Kaks kommi matkaja seljakotis

18. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Tallinna Kadaka lasteaia liikumisõpetaja Eve Sepper räägib oma südameasjadest – laste tervisest, liikumisest ja turvalisest liiklemisest.

Kadaka lasteaed on üks esimesi, kes liitus tervist edendavate lasteaedade võrgustikuga aastal 2004. Tervisemeeskonna ülesanne on genereerida huvitavaid ideid, mida ühiselt ellu viia, kaasates peale personali ka lapsevanemaid ja koostööpartnereid. Viimaste aastate suuremad ettevõtmised ongi hõlmanud rohkelt peresid ja institutsioone. Iga hästi läbiviidud üritus on leidnud kajastamist, mis omakorda kergendab järgmiseks ettevõtmiseks partnerite leidmist. Viimastel aastatel on meie suurürituste partnerid Põhja prefektuuri ennetus- ja menetlustalituse politseinikud, Kaitseliidu Nõmme malevkond, maanteeamet, sisekaitseakadeemia jpt, mis annab ettevõtmistele uusi väljundeid. Üheks võtmepartneriks peame muidugi lapsevanemaid.

Tervisemeeskond hoiab ka tervislikul toitumisel silma peal. Näiteks on oluline, et lapsel oleks alati käepärast puhas joogivesi ja laual piisavalt puu- ja juurvilju. Kadaka lasteaia lapsi toitlustav Mervir OÜ valmistab toitu lasteaia köögis. Alati arvestatakse meie soove, näiteks laste matkadelt tulles hoitakse toit soojas, kohandatakse menüüd vastavalt olukorrale ja matkapäeva menüü antakse matkale kaasa.

Mis puudutab palju kõneainet tekitanud laste sünnipäevade tähistamist, siis soovitame lapsevanematele tuua lapse sünnipäevaks kommi ja küpsiste asemel midagi tervislikku. On toodud puu- ja köögivilju, rosinaidki.

Liikumiskalender – mis see on ja mida kajastab?

Soovist uurida ja aktiveerida perede liikumisharrastusi, seadsime kõigis rühmades sisse liikumiskalendrid. Esmaspäeviti kandis laps koos lapsevanemaga kalendrisse oma pere nädalavahetuse sportliku tegevuse. Mõned näited vastavalt aastaajale: suusatasin, kelgutasin, viibisin looduses, kõmpisin, osalesin treeningul … Ei puudunud ka lahter tugitoolisportlastele. Liikumiskalender ergutas peresid omavahel väikestviisi võistlema, sest kurb oli seista esmaspäeva hommikul kalendri ees, kui sinna ei olnud midagi kirjutada.

Võib öelda, et Kadaka lasteaia pered olid enamikus sportlikud ning kalender täitis eesmärgi.

Millal Eve metsast välja tuleb?

Meie lasteaia päevakava on koostatud paindlikult, põhimõttel, et laps saaks viibida päeva jooksul vähemalt 2,5 tundi värskes õhus. Seda pole võimalik saavutada ilma, et enamik õppetööst ei toimuks õues, mis omakorda nõuab õpetaja loovat suhtumist. Näiteks üle-eelmisel lumerohkel talvel saime käia korduvalt Harku metsas suusatamas ja keelekümblusrühmaga keelt õppimas. Eelmisel lumevaesel talvel aga seadsime Kaitseliidu Nõmme malevkonna poistega lasteaia õuele üles kaks sõduri välitelki, nendest üks köetav, mis võimaldas ka talvekuudel õues õppida. Selline õppetöö korraldus andis võimaluse teha põnevaid katseid ning pakkus lastele ja õpetajatele palju avastamis- ja isetegemisrõõmu.

Kolleegid küsivad vahel naljapärast, et millal sa, Eve, metsast välja tuled. See on seotud minu teada-tuntud metsalembusega. Pean oma missiooniks viia lapsed loodusesse ning näidata loomulikus keskkonnas loodusseaduste toimivust ja selgitada looduse põhitõdesid. Kaasan matkadele alati ka kõige nooremaid, kolmeaastasi põnne. Pikk matkamiskogemus lubab võtta koolieelikute rühmaga ette juba kahepäevase matka, mis lisab lapsele saabuval kooliteel enesekindlust. Paar nädalat tagasi sain tänukirja lapsevanemalt, kelle kooliteed alustanud laps käis esimeses spordilaagis. Esimene öö laagris tundus lapsele hirmutav, kuid ta sisendas endale, et õpetajate Eve ja Kajaga lasteaias ööbimisega matkal käies ta ju ei kartnud, miks ta peaks nüüdki kartma, ja hirm möödus. Selline tagasiside näitab, et olen õigel teel ja matkamine täidab eesmärki.

Unistus oma bussist

Eve Sepper

Eve Sepper

Bussisõidud matkadele saavad teoks tänu lastevanematele ja projektides osaledes saadud rahastusele. Minu unistus on saada kas või viie lasteaia peale oma buss koos kütusetoetusega, mis annaks võimaluse sõita igal nädalal loodust avastama. Vahetu kontakt loodusega rahustab last ja tõmbab ta välja igapäevasest kiirustavast klikkide maailmast.

Meie lasteaial on hea asukoht. 5–10 km raadiuses asuvad Glehni park, Pääsküla rabamets, Harku mets, Tabasalu pank ja loodusrada, loomaaed, vabaõhumuuseum ja palju muud põnevat.

Laste matkade lahutamatu osa on piknikud looduses. Selleks oleme soetanud 50 nn postiljoni tüüpi matkakotti. Kaasas olev toidumoon koosneb ühest või paarist võileivast, puuviljast ja paarist kommist. Oluline on, et kaasas oleks vesi, mitte magus jook.

Matkade eesmärk ja sisu on alati hästi läbi mõeldud ja hõlmab mõnda huvitavat tegevust. Näiteks korjame ravimtaimi või jälgime sama looduskeskkonda eri aastaaegadel. Kevadel aitasime konni teedelt veekogusse, selle sügise matkad viivad Rõõsa järve äärde, Rannamõisa ja Tabasalu loodusrajale.

Matkad on avardanud ka õpetajate silmaringi ja loodusemõistmist, mis kannab kasutegurit tulevikuks.

Liiklusväljak või liikumis­väljak – eesmärk on üks

Viimasel ajal kirgi kütnud töökorralduse vorm – üks õpetaja, kaks assistenti – on meie lasteaias ammu lahendatud nii, et õpetajaga koos õues ja matkadel viibib alati õpetaja abi. Kõik baseerub meeskonnatööl ja üksteisest lugupidamisel.

Kuna laste turvalisus on kõige tähtsam, töötame kõik selle nimel, et turvalisust tagavad reeglid saaksid lastele omaseks.

Selgitan lastele, et tänav algab juba lasteaia väravas. On oluline, et samad reeglid, mis on kehtestatud lasteaias (rattakiivri kandmine, rattaga sõidu reeglitest kinnipidamine, viisakusreeglid liikluses), kehtiksid ka väljaspool lasteaeda. Selleks vajame lapsevanemate toetust ja kootööd.

Et minna lasteaia territooriumilt välja, on vaja enne omandada ohutu liiklemise põhitõed. Selleks on meie õuel koostöös maanteeametiga valminud vabariigi esimene nn liikumis/liiklusväljak. Liiklus-eelõppe raames on meie lasteaias tehtud kolm liiklusalast õppefilmi, liiklussaateid, mida on kajastanud televisioon ja raadio. Lisaks valmis meil koostöös saatega „Rooli võim” 15 liiklusteemalist mängu. Teeme tihedat koostööd maanteeameti ning Tallinna ülikooli Haapsalu kolledži tudengite ja teiste lasteaedade õpetajatega, kes kõik käivad meil liiklus-eelõppe kogemusi saamas.

Oleme investeerinud palju vastavasse õppematerjali, et muuta liiklemise õppimine mängulisemaks. On tähtis, et omandatud teadmised ei jääks pelgalt teoreetilisteks, vaid kinnistuksid huvitavates tegevustes. Selleks oleme mitu aastat korraldanud vastavateemalisi perepäevi, kaasates näiteks maanteeameti, politseinikud Põhja prefektuuri ennetus- ja menetlustalitusest, Plekk-Liisu liikluskooli, Punase Risti ja sisekaitseakadeemia koerajuhid koos neljajalgsete sõpradega. Lisaks liiklusalastele teadmistele õpib laps, et politseinikku ei pea kartma, vaid tema poole võib alati abi saamiseks pöörduda.

Loodus annab lapsele vaimse tasakaalu, matkad karastavad füüsiliselt, liiklusalased teadmised annavad turvatunde. Kõike seda kokku liites arvan, et Kadaka lasteaia lapsed saavad midagi nii hingele kui ka kehale.

Meeli Parijõgi


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!