Eestlased aitasid Afganistani koolides arvutiklasse avada

3. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Eesti heategevusorganisatsiooni MTÜ Mondo abil avati kolmes Lääne-Afganistani Herati provintsi koolis uus internetiühendusega arvutiklass, millest saab kasu üle 13 000 kooliõpilase.

Arvutiklass avati kolmes tüdrukutekoolis, et parandada noorte naiste konkurentsivõimet kohalikul tööturul. Kuigi kõik projektis osalenud koolid on suunatud eelkõige tüdrukutele, õpib koolides eraldi vahetuses ka paarsada poissi. Arvutiklassidesse on palgatud ka õpetaja ja abiõpetaja, kes lapsi juhendavad.

„Arvutioskusega inimesi on Afganistani tööturul liiga vähe ning see oskus annab tööle kandideerimisel suure eelise. Samas pole paljudes koolides arvutiõpetus veel kuigi heal tasemel,” ütles projekti juhtinud haridusekspert Maari Ross. „Afganistani valitsuse eesmärk on pakkuda IT-lahendusi ja e-õpet võimalikult paljudele koolidele ning Eesti on otsustanud aidata neil seda eesmärki saavutada,” lisas ta.

Lisaks avanes sel aastal 40 Afganistani õpetajale võimalus osaleda MTÜ Mondo korraldatud intensiivsel arvutikursusel ning veel 100 naist Faryabi piirkonnas osalesid kuus kuud väldanud põhjalikul arvutikoolitusel. Kõik koolitusel osalenud naised on nüüdseks leidnud ka töökoha ja saavad teenitud raha abil toetada oma perekonda. Koolitatud naised töötavad nii erasektoris, valitsusasutustes, mittetulundusühingutes kui ka haridussektoris. Naiste sissetulek ulatub 100 dollarist kuni 400 dollarini kuus.

„Viimastel aastatel on Afganistani majandusolukord järk-järgult paranenud, mis annab ka naistele suuremaid võimalusi, kui neid vastava poliitika ning koolitustega toetada,” ütles Ross. Soolise arengu indeksi järgi on Afganistan maailmas viimase kolme riigi seas ning naised on märgatavalt kehvemas olukorras võrreldes isegi selliste naaberriikidega nagu Iraan, Pakistan, Uzbekistan, Tadžikistan ja Turkmenistan. Klasside rajamist rahastas Eesti välisministeerium arengukoostöö vahenditest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!