Õngitse endale õpituba Kondase keskusest

11. sept. 2015 Kondase keskus - Kommenteeri artiklit

Kondase keskuse kõige suuremast toast, kus seintel Paul Kondase maalid, kostab piletimüügi- ja tööruumi klõbinat ja hääli. See on siis, kui ruumis on lapsed vanemate või klassiga. Neile on laudadele jäetud lauamängud, sealhulgas pehmest tekstiilist maasikadoomino piltidega keskuse sümbolist maasikast, väiksematele on mõeldud nööbimäng, mida ei põlga ära vanemadki. Selles mängus on võimalik pilte täiendada kirevate nööpidega.

Paul Kondase maalide koloriidist inspireeritud lotomäng paneb väiksemad mööda ruumi kiiremini liikuma ja otsima, et õiged detailid maalidelt saaksid õigete piltidega kokku. See paneb maale terasemalt vaatama, ehk jääb nii midagi meeldegi.

Saab teha Kondase seitsme maali ainetel kollaaže, vaadata pildilotot kohaliku kuulsa fotograafi Jaan Rieti piltidega kõige vanemast platsist Viljandis, kus kaugetel aegadel oli turg ja nüüd on kaunis park. Kõik hooned ümber pargi on Viljandi ajalooga seotud.

Juurde on tulemas piltdoomino „Pildid näitustelt”. Selles on juttu seitsmest Kondase keskuses oma eriliste näitustega esinenud Eesti, Läti, Venemaa ja Soome naivisti töödest. Viimaste hulgas on nii pisikesi puuskulptuure, nukke, kollaaže kui ka keraamikat.

Ja kui energiat on üle ning tahad ikka veel midagi teha, tuleb kapi otsast alla tõsta õngitsemismäng, mis kujutab Paul Kondase viimast maali „Näärivana kalastab” ja meelitab eriti väikesi poisse. Osa papist kalu on suure mängimisega küll juba „uhhaasse” pandud ning üks kahest õngest on kadunud, aga nii juhtubki, kui palju mängitakse.

Muuseumi ruumide hulgast leiab veel ühe, kus uksepiidal on tekst: loomise ruum. Vahel valmistatakse seal näitusi ette, raamitakse pilte, pakitakse neid ja lõigatakse näitusejuttude servi sirgeks. Kui sisse piiluda, selgub, et ruum on siniste seintega, keskel on aga täpilise vakstuga laud ning seinte ääres riiulid igasugu huvitava kraamiga, mida meisterdamiseks kasutada saab. Rohkem kui 11 last laua taha õpitube tegema ei mahu. Kui tuleb suurem hulk lapsi, saab alati kolida oma meisterdusega Kondase keskuse kõige suuremasse tuppa, millest alguses juttu oli.

Helista telefonil 515 9387.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!