Kunsti peidetud pool

11. sept. 2015 Kristel Sibul Tartmusi muuseumipedagoog - Kommenteeri artiklit

Tartmus alustab sel sügisel oma juubelihõngulist näituste ja haridusprogrammide hooaega – ja seda kahe uue ning põneva näitusega.

5. septembril avanes interdistsiplinaarse kunstniku, muusiku, kuraatori ning literaadi Kiwa isikunäitus „Autoportree tundmatuna”. See toob muuseumi kahele korrusele kokku Kiwa alter ego’d ja pea kahekümnele aastale ulatuva loomingu.

Eraldi pööratakse tähelepanu kunstniku kuvandile, mis toimib justkui iseseisva kunstiteosena. Kiwa persona on kui tema elukestev performance, kus toimub pidev identiteedimäng ja autori surma läbimängimine, mille eesmärk on hävitada võimalus autoportree loomiseks ning üheselt kuvatavaks autoripositsiooniks.

Näitusega kaasnev haridusprogramm pakub omalt poolt võimalikke lähenemisviise nii autorile kui ka autoportreele. Noorema kooliastme õpilased saavad töötubades luua oma autoportree või kujundada/meisterdada endale oma märgiga templi. Gümnaasiumiõpilased tutvuvad muuseumitunnis lisaks Kiwa loomingule ka Eesti 1990. aastate kunstiga laiemalt.

Alates 18. septembrist saab aga vaadata näitust „Tartmusi kogu peidetud pool”, mille on kokku pannud meie muuseumi konservaator Nele Ambos. Oma igapäevases töös puutuvad nii restauraatorid kui ka kunstiteadlased ja -kogujad pidevalt kokku kunstiteoste nende külgedega, mida tavaline näitusekülastaja enamasti ei näe.

Selle Tartu Kunstimuuseumi kogude põhjal kokku pandud näitusega avaneb aga suurepärane ja ainulaadne võimalus heita pilk teoste mitmekülgse infoga põnevatele tagakülgedele. Etiketid, templid, kirjed, visandid, paigad on mõningad näited „saladustest”, mis avalikustatakse sellel näitusel laiemale publikule ebatavalisel moel.

Muuseumitundides saavad kooliõpilased läbi teha põneva detektiivimängu näitusesaalides.

Kiwa näitus jääb avatuks 1. novembrini ja tagakülgi saab vaadata 8. novembrini. Lisainfo www.tartmus.ee ja kristel@tartmus.ee.

Kohtumiseni muuseumis!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!