Kunda ühisgümnaasium 120

13. nov. 2015 Meeli Parijõgi Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Kunda ühisgümnaasium tähistab novembris 120. sünnipäeva. Kui vanaks Kunda kool tegelikult saab?

Direktor Tiiu Millistfer selgitab, et 120. sünnipäev on kokkuleppeline. Nii vanaks saab tsemenditehase tööliste lastele ehitatud Port-Kunda 1-klassiline ministeeriumikool. Tegelikult täitub Kunda hariduselul 2016. aastal 230 aastat, kuna esimene teade koolimajast pärineb aastast 1786.

Seepärast peetakse kooli aastapäeva ürituste raames ka kõnekoosolek „Kui vana oled, Kunda kool?”, kus Kunda hariduse toetusselts arutleb sel teemal vilistlastega. Võimalik, et edaspidi tähistatakse kooli juubelit piirkonna esimese teadaoleva kooli järgi. Praegune koolihoone on ehitatud 1962. aastal.

Tänavu veebruaris loodi Kunda hariduse toetusselts, mille eesmärk on edendada hariduselu kooli, lastevanemate, vilistlaste ja kogukonna koostöös. Seltsi suur ettevõtmine oli kooli pööninguruumide koristamine kevadel. Sinna aastakümnete jooksul kogunenud kraamist jäeti üht-teist alles nostalgiatoa jaoks – vanast mööblist ja eri kümnenditest koolipinkidest tsiviilkaitseplakatite ja gaasimaskideni, rääkimata piltidest, fotodest ja filmirullidest.

Reaal-­loodus ja ettevõtlus

Kunda kooli tugevus ja eripära seisneb õppesuundades. Tiiu Millistfer kiidab kooli vilistlasena omaaegset õmblemiskoolitust. Huvijuhi Kaire Rapuri klassikaaslased said Kunda koolist madruse-väikelaeva juhi paberid. Merenduse suund pidas vastu kümmekond aastat. „Merendus on väikesele riigile kallis ala, aga kuna oleme mitmest küljest merega piiratud, võiks riik mereharidust paremini korraldada,” leiab direktor.

Üksvahe saadi Kunda koolist lobrilaborandi paberid, kuna Kunda tsemenditehas koolitas endale kaadrit. Tänu tugevale keemiaõppele läks Kundast palju noori õppima keemiaga seotud alasid, näiteks arstiteadust ja farmaatsiat.

Autojuhipaberid on Kunda kooli lõpetajad saanud väga kaua ning saavad valikkursuse raames nüüdki.

Gümnaasiumiastmes on praegu võimalik valida reaal-looduse ning ettevõtluse suuna vahel. „Ettevõtluse suund annab õpilasele palju ka huvitegevuse ja meeskonnatöö mõttes. Õpitakse ettevõtlusõpetust, klienditeenindust, raamatupidamist ja soome keelt, luuakse õpilasfirmasid ja käiakse ettevõtetes praktikal. Gümnaasiumi lõpuks peaks noorel olema selge, kas ta sobib ettevõtjaks,” kirjeldab Tiiu Millistfer.

Ka 7.–9. klassis saab õppekavas valida reaal-looduse ja ettevõtluse suuna vahel. Valikainetena võib õppida programmeerimist, robootikat ja informaatikat, aga ka ettevõtluse aluseid, õpilasfirma tegemist ja klienditeenindust. Arvutiõpetust ja inglise keelt saab õppida juba esimesest klassist.

„Reaalainete väärtustamist on tänapäeva koolis vaja,” leiab direktor. „Püüame, et insenere tuleks rohkem kui seni. Meil on väike kool ja saame õpilastega individuaalselt tegeleda, et lapsed saaksid ettevalmistuse, mis annab neile tulevikus selge sihi. Ettevõtluse suunal õppijad saavad koolist klienditeenindaja kutsetunnistuse ning praktikakogemuse – nad käivad juba kooli ajal ettevõtetes tööl näiteks ettekandjatena. Kutsetunnistus on lisaväärtus ka kõrgharidusega inimesele.”

Noored ettevõtjad

Õpilasfirma tooted: ettevõtlustundides õpitakse ka, kuidas firma tegemine käib. Eelmisel aastal oli üks edukamaid õpilasfirmasid Käest Kätte, eesmärgiga teha taaskasutatavast materjalist midagi asjalikku.

Õpilasfirma tooted: ettevõtlustundides õpitakse ka, kuidas firma tegemine käib. Eelmisel aastal oli üks edukamaid õpilasfirmasid Käest Kätte, eesmärgiga teha taaskasutatavast materjalist midagi asjalikku.

Ettevõtlustundides õpitakse ka, kuidas firma tegemine käib. „Õpilased on toodete ja teenuste osas väga leidlikud,” räägib huvijuht Kaire Rapur. Eelmisel aastal oli üks meie edukamaid õpilasfirmasid Käest Kätte eesmärgiga teha taaskasutatavast materjalist midagi asjalikku. Direktori laual olev kooli logoga pliiatsitops on samuti selle firma toodang. Õpilasfirmad tegid õpetajatele jõuluks kingitusi – kinkekotte, küünlaaluseid, helkureid. Väga populaarne toode oli tahvlivihik. Noored värvisid vihiku kaane tahvlivärviga üle ning panid komplekti kriidi ja lapikese kustutamiseks. Kooli jõululaadal oli see minev kaup – nutitelefoni juurest tagasi tahvli ja kriidi juurde. Popp on kolm ühes toode Plistax, mille ühes otsas on pastakas, teises pliiats ning pastakakork on ühtlasi kustukumm.

„Meie ei vali lapsi, võtame vastu kõik ning õpilaste riigieksamitulemustega oleme rahul,” sõnab Tiiu Millistfer. „Kui nõrgema lapsega alustades jõuame temaga eduka lõpuni, siis on see oluliselt suurem töö ja saavutus kui viielisena alustanud õpilase viieline koolilõpp. Tore, et paljud Kunda ühisgümnaasiumi vilistlased on naasnud oma kooli tööle. Mõnes peres on lausa kolm põlvkonda õpetajaid järjest.”

Õpilasesindus ja tegude tuba

„Õpilasesindus on tubli ja teeb huvijuhiga tihedat koostööd. Enamasti on majas sündivad asjad nende endi algatatud-korraldatud ja huvijuht aitab. Või algatab huvijuht ja õpilased aitavad,” kiidab direktor. Õpilasesindus paikneb koos huvijuhiga tegude toas.

Tegude tuba avati eelmisel õppeaastal. Seal saavad õpilased tegutseda ja toimetada – korraldada õhtusi filmivaatamisi ja vahetunnikontserte, teha kohvikuid … „Soovime, et vahetunnielu oleks põnev ja õpilased vahetunnis vähem nutitelefonides, et nad selle asemel suhtleksid omavahel ja tegutseksid, teeks midagi oma kätega. Maikuus oligi tegude tuba nutivaba,” kirjeldab Kaire Rapur.

10. klassi rebasepere on end mõnusalt sisse seadnud.

10. klassi rebasepere on end mõnusalt sisse seadnud.

Tegude toas peetakse meeleldi klassiõhtuid, kuna seal on mõnus õhkkond ja põnev taaskasutusmööbel: diivanist-patjadest klaveri ja külmkapini. Eelmise aasta detsembris muudeti tegude tuba kaminatoaks. Youtube’ist pärit virtuaalne praksuv kamin projekteeriti seinale ja tegude tuba sai kooli kõige populaarsemaks paigaks. Emakeeleõpetajad andsid seal jõulude ajal isegi tunde – lugesid muinasjutte ja luuletusi. Õpilased uurivad juba, kas tänavu on ka nii.

Õpilasesinduse liikmed pajatavad oma tegemistest: „Meil on koolis tänu ettevõtlussuunale õpilasfirmad. Korraldame kolmandat aastat aulas jõulukohvikut, kus on võimalus müüa oma tooteid nii õpilastele, õpetajatele kui ka lapsevanematele. Samal ajal saavad soovijad esineda – laulda või esitada näidendeid. Meie peame kohvikut, küpsetame, müüme ja teenime nii õpilasesindusele raha. Ühel aastal kogusime raha kooliraadio parandamiseks.

Samuti kolmandat aastat teeme üritust „Jookse südamest”. Vaatasime Kunda kaardilt, millistest tänavatest moodustub südame kuju. Seda marsruuti mööda jooksimegi. Jooks algas ja lõppes kooli juures ning auhindadeks olid kõigile aed- ja puuviljad. Iga aastaga tuleb osalejaid juurde. Maavanemgi tuli eelmisel aastal nii meie kohvikusse kui ka jooksma. Tundus, et talle need ideed meeldisid, ja meile samuti.

Tahame koolipäevi huvitavamaks muuta. Eelmisel aastal korraldas iga klass alates viiendast graafiku järgi iga nädal midagi huvitavat tegude toas. Kes tegi kohviku, kes õnneloosi … Oleme teinud vahetunnidiskosid ja stiilipäevi. Eelmisel aastal korraldasime filmiõhtuid. Kuna oli muusika-aasta, valisime muusikaga seotud filme. Näitasime neid tegude toas seinal ning jõime filmi vaadates teed, et veel hubasem oleks.

Teised õpilased tulevad meie tegemistega hästi kaasa. Kui õpilane on aktiivne, siis leiab ta meie koolis tegevust palju.”

Koolis tegutsevad huviringid kooliteatrist ja laulukooridest arvuti- ja robootikaringideni. Huvitegevuses on tihe koostöö ka Kunda linna klubiga.

Sport on Kundas läbi aegade au sees. Traditsioonilised leivanumbrid on võrkpall ja korvpall, ka rahvastepallis saavutatakse häid tulemusi. Populaarsed on kergejõustiku, jalgpalli ja taekwondo trennid. Kooli kõrval asuva Kunda spordikeskuse basseini ja saale saavad kasutada kõik õpilased.

Pidu kestab mitu päeva

Juubelit tähistatakse mitu päeva: 26.–28. novembrini. Neljapäeval teevad sellega algust õpilased. Päeval on aastapäeva aktus ning õhtul esietendub kontsertetendus „Meie kooli lugu”, milles tuuakse koos õpilaste ja õpetajatega 120 aastat tunniks ajaks lavale. Pärast etendust on kõigil klassidel ühel ajal klassiõhtud. Õpilasesindus organiseerib ka ühistegevusi ning väikesi kontserte koolimaja eri paigus.

Reede hommikul oodatakse vilistlasi tundi andma. Lõuna paiku peetakse aktus kutsetega külalistele ning esitletakse kooli juubelitrükist. Pärastlõunal viiakse küünlad õpetajate haudadele. Õhtul algavad spordivõistlused, mida korraldavad vilistlased koos kehalise kasvatuse õpetajatega. Naiste võistlused peetakse reedel, mehed jätkavad laupäeva hommikul. Võisteldakse võrkpallis ja korvpallis, mis on Kundas traditsiooniliselt tugevad alad.

Laupäev jätkub avatud ustega. Pööningul avatakse nostalgiatuba, kuhu koondatakse esemeid, pilte ja fotosid kooli eri aegadest. Nostalgia nimel tasub pööningutrepist üles ronida. Kunda hariduse toetusselts korraldab eelregistreerimisega bussiekskursiooni paikadesse, kus on asunud Kunda kandi koolimajad. Vilistlastele mängitakse kontsertetendust „Meie kooli lugu”, millele järgneb Kunda hariduse toetusseltsi kõnekoosolek „Kui vana oled, Kunda kool?”. Õhtu jätkub juubelipeoga, kus lavale tulevad kooli endised bändid – mõni neist on samal laval muusikat teinud paar aastat tagasi, mõni paarkümmend aastat tagasi. Juubeliks harjutamas käiakse Kundas koos üle Eesti.

Meeli Parijõgi


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!