Teadlaste Öö festival Tartu Kivilinna koolis

1. okt. 2015 Helis Hani ja Piret Arula Teadlaste Öö festivali korraldajad Tartu Kivilinna koolis - Kommenteeri artiklit

Ahhaa teaduskeskuse korraldatava Teadlaste Öö festivali käigus toimus Tartu Kivilinna koolis 21.–25. septembrini hulk tervist edendavad üritusi.

Õppiv, arenev ja loov – TERVE Kivilinna Kool kutsus õpilasi ja õpetajaid kaasa mõtlema ja kaasa tegutsema tervise teemadel. TERVE nädala jooksul uurisime miks inimesed haigestuvad ning missugused haigused meid ümbritsevad, kuidas end ravida või tervena hoida, mis tekitavad sõltuvust ja kuidas nendest vabaneda.

Sündmused koolis olid jagatud temaatilisteks päevadeks. Tegevused olid planeeritud klassidesse, koridoridesse ja kooli õuealale. Koridoride seintel oli terve nädala jooksul üleval temaatikaga haakuv informatiivne materjal.

Esmaspäeval oli teemaks: „Miks inimesed haigestuvad?”

Ainetundides arutleti selle üle, mis on haigus, miks inimesed haigestuvad ja kuidas haigused jagunevad.

1.–2. klasside õpilased joonistasid pilte tervest ja haigest lapsest.

3.–9.klasside õpilased koostasid rühmatööna plakati teguritest, mis põhjustavad haigestumist.

Teisipäeval oli teemaks: „Missugused haigused meid ümbritsevad?”

Sellel päeval räägiti erinevatest haigustest meie ümber. Õpilased said lugeda kooli seintelt haiguste kirjeldusi ja ravivõimalusi.

1.–3. klasside õpilasi külastasid Tartu tervishoiu kõrgkooli meditsiinitudengid, kes rääkisid ja näitasid lastele mängude kaudu, kuidas ja kui kaugele pisikud levivad aevastamisel ja köhimisel. Nad õpetasid lastele seitse kätepesu tehnikat. Rõhutati, et nii pesevad käsi kirurgid. Peale seda tundi sööma minnes, oli näha, et kõik õpilased pesid käsi väga kaua ja hoolikalt.

4.–9. klasside õpilastel oli võimalus osa võtta tervist edendava kooli logo konkursist. Konkursile laekus palju suurepäraseid kavandeid.

Kolmapäeval oli teemaks: „Kuidas haigusi ravida ja jääda terveks?”

Ainetundides räägiti ravimeetoditest ja tutvuti ravimtaimedega, mida on meie esivanemad haiguste ravimisel kasutanud. Toetudes õpilaste kogemustele, toimusid arutelud enda terveks ravimisest ja terveks olemisest.

2. klasside õpilastele tulid stomatoloogia tudengid rääkima hammaste tervishoiust. Seletati lastele, mis on jäävhambad ja piimahambad. Lapsed said lähemalt uurida ja katsuda päris hambaid. Arutleti selle üle, kuidas tekivad hambaaugud ja kuidas neid ravitakse. Näidati, kuidas tuleb hambaid pesta, õpetati kasutama hambaniiti ja räägiti, mis on proteesid ja miks neid on vaja. Üheskoos vaadati õppefilmi karastusjookidest ja nende mõjust hammastele.

4. klasside õpilastele toimus aulas rühiteemaline loeng. Loeng ja praktilised tegevused olid väga vajalikud, sest paljud õpilased ei pööra oma rühile üldse tähelepanu- istuvad ja kirjutavad küürus seljaga. Õpilased said teada, et õigele kehahoiule aitavad kaasa sirge seljaga istumine ja töölaua õige kõrgus. Kaaluti õpilaste koolikotte ja arutati, kas nende koolikottide raskus mõjutab kehahoidu. Soovitati käia ujumas, teha hommikuvõimlemist ning rühi ja koordinatsiooni harjutusi.

7.–9. klasside õpilastele toimus praktiline esmaabikoolitus, kus õpetati esmaabi andma nii teadvusel kui ka teadvuseta inimesele. Õpilased said aidata „minestanud” kaaslasi ja harjutada nuku peal kunstlikku hingamist.

Neljapäeval oli teemaks: „Mis tekitab sõltuvust?”

Ainetundides räägiti, mis on sõltuvus ja mis võivad sõltuvust tekitada: alkohol, suitsetamine, uimastid, arvutimängud.

4.–6. klasside õpilastele rääkis meie kooli psühholoog Jaak Maasalu internetisõltuvusest – mis see on, kuidas see tekib ja mõjutab meie tervist ning suhteid teiste inimestega.

7.–9. klasside õpilastele rääkis noorsoopolitsei põhjustest, miks noored alustavad meelemürkide tarvitamisega. Tutvustati alkoholi, tubakatoodete ja narkootikumide joobe tunnuseid ning seda, missugused on karistused ja trahvid nende ainete omamise, müümise ja tarvitamise eest. Räägiti, kuhu pöörduda abi saamiseks kui oled meelemürkide ohvriks langenud.

Reedel toimus konverents teemal „Tervis – tarviline vara”

Konverents võttis kokku terve nädala jooksul kajastatud teemad ja tegevused.

5.–9. klasside õpilased tutvustasid oma ettekannetes, mida põnevat, uudset ja huvitavat nad selle nädala jooksul õppisid. Konverentsil jäid kõlama järgmised laused: „Meil oli väga huvitav nädal”, „Saime palju uusi teadmisi”.

1.–4. klasside õpilased tegid Teadlaste Öö festivali nädalast kokkuvõtte kooli õuealal põnevaid ja terviseteemalisi liikumismänge mängides.

Teadlaste Öö festival Tartu Kivilinna koolis pakkus põnevust ja tegutsemislusti kogu kooliperele. Täname teaduskeskust Ahhaa suurepärase võimaluse eest osaleda festivalil osaleda, mille kaudu saime rõhutada tervise tähtsust oma koolis.

Helis Hani ja Piret Arula

Teadlaste Öö Festivali korraldajad Tartu Kivilinna Koolis


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!