Nädalapikkune teadlaste öö oli üle Eestimaa

25. sept. 2015 Sirje Pärismaa Õpetajate Leht - 2 Kommentaari

Baltikumi suurim ja vanim teadussündmus, 20.–25. septembrini väldanud teadlaste öö festival (TÖF) on nädala jooksul pakkunud 40 Eestimaa paigas üle 400 ürituse mitmekümnele tuhandele inimesele. Kümnendat sünnipäeva tähistaval festivalil jõudsid teadlased ka enam kui 30 kooli.

Teist aastat kohtusid festivali ajal AHHAA keskuses isetegijate messil Tartu Mini Maker Faire värvikate ideede generaatorid. Paarisaja osaleja seas oli nii asjaarmastajaid kui ka spetsialiste.

Keskuse ees võlusid rahvast elektriliste võistluskartide ja mootorrattaga Akupoisid. Akukomplekt on universaalne ja sobib mõlemale sõiduriistale. Kardid teevad ilma juba võistlusradadel.

Kristo, Karen ja Kaspar Loo keskkooli õpilasfirmast 3D Hullud tõdesid pärast messiplatsil ringivaatamist, et konkurents nende valdkonnas on päris kõva. „Aga erineme teistest selle poolest, et oleme ainsana õpilasfirma ja panime ise kokku oma 3D-printeri.”

Messi ühed noorimad osalejad, Tartu Kivilinna kooli 6. klassi poisid Raikko Varbhein ja Rasmus Kiisler olid välja mõelnud multifunktsionaalse ostukäru, millega saab poes ringi sõita ja kaupa valida, selveekspressi abil ära maksta ja järjekordadest mööda kärude parklasse sõita. Esialgu on poistel valminud minimakett ja käru juhtiv robot.

„Algne versioon valmis 2013. a detsembris, eelmisel aastal olime esimest korda siin isetegijate messil. Mõned kontaktid saime, aga sponsoreid pole leidnud. Poodidele pole mõtet enne pakkuma minna, kui üks elusuuruses käru on valmis,” jutustasid noored leiutajad.

Tallinlanna Anna Jõgi oli meisterdanud õunarõngaste lõikuri. „Esialgu tegin puidust, see pole vastupidav, loodetavasti teen järgmise mudeli asjalikumast materjalist. Hammasrattasüsteemid peaksid olema metallist,” kõneles Jõgi, kes teenib raha IT-alal, et ülejäänud aja tegelda hobidega. Eelmisel aastal osales ta messil enda konstrueeritud kasvuhoone automaatikaga.

Festivali ajal toimus esmakordselt Eestis ka ülemaailmne teadusteatrite konkurss.

Igal aastal liitub teadlaste öö festivaliga teisi sündmusi, tänavu ühendas Tallinn Music Week füüsika ja muusika. Nagu ikka, päädib festival teleülekandega.

Sirje Pärismaa


2 arvamust teemale “Nädalapikkune teadlaste öö oli üle Eestimaa”

 1. Antiteadlane ütleb:

  vabandan väga, kuid olen väsinud kuulamast hosiannat igat sorti ööüritustest.
  Tuletan meelde mõned tegevused , mis meenuvad: teadlaste öö, lugemise öö, klassiõhtuöö, muuseumiöö, ööjooks, jne.
  Lugupeetud inimesed! Arvan , et öö on siiski puhkamiseks päevaste tegemiste ja tegevuste tõttu, mitte vastupidi.
  Pole senini aru saaanud , kes promob seda äraspidist elustiili!
  Ei tahagi süüdlasi otseselt sildistada, küll aga kutsuksin terve mõistusega inimesi järgima bioloogilist kella ja tervet mõistust.

 2. inseneR ütleb:

  Huvitav, kui palju pöörati teaduse propageerimise üritusel tähele panu sellele, et näidata kuidas aitavad teadlased omamaisel toodet arendaval tööstusel tootearenduse akadeemilisi probleeme lahendades tõsta Eesti toodete konkurentsivõimet eksporditurul?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!