Käes on täiskasvanud õppija nädal

12. okt. 2015 - Kommenteeri artiklit

Käes on XVIII täiskasvanud õppija nädal „Õige aeg on õppida”, mille fookus on tänavu lastevanemate teavitamisel täiskasvanuõppe võimalustest. Nädala jooksul toimub üle kogu Eestimaa arvukalt täiskasvanuharidust populariseerivaid sündmusi, paljud neist leiavad aset lasteaedades.

Näiteks kolmapäeval, 14. oktoobril toimub HITSA korraldatud digiõppe päev, mis on pühendatud digiturvalisusele: jagatakse infot ning näpunäiteid selle kohta, kuidas saame iseennast ja oma lähedasi nutiseadmete, arvutite ja internetiga seonduvate ohtude eest kaitsta. Reedel, 16. oktoobril lõpetatakse nädal Tallinnas täiskasvanuhariduse foorumiga, millel arutatakse selle üle, kuidas teha nõustamine kättesaadavaks just neile täiskasvanutele, kes seda kõige enam vajavad. Foorumil osalevad HTM-i, SA Innove, töötukassa, täiskasvanute koolitajate assotsiatsiooni Andras ja poliitikauuringute keskuse Praxis esindajad ning Iirimaa riikliku haridusnõustamise keskuse direktor Jennifer McKenzie.

Täiskasvanud õppija nädala puhul tunnustas haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi reedel, 9. oktoobril rahvusooperis Estonia aasta õppija, aasta koolitaja, aasta koolitussõbralik organisatsioon, aasta koolitussõbralik omavalitsus ning aasta õpitegu tiitli saanuid.

Aasta õppijaks nimetati Ivan Boitšuk, aasta koolitajaks tituleeriti Pärnumaa kutsehariduskeskuse õpetaja Lembit Miil, aasta õpiteo tiitel anti Tartu ülikooli väärikate ülikoolile, aasta koolitussõbraliku organisatsiooni nimetuse pälvis OÜ Pomemet ja aasta koolitussõbralikuks omavalitsuseks sai Märjamaa vald.

Aasta õppija 2015 Ivan Boitšuk on 34-aastane Shedfish OY vanemmehaanik, kes omandas keskhariduse Pärnu täiskasvanute gümnaasiumis ja lõpetas tänavu Eesti merekooli. Kõige olulisem on ta enda arvates aga muutus suhtumises: kui teised läksid merele iPod’ide ja iPad’idega, olid temal kotis õpikud.

Leida KuldAasta õppija eripreemia pälvis 71-aastane Võhma linnavolikogu esimees Leida Kuld (paremal), kes lõpetas tänavu Tartu tervishoiukõrgkooli meditsiiniõe erialal. Aasta õppija „rahva lemmiku” tiitli sai Saaremaa Rajaleidja keskuse sotsiaalpedagoog Kätlin Poopuu, kes lõpetas Tartu ülikooli Pärnu kolledži ning omandas ka abipolitseiniku kutse.

Aasta koolitaja 2015 on Pärnumaa kutsehariduskeskuse väga selge ja arusaadava õpetamisstiiliga õpetaja Lembit Miil (all vasakul), kes valdab suurepäraselt oma aineid: mehhaanikat ja metallitööd, tehnilist ja masinjoonestamist, masinaehitust, pneumaatikat ja hüdraulikat. Aasta koolitaja eripreemia anti Tallinna täiskasvanute gümnaasiumi õpetajale Ave Soekovile, kes väärtustab õppija iga edusammu ning jõupingutust, oskab kuulata ja mõista.

Lembit MiilAasta koolitussõbralik organisatsioon 2015 on Lääne-Virumaal Kadrina vallas ehitusmasinatele lisaseadmeid tootev ettevõte Pomemet, kus töötajate õppimist igati tunnustatakse ning soositakse.

Aasta koolitussõbralikus omavalitsuses – Märjamaa vallas – toetatakse elanike juurdepääsu tasemeharidusele ja täiendusõppele. Vald paneb õla alla kodanikuühenduste algatustele, võimaldab oma ruume tasuta kasutada ning tunnustab õppijaid ja koolitajaid.

Aasta õpitegu 2015 on Tartu ülikooli väärikate ülikool, kus antakse eakatele võimalus elukestvaks õppeks ja toetatakse seeläbi nende toimetulekut. Õppetöö toimub Tartus, Tallinnas, Türil, Kuressaares, Narvas ja Valgas. Eelmisel õppeaastal lõpetas 1500 inimest üle Eesti, algavaks õppeaastaks on registreerunud juba üle 2000 osaleja. Tartu ülikooli elukestva õppe keskuse juhataja Tiia Ristolainen on saadud tunnustuse üle väga uhke. „2010. aastal Pärnu kolledžist alguse saanud väärikate ülikooli projekt on ennast täiel määral tõestanud. Aastatega on väärikate ülikool laienenud kahest linnast seitsmesse (Tartu, Tallinn, Pärnu, Türi, Kuressaare, Narva ja Valga) ning osavõtjate arv on algusaastaga võrreldes mitmekordistunud, mis näitab väärikate ülikooli elujõulisust ning vajalikkust ühiskonnas,” lisab Ristolainen projekti tunnustamiseks.

Aasta õpiteo eripreemia määrati mittetulundusühingu Süda-Eesti sotsiaalkeskuse projektile „Sihid selgeks – elus edasi”, mis toetas Järvamaal lastega kodus olevaid noori emasid ning töötuid noori, et leida sobiv väljund tööturule naasmiseks või õpingute jätkamiseks. Projekti käigus tehti piirkondlikku koostööd Paide täiskasvanute keskkooli ja kohalike omavalitsustega.

Täiskasvanud õppija nädal on saanud traditsiooniliseks üle-eestiliseks täiskasvanuharidust populariseerivaks ja õppimisvõimalusi tutvustavaks ürituseks. Nädala jooksul on fookuses inimeste elukestev õppimine ja enesetäiendamine kui isiksuse ja ühiskonna arengu põhiline eeldus muutuvas maailmas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!