Välistudengite arv Eestis kolmekordistus

14. okt. 2015 - Kommenteeri artiklit

DoRa ehk doktoriõppe ja rahvusvahelistumise programmi toel on välistudengite arv Eestis kuue aastaga kolmekordistunud ehk aastatel 2008–2014 tõusnud 908 tudengilt 2887 tudengini, teatas SA Archimedes.

Lisaks on sama ajavahemiku jooksul välja antud 4727 stipendiumit noorteadlaste lühiajalisteks välissõitudeks, mis on varasema perioodiga võrreldes mobiilsuse hüppeline kasv. Semestri välisriigis on veetnud 647 doktoranti ja 323 magistranti. Populaarsemad sihtriigid on olnud Rootsi, Soome, Saksamaa ja USA.

DoRa toel on Eestit külastanud 72 välisõppejõudu ning siin on töötanud 28 korralist professorit näiteks USA-st, Suurbritanniast, Itaaliast ja mujalt. Eestist on programmi toel väliskõrgkoolides visiidil käinud 75 õppejõudu. Programmi toel on kaasatud doktoriõppesse 81 välistudengit, kellest praeguseks on kraadi kaitsnud 17. Lühiajalisi uurimisprojekte on Eesti ülikoolide juures läbi viinud 354 doktoranti. 267 stipendiumit on välja antud välismagistrantidele.

Programmi käigus toetati ka 52 doktoranti, kelle teadustöö toimub ülikooli ja mõne Eestis tegutseva äriühingu või teadus-arendusasutuse tihedas koostöös. Tegevuse eesmärk on aidata kaasa tippspetsialistide arvu kasvatamisele eelisarendatavates valdkondades, misläbi tõuseb ettevõtete teadus- ja arendustegevuse intensiivsus.

DoRa programmis oli üheksa alategevust, mis toetasid Eesti kõrghariduse ja teaduse rahvusvahelistumist. Välistudengite arvu märgatav kasv on toimunud suuresti tänu DoRa alategevusele Study in Estonia, mille käigus turundatakse välismaal süstemaatiliselt Eesti kõrgharidust.

DoRa programmi eesmärk on Eesti teadusasutuste ja kõrgkoolide avatumaks ja konkurentsivõimelisemaks muutumine ning välismaise täiendava kompetentsi kaasamisega siinse hariduse ja teaduse kvaliteedi parandamine. Seeläbi paraneb Eesti võimekus nii kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu värbamiseks välismaalt kui ka kohapeal koolitamiseks ning Eesti üldine suutlikkus teaduse ja innovatsiooni vallas.

DoRa programmi, mille kogueelarve on ligi 30 miljonit eurot, viib Euroopa Sotsiaalfondi toel ellu SA Archimedes, partneritena on kaasatud Eesti kõrgkoolid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!