EHTE tudengid jätkavad õpinguid Mainoris

18. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Pankrotti sattunud hotelli- ja turismikõrgkooli EHTE tudengid jätkavad õpinguid valdavalt Mainori ettevõtluskõrgkoolis.

Septembri algul kuulutati välja Eesti hotelli- ja turismikõrgkooli (EHTE) pankrot. Vihjeid kooli makseraskustest jõudis meediasse juba jaanuaris-veebruaris. Kooli pidaja Toomas Undusk toob tollase rahapuuduse ühe põhjusena välja kõrgharidusreformi. Kui varem esitas ka riik erarakenduskõrgkoolidele tellimusi, siis 2011. aastast enam mitte. Kuid see polnud peamine põhjus, sest HTM-i tellimus EHTE-le oli väike, selgitab ta. Suurem probleem oli, et paljud noored ei suutnud õigeks ajaks õppemaksu tasuda. Neil võimaldati oma võlgasid graafiku alusel järele maksta, kuid sellest polnud suurt abi. Toomas Undusk märgib, et ainus hea asi pankroti juures on, et pea kõigile EHTE õppuritele on leitud uued koolid, kus nad saavad õpinguid jätkata. EHTE-l olid kõik litsentsid ja akrediteeringud olemas ja see muutis õpilaste ülemineku uutesse koolidesse suhteliselt lihtsaks, samuti oli abi HTM-i mõistvast suhtumisest ja toetusest, kommenteerib ta.

Kõik saavad õpinguid jätkata

EHTE endine õppeprorektor, psühholoogia ja soome keele õpetaja Liia Hokkanen rõhutab samuti, et noorte õpingute jätkamine oli neile kõige tähtsam. Seepärast selgitati juba veebruaris-märtsis välja, kes ja kuhu tahab edasi õppima minna. Majutamist, toitlustamist ja turismi õpetavate kutsekoolidega võeti kohe ühendust, läbirääkimisi peeti ettevõtluskõrgkooli Mainoriga ning mitmel korral arutati asja ka haridusministeeriumiga. Kujunenud olukorrast ülevaate andmiseks korraldati koosolekuid nii töötajatele kui ka õppijatele, märtsis toimus igal nädalal õppijatele infotund, kuhu mõned noored tulid koos oma vanematega. Kahel korral käisid õppijatele edasiõppimise võimalusi tutvustamas Mainori esindajad. Õpivõlgnevustega õppuritele anti võimalus õpinguid jätkata, tavaolukorras oleks nad kooli nimekirjast kustutatud. Akadeemiline kalender korraldati ümber ja jätkati õppetööd intensiivsemalt, et kõik saaksid õppeaasta õppemahu täis. Mais toimus lõpuaktus, lõpetas EHTE viimane, 28. lend 69 lõpetajaga. Üleminekukursuste õppurid kaitsesid oma praktikaid veel pärast seda, 25. augustil. Nii said kõik õppeaasta korralikult lõpetada. Õppejõud-praktikajuhendajad leidsid suvisteks praktikate kaitsmiseks aega oma puhkuseajast.

Stress on läbi põetud, nahk paksem

Pankrot tuli siiski ootamatult, tõdeb Liia Hokkanen. Alles novembris oli koolis õppekavade kvaliteedi hindamine, mille kool edukalt läbis. Aga tõsi, hindamise käigus märgiti, et EHTE koolil võiks olla mõni suurem partner, nagu näiteks Pärnu ja Viljandi kolledžil on TÜ vms.

Aga siis polnud enam kahtlust, et kool suletakse. Eriti kurb oli õpperaamatukogu kokku pakkida, ütleb Hokkanen. Ligi 19-aastase tegevuse käigus oli koolist saanud ju heal tasemel õppeasutus. Masendav oli ka arhiveerimisele mittekuuluvaid õppeprotsessi kajastavaid dokumente lihtsalt paberihunti pista.

Kooli likvideerimine jätkus suvel. Siis korrastati arhiivi ning anti see haridus- ja teadusministeeriumile üle. Kuna õppijaid oli palutud oma õpingukaarte välja võtma tulla, oli üks suvine suuremahuline töö just nende dokumentide koostamine ja väljastamine. Koolimaja oli kogu suve jooksul esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval avatud, et õpilased saaksid oma dokumente kätte ja nõu küsida.

„EHTE pole esimene ega viimane erakool, mis pankrotti on läinud,” ütleb Liia Hokkanen nüüd juba karastunult, lisades, et õpetajatel on pinge langenud, stress läbi põetud, nahk paksemaks muutunud, ent midagi sarnast ei soovi keegi teist korda läbi elada.

„Häbeneda pole meil siiski midagi,” rõhutab Hokkanen, „meil oli hea plaan B, mille viisime ka ellu. Ja ei tohi unustada, et ligi 20 aasta jooksul sai 1072 inimest endale EHTE-st väärika ameti, millega nad on elus hästi edasi jõudnud. Kui mõni vilistlane juhtub mulle tänaval vastu tulema, siis kallistame – see ütleb mõndagi!”

Kuhu noored edasi lähevad?

EHTE rakenduskõrgkooli sajast tudengist teatas ligi seitsekümmend, et soovib jätkata õpinguid Mainori kõrgkoolis. Juba kevadel otsustasid mitmed õppijad kanda oma õpitulemused üle Pärnu kolledžisse, teadaolevalt jätkab kaks tütarlast õpinguid Hollandis, osa noori valis Tallinna majanduskooli, osa Tallinna ülikooli ja osa ilmselt loobus kooliskäimisest, sest oli leidnud õpingute ajal erialase töökoha.

EHTE kutsekooli noored valisid edasiõppimiseks Kehtna majandus- ja tehnikakooli, Tartu kutsehariduskeskuse, Tallinna teeninduskooli (Teko). Tore vastutulek Tartu kutsehariduskeskuse poolt on see, et ta viib ­EHTE-st tulnud õppuritele sesoonõppe kursused läbi Tallinnas Tekos, et õppijad saaksid õpinguid jätkata Tallinnas.

Mis saab õpetajatest?

EHTE kümmekonnast peamiselt osalise koormusega töötanud õpetajast ja õppejõust päris tööta ilmselt keegi ei jää, oletab Hokkanen, sest enamik neist on töötanud juba aastaid EHTE kõrvalt ka mujal. Ka Liia Hokkanen ise on andnud keelekursusi väljaspool EHTE-t. Teiseks kutsuvad need koolid, kuhu on rohkem EHTE õpilasi läinud, ka nende seniseid õpetajaid EHTE-st järele. Nii on maininud Tartu kutsehariduskeskus ja Mainor, kus õpetatakse reisikorraldust ja toitlustust, et nad võivad olla EHTE õpetajatest huvitatud. Septembri lõpul selgub täpsemalt, keda ja kuhu tööle kutsutakse.

—-

KOMMENTAAR

Anne Roosipõld

Eesti ettevõtluskõrgkooli Mainor isikuteeninduse erialade juht

„Oleme EHTE tudengitega kirjavahetust pidanud, nendega kokku saanud, asja arutanud. Õppetöö algab neil 24. septembril, siis peaks kõik täpsemalt paigas olema. Praeguseks on 70 noort lubanud meile õppima tulla. Tundub, et kõik laabub: tunniplaanid on valmis, õppejõud olemas, tudengid sisseastumistasu ära maksnud. Meil on õppemaksu maksmisel paindlik süsteem, palju pakette, ilmselt on see julgustanud noori uuesti erakõrgkooli valima. Lisaks on meil kavas korraldada individuaalõpet neile, kellel on teadmistes lünki.

EHTE ja Mainori liitumisest on räägitud juba ammu. Suurem erakool on elujõulisem, õppemaks saab olla pisut madalam. Pealegi on mitmed Mainori õppejõud EHTE-s õpetanud, kaasa arvatud mina ise – olin seal peaaegu kuus aastat täienduskoolituse juht. Mainor peab oma ülesandeks täita lünka, mis EHTE sulgemisega rakenduskõrghariduses tekib, ja seepärast on meil plaanis avada 2016/2017. õppeaastal uus hotellimajanduse, reisi- ja toitlustusteenuste korralduse õppekava. Tööandjate ootused uuele õppekavale on juba välja selgitatud. Usume, et valmib igati tänapäevane õppekava.”

 

Vaata ka EHTE ajalugu http://ehte.ee/uldinfo/ajalugu/.

Raivo Juurak


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!