Kooliajalugu uurima!

9. okt. 2015 - Kommenteeri artiklit

Nii nagu Jakob Hurt kuulutas 1888. ja Mart Laar 1988. aastal välja ajaloopärimuse suurkogumise, nii kuulutas Eesti pedagoogika arhiivmuuseum tänavu sügisel välja õpilastööde võistluse „Kooliajalugu uurima!”. Osa võivad võtta kõik koolinoored nii individuaalselt kui ka ühiselt, sõltumata vanusest. Võistlus peaks päädima temaatilise õpilaskonverentsiga 2016. aasta septembris.

Tänapäeva ilmestavad kiired muudatused hariduselus. Muutuste tuules võib tähelepanuta jääda paljugi fikseerimisväärset. Palju eestlasi on „ilmalaanen laiali”, nende lapsed kõnnivad kooliteed välisriikides. Kuidas nad seal toime tulevad? Mis erineb meie koolist? Mis on ühist?

Aktsepteeritud on nii vana hea kodu-uurimistöö formaat kui ka uurimusliku taustaga videolahendused, kas või teemal „Üks päev x koolis”. EPAM ei sea võistlustööde temaatikale rangeid piire. Tähtis on, et töö tugineb originaalmaterjalile ning jäädvustab midagi haridusloole olulist. Näiteks võib uurimus olla muutustest piirkondlikus koolivõrgus, koolimajadest, -olustikust või -korrast, koolielust ja -suhetest, huvitegevusest, koolifolkloorist, rahvusvahelisest õpilasvahetusest vms. Täpsemad juhendid jõuavad kooli uue õppeveerandi alguses.

Haridusajalugu on Eestis aastakümneid uuritud, ka õpilaste panus sellesse on tõhus. On ilmunud märkimisväärne arv kooliajalugusid kõvakaanelistest luksusväljaannetest väikeste brošüürideni. EPAM tänab kõiki koole, kes on meile oma väljaandeid saatnud, ning ootab neid edaspidigi. Kui paljud õpetajad on teiste koolide raamatuid näinud ja sirvinud?

Iga kooli ajalugu on oluline osa Eesti haridusloost, mille väärtus ajas kasvab. Et see materjal oleks üle Eesti kättesaadav kõigile huvilistele, seadsime eesmärgiks luua ülevaate kooliajalugu käsitlevatest uurimustest, raamatutest, koolimuuseumidest ja muuseuminurkadest ning koondada need ühtsesse andmebaasi. Kevadel alustas EPAM vastavasisulise küsitlusega, millele ootame koolidelt endiselt vastuseid.

22. oktoobril ootab Eesti pedagoogika arhiivmuuseumm EPAM-i nõupäevale kõiki kooliajaloo uurimisest huvitatud õpetajaid-juhendajaid, eelkõige neid, kes on seotud koolimuuseumidega (ka loodavatega). Kõneldakse kooliajaloo uurimise traditsioonist, EPAM-i fondidest ja digibaasidest, vaadatakse kooliajaloo raamatute väljapanekut ning antakse juhiseid õpilasvõistlusest osavõtuks. Eraldi tähelepanu all on mõisakoolid. Päeva lõpetuseks külastatakse Tallinna üht vanemat ja uhkemat koolimuuseumi.

Lisainfot saab e-kirjaga aadressilt eneluka@tlu.ee või telefonil 506 7861.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!