Suitsuprii Klassi ennetusprogrammis alustab 900 klassi

13. okt. 2015 - Kommenteeri artiklit

Tervise arengu instituudi (TAI) ennetusprogrammis „Suitsuprii klass” osaleb sel aastal 900 põhikooli- või gümnaasiumiklassi. Kokku hõlmab programm 15 232 kooliõpilast üle Eesti. Eelmisel aastal osales programmis 886 klassi, neist suitsupriiks suutis jääda 84 protsenti.

Ennetusprogrammis osalevad õpilased on allkirja andes lubanud jääda tubakavabaks vähemalt oktoobrist märtsini. Lisaks suitsetamisele ei tohi tarbida ka muid suitsuvabasid tubakatooteid ega teha vesipiipu või e-sigaretti.

Kõikide suitsupriiks jäänud klasside vahel loosib TAI välja 18 põhipreemiat suurusega 270 eurot, mis on mõeldud matka, ekskursiooni või muu klassiürituse korraldamiseks. Tublimad vaheülesannete täitjad saavad lisapreemiaid.

Õpilaste suitsust eemale hoidmiseks ei kasutata programmis hirmutamist ega järelevalvet, vaid tunnustatakse mittesuitsetamist.

„Kuna teismeeas on klassikaaslaste ja sõprade mõju kõige suurem, siis peaksid mittesuitsetavad klassikaaslased mõjutama teisi suitsetamist mitte alustama või toetama sellest loobumist,” selgitas TAI mittenakkushaiguste osakonna juhataja Anneli Sammel. „Programmil on ka sotsiaalne mõõde – soovime rõhutada osalejate isiklikku vastutust ja tõsta klasside ühtekuuluvustunnet võimaldades neil koos ühise eesmärgi nimel tegutseda.”

2014. aastal tehtud koolinoorte tervisekäitumise uuring näitas, et elu jooksul on proovinud ükskõik millist tubakatoodet (sigaret, e-sigaret, huuletubakas, vesipiip) 20 protsenti 11-aastastest, 49 protsenti 13-aastastest ning 72 protsenti 15-aastastest. Igapäevaselt tarvitab ükskõik millist tubakatoodet neli protsenti 13-aastastest ning kümme protsenti 15-aastastest. Poiste keskmine vanus esmakordsel suitsetamisel on 11,9 ja tüdrukutel 12,2 aastat, kuid trend on, et suitsu proovimist alustatakse järjest hilisemas eas.

Suitsetamisvastast ennetusprogrammi korraldatakse Eestis 14. korda.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!