmiseks. Vajadusel pakume öömaja ja söödame kõhud kõvasti täis.

Kohtla kaevanduspark-muuseum on oma valdkonnas üks unikaalsemaid muuseumikomplekse mitte ainult Eestis, vaid terves maailmas. Et selles kõiges veenduda, tuleb kogu seda põnevust kogeda. Tulge meile külla, olete oodatud igal aastaajal! Täpsem info muuseumi koduleheküljel www.kaevanduspark.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!