Tutvumine käib ka kõhu kaudu

16. okt. 2015 Õie Tähtla - Kommenteeri artiklit

Tartus on saanud tavaks korraldada välisüliõpilaste kultuuriõhtuid restoranis. Hiljuti organiseeris ESN Tartu (MTÜ, mis korraldab välisüliõpilaste üritusi) Tartus gruusia õhtu.

Gruusia õhtule kogunejatele näidati alustuseks seinal Gruusia elu tutvustavat videot. Külalistele tundus video meeldivat, kuulsin, kuidas nii mõnigi arutles naeratades, et seda maad tasub tulevikus turistina külastada.

Grusiinidel ei puudu huumorimeel. Näiteks küsiti, ega külaliste hulgas kreeklasi ole. Et ei olnud, räägiti gruusia legendist, mille kohaselt suundusid argonaudid just tänapäeva Gruusia territooriumile kuldvillakut otsima. Ka olevat Prometheus just Gruusias mäe külge aheldatud. Võib küll olla, et tulevasel kreeka õhtul lükkavad kreeklased selle legendi ümber.

Gruusia õhtut organiseeris ESN-i liige Kirsika Rahuelu, kes nõustus sellest rääkima.

Kuidas tulite mõttele korraldada Gruusia õhtu?

Olen Tartu ESN-i liige ning veetsin suve Gruusias, õpetades inglise keelt. Kui mulle pakuti selle üritamise korraldamist, olin loomulikult nõus. Tean enamikku Gruusia õpilasi, kes praegu Tartus on, nii et kontakti leida oli kerge.

Kellega koos õhtut organiseerisite? Kuidas te nad leidsite?

Ränduri pubiga on meil ESN-is juba mitmendat aastat kokkulepe, et saame korraldada seal rahvusõhtuid. Toidu tegemise võtsid gruusia tudengid enda peale. Kõige keerulisem oli leida õigeid toiduaineid. Eestis pole näiteks sellist juustu, mida nad hatšapuri vahele panevad. Aitas Gruusia restoran Rüütli tänaval Gruusia Köök. Toidu valmistamine jääb loomulikult alati viimasele päevale, aga enne seda tuleb üritust Facebookis jagada ja reklaamida. Selleks on meil eraldi grupid, näiteks ESN Tartu Fall 2015 või Erasmus Student Network Tartu – seal saab kõiki meie üritusi jälgida.

Kui palju ja keda külla ootasite?

Ootasime 200−300 külalist. Tuli küll natukene vähem, aga siiski piisavalt – Ränduri pubi oli tudengeid täis.

ESN Tartu korraldab küll peamiselt välistudengite üritusi, aga ootame alati külla kõiki vanusegruppe ja rahvuseid.

Millal üritust ette valmistama hakkasite?

Paar nädalat tagasi, grusiinid harjutasid enda tantse ja laule kaks nädalat ja olid teiste ees esinemise mõttest väga ärevil.

Milline oli gruusia õhtu programm?

Kõik rahvusõhtud on ehitatud üles põhimõttega, et inimesed saaksid aimu tutvustatava maa kultuurist. Tavaliselt on alguses slaidi-show. Siis tehakse viktoriin, et näha, kui palju osavõtjad selle maa kultuurist ja inimestest teavad. Pärast seda lauldakse ja tantsitakse. Õhtu lemmikosa on alati toidu maitsmine. Kõigile peab seda jätkuma!

Olete ise Gruusias käinud, mille poolest see kõige rohkem Eestist erineb?

Grusiinid on väga usklikud, enamasti õigeusklikud. Et olen ise ristitud õigeusku, siis minu jaoks seal midagi uut polnud, aga Eesti poisi ja Ukraina tüdruku jaoks, kellega koos Gruusias õpetasin, oli sealne lausa kultuurišokk.

Grusiinid löövad risti ette, kui näevad kirikut või pappi möödumas. Kui sõitsin taksoga, lõi taksojuht kogu aeg risti ette. Kord sattusin Thbilisis Sameba kirikusse hetkel, mil sinna tuli kuulus Gruusia kirikutegelane kolme uhke luksusautoga ja mitme turvamehega. Kirikusse oli kogunenud meeletult inimesi − küll nad nutsid ja proovisid seda pappi katsuda või oma silmaga nähagi. Minu jaoks tundus see veider. Kirikumees ei peaks demonstreerima, kui uhkelt ta elab, pigem olema rahvale lähemal.

Gruusiast rääkides ei saa mainimata jätta ka sealset loodust, mis on meeletult ilus. Peaaegu igal pool oled ümbritsetud mägedest, ja tõelistest mägedest. Veetsin kaks nädalat mägedes. Mulle meenutas sealne elu Eesti küla oma, ainuke erinevus oli, et lehmad ja sead kõndisid ringi, kus ise tahtsid. Neid võis leida metsast, keset teed, jõe äärest − igalt poolt.

Kas Eestis on seltse või kogukondi, kus huviline saaks Gruusia eluga tutvuda?

Tartus on palju gruusia tudengeid, võib nendega sõbrustada. Meil on ka kaks Gruusia restorani. Ise käin tihti Gruusia Köögis söömas, sealne toit on tõesti maitsev. Ka seal toimuvad üritused. Umbes nädal aega tagasi vaadati ühiselt ragbit, mängisid Gruusia ja Uus-Meremaa. Rahvast oli palju ning õhkkond sõbralik.

Õie Tähtla


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!