Millest kirjutab 4. septembri Õpetajate Leht?

3. sept. 2015 - Kommenteeri artiklit

Rakenduskõrgkoolid pelgavad reformituultes hääbumist

Kaua oodatud ja kardetud Eesti kõrghariduse tegevussuundade raport teeb rakenduskõrgkoolid murelikuks: kas nende teeneid tulevikus ikka vajatakse või ootab ees bakalaureuseõppesse sulandumine.

Pärast võistluse lõppu

„Eesti vaimu elujõu põhiküsimuseks lähikümnenditel peaks raportis öeldu järgi olema konkurentsivõime. Võistlusmomendi sissetoomine viitab sellele, et haridus ja teadus peaksid olema allutatud majanduslikele eesmärkidele ja edu defineeritakse aineliste saavutuste kaudu,” kirjutab Kaarel Tarand.

Õpeta õppima – ülejäänu jääb ise külge!

„Teadmis- ja oskusjanu on ainsad, mis mitte ainult ei aita meid elus edasi, vaid aitavad ka elus püsida. Mõnujanu hukatuslikkust ei taju me kunagi mõnu hetkel, kuid olud meie ümber võivad pööraselt kiiresti muutuda,” kirjutab suhtekorraldaja Janek Mäggi.

Et tippe oleks rohkem

Kauaaegne TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp küsib, miks on Eestis kõrgema saavutustasemega õpilasi Eestis vähem kui OECD riikides keskmiselt. Ja miks on meie väga kõrge intellektiga õpilaste hulgas alasooritajaid oluliselt rohkem kui õpilaste hulgas keskmiselt ja miks nendest andekatest alasooritajatest on üle 70% poisid? Ta rõhutab, et andekus on erivajadus ja seega tuleks luua väikeklasse ka andekatele, mitte ainult nõrgematele õpilastele.

Loovus versus haridus

Ajakirjanik Ago Gaškov teeb ülevaate Põhjamaade eestvedamisel Illukal toimunud neljandast loovusfoorumist, kus toonitati, et hirm pärsib nii õpetajate kui ka õpilaste loovust. Foorumil toetati Islandi laulja Björki ideed ühendada koolis kunst teadusega ehk õpetada näiteks matemaatikat lõimituna muusika, tantsu ja kunstiga. Nii oleks tavakoolis niisama vaba õhkkond kui näiteks muusika- või kunstikoolis.

Loodusainete õppimisest ja õpetamisest rahvusvaheliste võrdlusuuringute põhjal

Suur osa PISA 2006 ja 2012 mõõdikutest ei sobi seletama loodusainete õpetamist Eestis, kus õpilaste sooritus on kõrge, õpetamine tugineb traditsioonilisele aineõpetusele ning õpetajad rakendavad enamasti struktureeritud praktikat, kirjutab HTM-i üldharidusosakonna peaekspert Imbi Henno, kes kaitses juunis samal teemal doktoritöö.

Viljandimaa kutsekool sai retromoodsa õppehoone

Vana-Võidus tegutsev Viljandi kutseõppekeskus (VIKK) alustas esmaspäeval uut õppeaastat renoveeritud õppehoone avamisega. Mõisaaegsest maakivilaudast tehtud moodsas hoones paiknevad auditoorium, raamatukogu, toidutuba ja teooriaklassid. Sinna seadis end sisse ka juhtkond.

Kes tuleb ja jääb lapsi õpetama 424 euro eest?

Õpetajate Leht uuris, mida eri erakondade esindajad arvavad lasteaednike praegusest palgast ning ettepanekust kehtestada lasteaiaõpetajatele kooliõpetajatega sarnaselt riiklik palga alammäär. Ebavõrdse olukorra lahendamiseks pakutakse mitmeid võimalusi, näiteks viimase lasteaia-aasta kohustuslikuks muutmist, mis tähendaks ka riigi rahastamist.

Kätlin Vainola kirjutab õpikut ja koolitab noori kirjanikke

Lastekirjanik Kätlin Vainola peab uuel õppeaastal oma aega jagama kahe ettevõtmise vahel, mis mõlemad pikemas perspektiivis eesti kirjanduskultuurile enam kui kasulikud on: ta koostab uut lugemikku ning hakkab vedama koolilaste loovkirjutamise ringi.

Marju Pärn: „Suurim tarkus on olla hea inimene”

Kose gümnaasiumi klassiõpetaja Marju Pärn räägib, kuidas saab õpetaja luua ja hoida klassis häid suhteid, millistest põhimõtetest ta õpetamisel lähtub ning miks talle meeldib pidada klassi blogi.

Kui ma kuuvalgel orelit mängisin

„Elupildi” rubriigis meenutab oma kooliminekut eestlaste jaoks tähenduslike filmide „Kevade”, „Suvi” ja „Sügis” režissöör Arvo Kruusement.

Nagu Poja maad, nõnda ka Ema maad …

Maarjamaa 800 aasta juubeli raames toimuva Ema maa uuestipühitsemise viib 6. septembril Tallinnas Peetruse ja Pauluse katedraalis läbi Eesti katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan koos Riia peapiiskopi Zbigņevs Stankevičsiga. Õpetajate Leht avaldab päevakohase intervjuu piiskop Jourdaniga.

Õpetajate Lehe vahel on Koolibri Uudised, kust leiame ülevaate uutest õpikutest ja teistest õpetajatele vajalikest raamatutest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!