Estonian Air ja erakool

13. nov. 2015 - Kommenteeri artiklit

RAIVO JUURAK

Õpetajate Leht

Olen arvanud erakoolidest ikka hästi. Inglismaal peetakse neid haridus­uuenduse mootoriteks. Seda on nad olnud ka meil. Arenguvestlused ja muud meie koolikultuuri juba juurdunud nähtused on pärit enamasti erakoolist. Erakool pakub ka pedagoogilist pluralismi ehk igaühele midagi. Nüüd aga hakkab selguma, et erakoolid on vaata et kahjulikud ja igas mõttes vabatahtlik õppemaks lausa kuradist.

Kõigepealt võtvat erakool munitsipaalkoolist kõige paremad õpilased ja õpetajad – riisuvat koore. See olevat kõlvatu konkurents. Nii asutakse kaitsma koole, kust osa õpetajaid ja õpilasi on valmis ära minema. Kas see ei meenuta pisut Estonian Airi juhtumit? Raha sumamist tühjenevatesse, mitte täituvatesse lennukitesse.

Kas sellel pole korruptsiooni lõhna? Kui USA mõne piirkonna munitsipaalkool kaotab erakooli ees konkurentsivõime, vahetatakse selle direktor ja juhtkond välja, tihti ka enamik õpetajaid, tehakse koolile restart. Ja varsti on kool jälle konkurentsis. Sellest variandist meil ei räägita.

Öeldakse, et erakoolil polevat mingit vastutust, ta võivat iga kell oma uksed kinni panna, seevastu munitsipaalkooli ei saavat iialgi sulgeda, sest see peab tagama õppekoha igale oma piirkonna lapsele. Niisamuti ei saadud Estonian Airi iialgi kinni panna. USA-s on tühjenevaid munitsipaalkoole kinni pandud küll ja küll. Kool, kus on jäänud lapsi järjest vähemaks, on suletud ja hakatud õpilasi kollaste koolibussidega lähimasse populaarsesse kooli vedama. Getodes asuvaid ebapopulaarseid koole on suletud lausa hea meelega.

Öeldakse veel, et omavalitsust ei saavat seadusega erakoole toetama panna, sest riigikohus ei laskvat seda läbi. Laseks küll – kui riik eraldaks omavalitsusele erakoolide toetamiseks täiendavalt raha. Seda aga ei taheta teha, sest erakool on riigile mingil määral ikkagi võõras laps. Erakooli toetamine mõjuks võõra lennufirma toetamisena.

Taasiseseisvumise algul uskusin, et kuni kolmandik Eesti koolidest muutub erakoolideks, sest oleme ettevõtlik rahvas. Mõelda, kui palju lisaraha oleks selle ajaga haridussüsteemi juurde voolanud! Paraku on sotsialistlik tasalülitamise vaim tänaseni meie hariduses sedavõrd tugev, et liigume pigem oma väheste erakoolide sulgemise suunas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!