NUKU muuseumis toimub palju põnevat

11. sept. 2015 Nuku - Kommenteeri artiklit

Seitsmeaastane Anni ütles esimese klassi esimesel koolivaheajal vanematele: „Palun võtke mind koolist ära, ma lähen tagasi lasteaeda!” Arusaadav ja selge seisukohavõtt – sellel lapsel polnud koolis nii huvitav, kui tal oli olnud lasteaias.

Mäng on lihtne, sest mängul on reeglid.

Milline õnn, et meie ühiskonnas on mängu suhtumine muutumas! Mäng pole enam pelgalt ajaviide, vaid ka vahend – meetod teadmiste omandamiseks. Igal mängul on oma reeglid, mida järgitakse neid vaidlustamata. Mäng mõjub põnevalt, mitte pealesunnituna. Mäng võimaldab paremini süveneda, kuna mängides elab inimene rolli sisse, jättes reaalsuse ja isikliku elu mängimise ajaks kõrvale.

NUKU teater ja muuseum ootab lasteaia- ja algklassilapsi mängulisse maailma!

• Kohtumine nukkudega – T kell 10.30

• Muuseumietenduste programm „Muuseum ärkab ellu” – L ja P kell 13.30

• Ekskursioonid nukuteatrimaailmas

• Õpi- ja töötoad lastele – nukkude meisterdamine ja nukunäitlemine

• NUKU koolitunnid

• „Puust ja punaseks” koolipäev 4. klassidele

• Klassiõhtu NUKU-s

II

Klassiruumist kostab kära. Üks viienda klassi poiss viskab kääridega teises klassi servas olevat kaaslast – õnneks ei taba. Täiskasvanu pealesattumine lahvatab õigustuslaviini: „… aga miks ta siis võttis mu koti ja …” Me ei tea kunagi, kui valesti on käitutud paha poisiga enne seda, kui tema oma vale sammu tegi.

Mäng on elu mudel.

Põhikoolivanusesse jõudes muutuvad noore sisemised rütmid aeg-ajalt ohjeldamatuks. Läbi ajaloo on otsitud vaimse ja füüsilise vahel mõistlikku tasakaalu nii elus kui ka kunstis. Kunst on elu mudel. Elu on täis ootamatuid olukordi, millel pole enamasti peaproovi võimalust. Teatrilaval toimuvat jälgides saab noor inimene osa otsuste tegemisest just nõnda, nagu see on päris elus – teatrilaval toimuvat ei saa tagasi võtta, nagu see on võimalik arvutimängus. NUKU muuseumi töötubades tuleb teatrinukkudega mängides teha samasuguseid valikuid nagu päris elus: kurvaks paindunud lusikaga, ribadeks rebenenud püüriga sõjaka padjaga või suurest armastusest sulava kuud meenutava juustukeraga mängides on otsused erinevad.

NUKU teater ja muuseum aitab ennast ja maailma avastada ka põhikoolivanuses!

• Ekskursioonid nukuteatrimaailmas

• Kohtumine nukukaga T kell 10.30

• Õpitoad ja töötoad

• NUKU koolitunnid

• Klassiõhtu NUKU-s

III

„Ma töötan koolis juba 42 aastat kirjanduse õpetajana. Olen kogu aeg tahtnud teha midagi teistmoodi – ma olen väga tahtnud, et lapsed loevad luuletust näiteks teatrinukuga, aga pole julgenud, sest ei oska. Kas seda tohiks tundides kasutada?” See särava hingega tark õpetajanna vajas ühte võimalust katsetada ning ühte „muidugit”.

Kunstis pole õigeid või valesid vastuseid, on vaid huvitavad ja igavad väljendusviisid.

Õpetamist peetakse tänapäeval pigem kunstiliseks kui tehniliseks tegevuseks. Õpetajad aitavad iga päev lastel aru saada iseendast ja iseenda kaudu maailmast. Meie demokraatlik haridussüsteem kujundab päevast päeva noorte hoiakuid, väärtushinnanguid ja suhtlemisoskust. Heas tunnis ja head teatrietendust vaadates vaataja silm särab. Teatrimaailmas saab igaüks oma keha kaudu maailma kogeda ja muuta senitundmatu osaks oma maailmapildist. Nukunäitleja tehnilisi harjutusi tehes saab iseendast distantseeruda, iseendaga dialoogi pidada või iseendast puhata. Nukk, mask ja vari mõjuvad võluväel.

NUKU muuseum tutvustab õpetajatele nukumõtlemise meetodit:

• Nukunäitlemise ABC (materjaliteater)

• Nukk kui mõttepeataja (harjutused nukkudega)

• Nukumõtlemise meetod (kujutlusvõimet arendavad harjutused enda keha ja vaimuga)

• Maskiõpetus (maskiliikumise õpetus)

NUKU teater ja muuseum ootavad lasteaialapsi, algkoolilapsi, põhikoolilapsi ja gümnaasiuminoori. Hari­dus­prog­ram­mi sisu on eale vastav.

Teretulemast NUKU teatrisse ja muuseumisse – nukuteatrikunst aitab meil kujuneda paremaks inimeseks!

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!