Kadriorus jagati hariduspreemiaid

27. nov. 2015 Raivo Juurak - Kommenteeri artiklit

19. novembril said president Ilveselt 4000-eurose hariduspreemia füüsikaõpetaja Lilian Tambek, matemaatikaõpetaja Hele Kiisel ja koolijuht Hendrik Agur. Reaalteaduste eripreemia pälvis keemia- ja füüsikaõpetaja Erkki Tempel.

Preemia saanutest kõige staažikam on Viljandi kutseõppekeskuse füüsikaõpetaja Lilian Tambek, kes on olnud koolmeister juba 52 aastat. Pikast staažist hoolimata asutas ta poolteist aastat tagasi MTÜ Taibukate Teaduskool, kus käivad nii Viljandi linna kui ka maakonna õpilased. Sisuliselt on tegemist TÜ teaduskooli vähendatud koopiaga, kus õpitakse süvendatult matemaatikat, keemiat, füüsikat ja bioloogiat.

Lilian Tambek võtab oma teaduskooli vastu kõik soovijad. Grupis on 15–17 õpilast. Kokku saadakse laupäeviti, neli tundi korraga. Teaduskoolis on palju käelist tegevust, õpitube, teadusteatrit, käiakse ka Tartus Ahhaa keskuses jm.

Õpetaja Tambek kiidab Viljandi linna ja valdasid, kes on tema teaduskooli toetanud, aga vahel „väristab ka ise sponsorite ees kätt”. Lastevanematelt võetakse lapse teaduskoolis õppimise eest kõigest kolm eurot kuus – et ükski laps rahapuuduse pärast füüsikast eemale ei jääks.

Lilian Tambek: „Näen, kuidas teaduskool noortele meeldib. Isegi need, kes on läinud vahepeal Nõo kooli ja Miina Härmasse õppima, käivad meie teaduskoolis edasi. Ja kuidas nad võistelda tahavad! Viljandi maakonnast osaleb nüüd olümpiaadidel varasemast palju rohkem õpilasi. Tuttavad füüsikaõpetajad on öelnud, et meie taibukate teaduskool on väga tore, selline tuleks teha igasse maakonda. Aga ei osata välja mõtelda, kes teeks. Jumalale tänu, minul on tervist, saan 71 täis, aga ei kavatse tööd pooleli jätta. Ma ei kujuta ette, et jääksin koju istuma. Mind tõmbavad mu õpilaste rõõmsad ja uudishimulikud silmad. Ja see on missiooni küsimus ka – kes teaduskoolist gümnaasiumisse läheb, teab juba täpselt, mida ta tahab õppida, ei mõtle ainult raha teenimisest ega Soome ehitama minekust.”

Esimesel tööaastal oli Lilian Tambek hoopis kehalise kasvatuse õpetaja, kuid mõtles ümber ja läks Tartusse end matemaatikaõpetajaks koolitama. Siis vaatas, et füüsika on palju huvitavam, ja läks füüsikasse üle. Tööle suunati ta 1971. aastal Tallinna 1. keskkooli ehk praegusesse Gustav Adolfi gümnaasiumi, kus talle anti kohe süvaõppeklassid. „Oi issand, kui poleks olnud Paju Ernat ja Uudelepa Helgit, oleksin vist küll jänni jäänud!” meenutab Lilian Tambek elevile minnes. Viljandisse Jakobsoni gümnaasiumisse kutsuti ta samuti süvaõppeklasse õpetama.

Varem õpetaski ta füüsikat Vil­jandis Jakobsoni koolis ja kohakaaslusega kutseõppekeskuses. Nüüd õpetab põhikohaga Viljandi kutseõppekeskuses ja näeb, et selles koolis on väga andekaid, keskmisi ja ka alla keskmise noori, nagu igas teiseski koolis. Andekad tuleb lihtsalt üles leida. „Enamasti saan juba õpilase silmavaatest aru, kas tema füüsikahuvi on tõsine,” ütleb ta.

Algul levis Viljandi kutseõppekeskuses jutt, et õpilased kardavad teda. Lilian Tambek oli imestunud, sest ei mäletanud, et keegi oleks teda kunagi varem kartnud. Ta küsis poiste käest otse: „Kas te kardate mind?” Poisid vastasid: „Ei karda. Aga te olete range, ei kirjuta niisama hindeid välja.” „Seda ma tõesti ei tee,” möönab õpetaja Tambek.

Presidendi hariduspreemia laureaadid 2015

• Lilian Tambek töötab Viljandi kutseõppekeskuse füüsikaõpetajana. Tal on teaduskraad füüsika didaktikas. 2014. aastal asutas ta MTÜ Taibukate Teaduskool.

• Hele Kiisel on Hugo Treffneri gümnaasiumi matemaatikaõpetaja, õpetaja-metoodik. Ta on Eesti matemaatika seltsi koolimatemaatika ühenduse juht. Tema endised õpilased on „Matemaatika õhtuõpiku” autorid.

• Hendrik Agur on Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor. Ta on rakendanud oma koolis õppetoolide süsteemi, kaasates sellega kõik õpetajad kooli juhtimisse. Tema algatusel võeti esimesena Eestis kasutusele elektrooniline õpilaspilet ja m-õpilaspilet ning käivitati GAG-i koolituskeskus.

• Erkki Tempel õpetab Miina Härma gümnaasiumis keemiat ja füüsikat. Ta on koostanud rakendusi nutiseadmete kasutamiseks keemia õpetamisel, on internetipõhise keemiaviktoriini peakorraldaja ja vabariiklikku füüsikaolümpiaadi korraldava komisjoni esimees.

Raivo Juurak


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!