Naerulinnud käisid matkamas, õhinaga õppimas!

14. okt. 2015 Marge Kirsipuu lasteaia Naerulind vanempedagoog - Kommenteeri artiklit

Meie lasteaias on õuesõpe juba mitmendat aastat olnud üheks olulisemaks õppemeetodiks, kuna ehedas keskkonnas vahetu kogemise ja isetegemise teel omandatu jõuab lasteni ja kinnistub neis kordades tõhusamalt, kui nn traditsiooniliste õppemeetodite puhul.

Kuna õppimine tegevuse kaudu ja laste kehalise aktiivsuse suurendamine on sel õppeaastal mõlemad meie lasteaia prioriteetideks, siis otsustasid lasteaia kaks vanemat rühma – Muumid ja Siilid – need kaks eesmärki ühendada ja võtta ette üks suur ühine õuesõppetegevus rabamatka näol. Mõeldud-tehtud. Nii saigi septembri lõpus teoks ühine õppekäik Valgejärve rabasse. Rabamatk planeeriti kattuma ka sobiliku nädalateemaga „Sügisene mets”, sest kas saakski selle teema käsitlemiseks olla paremat, põhjalikumat ja õigemat õppevahendit, kui sügisene mets ise?!

Valgejärve raba loodusõpperaja pikkus on küll lausa 6,5 kilomeetrit, kuid pikk jalgsirännak oli pikitud puhke- ja söögipausidega, nii et lastele see füüsiliselt väga raske ei olnudki. Lõbus tuju ja energilisus püsisid matka lõpuni. Rajal on ka põnevad õppepunktid, mis aitavad saada uusi teadmisi ja laiendada üldist silmaringi.

Õuesõppetegevuse käigus tutvuti metsaliikidega, leht- ja okaspuudega, raba taimestikuga, sammalde ja samblikega, korjati oma käega ja söödi mustikaid, pohli ja jõhvikaid, saadi teadmisi järvelubja ja lupjamise kohta, roniti vaatetorni, saadi teadmisi sipelgate elust ning uuriti sipelgapesa ehitust, tutvuti legendiga rukkimägedest, saadi tarkusi ravimtaimede kohta, nähti oma silmaga kunagisi hundipüüniseid, peeti sügispiknikku ning loomulikult imetleti ka lihtsalt sügisese looduse ilu ja hingati värsket metsaõhku. Lapsed said väga palju uusi teadmisi loodusest ja ka huvitavaid fakte ajaloost. Matkal omandatud teadmiste kohta viidi järgmisel päeval lasteaias läbi ka väike viktoriin, vesteldi, joonistati ja vooliti matka muljete põhjal.

Nii lapsed kui ka õpetajad jäid selle ettevõtmisega väga-väga rahule ja mõtted keerlevad juba järgmise matka organiseerimise ümber. Meie eesmärk on ju õhinapõhine õpe, ehk siis teha teadmiste omandamine laste jaoks võimalikult põnevaks.

Marge Kirsipuu

lasteaia Naerulind vanempedagoog


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!