Aasta võõrkeelealane tegu on Tallinna Heleni Kooli viipekeelse sõnaraamatu projekt

23. nov. 2015 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusministeerium ning Euroopa Komisjon tunnistasid aasta parima võõrkeele alase teo vääriliseks Tallinna Heleni Kooli, kes lisas eesti keele viipekeelsesse sõnaraamatusse Spread the Sign.

Laupäeval Tartu ülikooli Philosophicumis toimunud Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu sügiskonverentsil anti Tallinna Heleni Koolile üle Euroopa keeleõppe tunnuskiri ja 3000 euro suurune preemia.

„Sõnaraamat annab suuremad võimalused õppimiseks ja töötamiseks nii Eestis kui ka välismaal. Kui aastate eest olid kuulmispuudega mehed peamiselt puusepad ja naised õmblejad, siis tänapäeval on erialade valik tohutult laienenud. Nii on tekkinud ka vajadus spetsiifilisema sõnavara järele. Sõnaraamatut on hakatud aktiivselt kasutama, mille üle on meil loomulikult väga hea meel,” rääkis Tallinna Heleni Kooli õpetaja Raili Loit.

Sõnaraamatut kasutavad eesti viipekeele õppimiseks aktiivselt nii üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes õppivad kurdid õpilased, nende õpetajad, kurtide laste pereliikmed, viipekeeletõlgid kui teised keelehuvilised, samuti mõne muu rahvusliku viipekeele õppimiseks välismaale tööle, elama või praktikale suunduvad viipekeelsed inimesed.

Kolme aasta jooksul kogus töörühm kokku, talletas ja kindlustas kõigile huvilistele vaba ligipääsu ~15 000-le eestikeelsele ja eesti viipekeelsele märksõnale.

Viibete videosalvestamiseks oli igal projektipartneril sisustatud stuudionurk, kasutati ühtmoodi riietust ja taustapaneeli ning järgiti samu kvaliteedinõudeid. Spread the Sign on maailma mahukaim vabakasutuses olev viipekeelte sõnaraamat.

„Projektile andis lisaväärtuse see, et kui tavaliselt oleme harjunud vaikselt omaette tegutsema, siis nüüd saime luua rahvusvahelisi kontakte ja teha aktiivset koostööd teiste erialaspetsialistidega,” lisas Loit.

Järgnevate aastate käigus sõnaraamatut täiendatakse, parandatakse, lisatakse väljendeid, sünonüüme ning viipekeelseid selgitusi, muudetakse sõnaraamatu kodulehte kasutajasõbralikumaks, lisatakse õppematerjale ja illustratsioone. Projekti lisandub ka uusi riike ja eri riikide viipekeeli üle maailma.

Euroopa keeleõppe tunnuskirja peaeesmärk on tunnustada ja populariseerida keeleuuenduslikke algatusi, nüüdisajastada keeleõpet ja tõsta õpetamise kvaliteeti. Esile tõstetakse algatusi, millega õpetatakse uuenduslikult võõrkeeli, väärtustatakse ja tutvustatakse teisi keeli ja kultuure.

Programmi eestvedaja on Euroopa Komisjon, Eestis on koordineerijateks SA Archimedes ning haridus- ja teadusministeerium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!