Muusikapäev tõi näituse Eesti muusikaõpetuse ajaloost ning levimuusika ajaloo kogumiskampaania

1. okt. 2015 - Kommenteeri artiklit

Neljapäeval, 1. oktoobril peetakse rahvusvahelist muusikapäeva ning tänavune aasta on kuulutatud muusika-aastaks. Eesti rahvusraamatukogu harulduste saalis avati sel puhul näitus „Teele, teele kurekesed… Muusikaõpetus Eesti koolides kuni 1940”, millel eksponeeritakse kümneid lastelaulikuid ja vanu muusikariistu. Eesti teatri- ja muusikamuusem kuulutas aga välja kogumiskampaania, millega loodetakse leida materjali levimuusika ajaloo alaseks ekspositsiooniks.

Rahvusraamatukogu näitusel saab vaadata ligi 80 lastelaulikut aastatest, aga ka muid temaatilisi väljaandeid, mis on ilmunud ajavahemikus 1821–1940 ning olnud kasutusel Eesti- ja Liivimaa eesti, saksa ja vene õppekeelega koolides, samuti vanemaid muusikainstrumente Eesti teatri- ja muusikamuuseumi kogudest.

Vanimaks Eestis trükitud kooli noodiraamatuks näitusel on Tartu gümnaasiumi muusikaõpetaja Carl Ferdinand Biedermanni (1792–1869) koostatud neljahäälsete koraalide kogumik „Vierstimmige Choraele nach ihren ursprünglichen Melodien ohne Begleitung zum Gebrauch für Kirchen u. Schulen”, mis ilmus kuues vihikus aastatel 1821–1825 Tartus kuue vihikuna.

laulikute näitus1Näitusele nime andnud lastelaul „Teele, teele, kurekesed!” ilmus esmakordselt Viljandi koolmeistri Friedrich Kuhlbarsi 1868. aastal välja antud laulikus ja on jäänud koolilaulikuisse püsima kuni tänaseni, s.o üle 140 aasta. Samuti on endiselt populaarsed mitmed aastate eest koolilaulikutes avaldatud lastelaulud nagu „Õrn ööbik” (1913), „Uhti, uhti, uhkesti” (1913), „Juba linnukesed” (1913), „Küll on kena kelguga” (1913), „Mu koduke on tilluke” (1931), „Mutionu pidu” (1931), „Jaan läeb jaanitulele” (1933).

Heidi Heinmaa ja Katre Riisalu koostatud näitus jääb avatuks 31. jaanuarini 2016.

Levimuusika kogumiskampaania

Eesti teatri- ja muusikamuuseum kuulutas neljapäeval välja levimuusika ajaloo kogumiskampaania, millega kutsutakse muusikasõpru üles koguma ja annetama kultuuripärandit eesti levimuusika ajaloo suurnäituseks ja Eesti muusika kuulsuste koja asutamiseks kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks, mille juubeliprogrammi kõnealune näitus kuulub.

„Läbi aastakümnete on meie estraadi- roki, jazzi- ja popmuusika tähed toonud Eestile kuulsust ja hullutanud rahvahulki. Nõukogude ajal oli levimuusika üks vahenditest, et seista vastu okupatsioonile ja hoida elus eesti kultuuri ja vaimsust. Taasiseseisvumisperioodil mängis levimuusika koos oma isepäisuse ja mässumeelsusega olulist rolli rahva teadvuse ja kokkuhoiutunde tõstmisel – ETV-Eesti raadio jalgpallimatš ja sellele järgnenud noorterahutused, viis isamaalist laulu, Eestimaa laul, Rock Summer, jne. Kui laulupeo traditsioon hoidis tule tuha all hõõgumas, siis levimuusika puhus selle uuesti lõkkele. Eestil on omad legendid, kelle looming ja kuulsus ületavad kaugelt meie väikese riigi piire ning kes väärivad meelde tuletamist ja tutvustamist nii meie oma riigi elanikele kui ka meid külastavatele turistidele,” seisab muuseumi üleskutses.

Muuseum ootab annetustena nii muusikainstrumente, võimendeid, noote, plaate, fotosid, mälestusi, videosid, salvestusi, esinemiskostüüme kui ka kõike muud huvitavat. Ühendust palutakse võtta Risto Lehistega aadressil risto.lehiste@tmm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!