Seened ja sead loodusmuuseumis

11. sept. 2015 Eesti Loodusmuuseum - Kommenteeri artiklit

Eesti Loodusmuuseum kutsub sügishooajal uudistama tõelist metsatemaatikat – pakume võimalust õppida selgeks Eestis kasvavad seened ning teha tutvust ühe praegu üsna kurikuulsa metsloomaga.

Eesti metsades kasvavast umbes 2000 silmaga nähtavast seeneliigist kõlbab söögiks ligikaudu 400 ja mürgiseid on umbes 200. Paraku ei ole üldisi tunnuseid mürgiste ja söödavate seente eristamiseks ning enne seenelkäiku tuleks jõukohane hulk söögiseeneliike ükshaaval selgeks õppida. Appi tuleb loodusmuuseumi traditsiooniline seenenäitus 11.–20. septembrini. Paneme seened välja nn sugulusprintsiibil, nii on neid hõlbus võrrelda ja eristada. Vastuse küsimusele, kas seen sünnib süüa, anname seene nime juures oleva sümboliga. Sel sügisel on näitusel luubi all seeneringid, ühte näeb ka muuseumi hoovis. Nädalavahetustel toob rändteater Vaba Vanker muuseumi väikeste sõprade ette uudislavastuse „Ring”, kus selgub, kuidas seeneringid tekivad ja mida nad endast kujutavad.

Kakud ja ööliblikad

Kuni 25. oktoobrini on muuseumi näitusesaalides üleval rohkesti kiitvat tagasisidet saanud ja elamusi pakkuv näitus kakkudest ja ööliblikatest. 30. septembrini saab imetleda muuseumi seintele lennanud rohkem kui 200 lapse joonistatud kakku konkursilt „Püüa kakku”.

5. novembril avame Eesti ja Läti aasta loomale pühendatud näituse. Metssiga on Eestis muutunud väga arvukaks ning tema tegevusjälgi kohtab pea kõikjal. Seakatku leviku tõttu pakub see loom iga päev palju kõneainet. Näitusel toomegi olulised teemad laiema publikuni. Ühe osa näitusest moodustavad koostöös portaaliga Looduskalender ja ajakirjaga Loodusesõber korraldatava fotovõistluse parimad tööd. Isikliku elamuslooga fotod Eesti ja Läti fotograafidelt kajastavad metssiga ning tema elujälgi metsas. Lisaks paneme uudistamiseks välja metssea perekonna – kuldi, emise ja põrsaste topised. Näituse teise osa moodustab metssea eluviisi ja käitumist tutvustav väljapanek, kus on võimalik näha ja imiteerida metssea elus olulist tegevust, tunda lõhnu, katsuda materjale ning kuulata helisid.

Kõikide näituste tarbeks on meie pedagoogid töötanud välja põnevad, atraktiivsed ja käed-külge-muuseumitunnid nii lasteaia- kui ka kooligruppidele, millest ootame osa võtma kõiki suuri ja väikesi loodusesõpru üle Eesti. Täpsemad tundide programmid ja hinnakirja leiab loodusmuuseumi kodulehelt. Põnevad haridusprogrammid on vaid ühe telefonikõne kaugusel! Kohtumiseni seente ja sigade keskel!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!