Kuidas vihmaussivideot ühe klikiga üles leida

10. sept. 2015 Sirje Pärismaa Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

TÜ Silmaring kutsub õpetajaid koos käivitama uut õpiveebi (www.opiveeb.ee), kuhu saab laadida oma õppematerjale, jagada neid õpilaste ja teiste koolide õpetajatega, teha ja hinnata teste-harjutusi.

„Tulevik on kohal. Sellest saab sinu lemmikõpik, sest sina ise valid selle sisu – videod, pildid, mida iganes ise soovid. Nii on õppimine palju huvitavam,” kutsub opiveeb.ee avalehel naerusuine õpetaja. Uue platvormiga on liitunud juba ligi pool tuhat õpetajat, koolijuhti, haridustehnoloogi. Õpiveebi loojad MTÜ-st Silmaring kutsuvad ka teisi käivitajate gruppi ja hiljemalt 18. septembriks registreeruma. Miks mitte luua sissejuhatuseks lühikogumik, millega õpilasi üllatada, või panna korraga üles kogu aasta materjal?

„Õpiveebi on lihtne kasutada, sellest saab ka juhendita aru,” räägib MTÜ Silmaring juhataja Tõnis Kusmin. „Muidugi töötab see nii arvutis, tahvelarvutis kui ka nutitelefonis. Tahame luua keskkonna, mis tekitab entusiasmi nii õpilases kui ka õpetajas.”

Õpiveebil on kolm osa. Personaalne e-õpik loob võimaluse koostada oma e-õpik või materjalikogu. Kõik on õppekava järgi süsteemis ja kergesti leitav, õpilastega saab kõike jagada vaid ühe klikiga.

Teste luua on lihtne, valikus on enamlevinud küsimuste tüübid. Tulemused saab kohe teada nii õpilane kui ka õpetaja, lihtne on võrrelda ja parandada, arvuti teeb seda osaliselt sinu eest.

Materjalide pangast saad vaadata teiste avalikke materjale, üles laetud faile ja häid veebilinke. Materjalid on organiseeritud teemade järgi, leitud materjali saad ühe klikiga lisada oma e-õpikusse.

Kui õpetaja laeb materjali üles, saab ta valida, kas see on avalikuks kasutamiseks ka teiste koolide õpilastele-õpetajaile või ainult oma õpilastele.

„Õpetaja töökoormus on väga suur ja ta kulutab aega tarbetule, näiteks peab otsima internetist materjali,” lausub Kusmin ja räägib tuttavast bioloogiaõpetajast, kes otsis neli tundi internetist vihmaussivideot, vaadates läbi kümneid filmijuppe, enne kui tunnitööks sobiva leidis. Kui õpetaja otsib vajalikku materjali Õpiveebist, leiab ta selle kohe üles. Avalike materjalide juures on ka soovitus: mida on teised õpetajad kõige enam kasutanud-vaadanud.

„Teame täpselt, mitu õpetajat mingit materjali kasutab, saame seda ka näidata. Võib arvata, et materjal, mida kasutab üle 30 õpetaja, on parem kui see, mida kasutab ainult kaks või kolm. Teeme valiku lihtsamaks,” sõnab Kusmin.

Järgitakse riiklikku õppekava, õpetaja valib materjali laadides, millise teema alla see kuulub.

„Otsime käivitajate gruppi õpetajaid, kellele paberõpikust ei piisa, vaid kes tahavad aine õpilastele huvitavamaks teha ja otsida uusi digilahendusi,” räägib Kusmin. „Tahame luua õpetajate kogukonna, kes omavahel materjali vahetab. Julgustame üles panema nii enda loodut kui ka veebist leitut.”

Registreerunud õpetaja saab kohe teha ka õpilastele kasutajakonto ja luua gruppe. Kui näiteks matemaatikaõpetaja teeb grupi 10.b, saab ta liita ka sama klassi teiste ainete õpetajad ja teised ei pea uuesti gruppi tegema.

„Head keskkonda ehitatakse üles aastaid, see on alles esimene versioon,” ütleb Kusmin. Tulemas on testid, kodu- ja grupitööd, töölehed, lihtsamad õpimängud.

Praegu on valmis õpetaja failihaldus ja kasutamine on esialgu tasuta. Edaspidi jääb tasuta versioon alles, kuid lisandub tasuline põhjalikum variant, mida koolid saavad oma õpetajaile osta.

MTÜ Silmaring sai Õpiveebi loomiseks toetust kodanikuühiskonna sihtkapitalilt, toetab Tartu linn. Koostöös Tartu õpetajatega ongi veebikeskkond algatatud, panustanud on sadu õpetajaid üle Eesti ja uusi funktsioone lisandub iga päev.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!