Heljo Pikhof: laste õiguste tagamises on minna pikk tee

22. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Riigikogu õiguskomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof (pildil) rõhutas täna riigikogus, et igaühel meist lasub kohustus seista laste õiguste ja heaolu tagamise eest ning laste õiguste tagamisel on Eestil minna veel pikk tee.

„Õiguskantsler on tänavu kaheksa kuu jooksul algatanud 97 menetlust, mis puudutasid otseselt laste õigusi, kusjuures lapsed ise on oma õiguste kaitseks pöördunud õiguskantsleri poole neljal korral. Need on kohutavad numbrid,” ütles Pikhof. „Laste vaimse ja füüsilise väärkohtlemise juhtumitele ei saa reageerimata jätta. Laste õiguste tagamise osas on Eestis veel pikk tee minna.”

Pikhofi kinnitusel paneb uus lastekaitseseadus siin igaühele ka vastutuse. „Nüüd on senisest konkreetsemalt sätestatud kohustus teatada abivajavast lapsest kas lasteabi telefonil, kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajale või ka politseile, kellel on seaduslik alus sekkuda ja võimalused osutada abi,” rääkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimel sõna võtnud Pikhof.

Oma kõnes juhtis ta tähelepanu sellele, et riigikohus on tunnistanud laste vastu seksuaalkuritegusid sooritanud isikute karistusjärgse kinnipidamise põhiseaduse vastaseks. „Samas on vajadusel võimalik karistusjärgse käitumiskontrolli tingimusi karmistada. Seksuaalkurjategijate puhul on võimalik kaaluda piirangute kehtestamist elukoha valikul, aga ka kohustuslikku ravi, teraapias osalemist või elektroonilist valvet,” osutas Pikhof.

Teine probleemide ring puudutab lapse vabaduse piiramist rehabilitatsiooniteenust osutavates asutustes, mis toimub pahatihti ilma seadusliku aluseta, lisas Pikhof.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!