President andis üle hariduspreemiad

19. nov. 2015 - Kommenteeri artiklit

President Toomas Hendrik Ilves andis neljapäeval, 19. novembril üle tänavused hariduspreemiad, mille laureaatideks valiti Viljandi kutseõppekeskuse füüsikaõpetaja ja Taibukate teaduskooli juht Lilian Tambek, Hugo Treffneri gümnaasiumi kauaaegne matemaatikaõpetaja Hele Kiisel ja Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor Hendrik Agur. Reaalteaduste eripreemia pälvis Miina Härma gümnaasiumi keemia- ja füüsikaõpetaja Erkki Tempel.

„Te pole lihtsalt õpetajad. Te olete eestvedajad ja innustajad, kes teevad matemaatika, keemia, füüsika ja laiemalt teaduse õpilastele huvitavaks. Teie annate oma koolile näo. Kes direktorina, kes õpetajana, aga eelkõige silmapaistva ja mitmekülgse isiksusena. Kool ja õppimine peavadki olema huvitavad,” sõnas president Ilves.

„Ajal, mil usk, äärmuslus, põgenikud ja vägivaldne terror on moodustamas väärat ja ohtlikku infoklimpi, tuleb ka koolil osaleda sündmuste ja nähtuste tasakaalukas selgitamises. See kõik ei sünni meist kusagil ohutus kauguses Prantsusmaal või Süürias. Need on Euroopa ja kogu maailma teemad ja probleemid, mille lahendamisest sõltub tänaste kooliõpilaste käekäik,” lisas president. Riigipea rõhutas, et see pole sõnum ainult tänastele laureaatidele, vaid kõikidele õpetajatele, üldse Eesti koolidele: „Selgitada kirevat ja huvitavat maailma, rääkida lahti sündmuste taust ja põhjused.”

Laureaatide nimel kõnelenud Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur tänas riiki õpetajate märkamise ja tunnustamise eest. „Oleme oma tööd teinud kirega, see on meie hobi, elustiil. Kui sa teed elus asju, mis pakuvad kirge, siis pole selles midagi keerulist,” ütles ta.

Lilian Tambek töötab Viljandi kutseõppekeskuse füüsikaõpetajana, tal on 52-aastane pedagoogiline staaž ja teaduskraad füüsika didaktika alal. Tema õpilased on edukalt esinenud nii riiklikel kui rahvusvaheliselt olümpiaadidel ning ta tegeleb ka õpetajate koolitusega. Õpiprotsessis pöörab ta erilist tähelepanu õpimotivatsiooni arenemisele ja mõtestatud õppimisele, et kujundada õpilastes positiivset suhtumist füüsikasse. 2014. aastal asutas Tambek MTÜ Taibukate Teaduskool, mis on tekitanud paljudes õpilastes huvi reaal- ja loodusainete vastu.

Hele Kiisel on Hugo Treffneri gümnaasiumi matemaatikaõpetaja alates 1977. aastast. Lisaks õpetajatööle on ta olnud üks eestvedajaid traditsioonilisel Viie Kooli Võistlusel reaalainetes ning Eesti Matemaatika Seltsi Koolimatemaatika Ühenduse juht. Ta on osalenud matemaatika-alaste raamatute väljaandmisel ning Tartu ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikoolis õpetajate koolitusel. Tema õpilased on edukalt esinenud olümpiaadidel.

Hendrik Agur on töötanud Gustav Adolfi gümnaasiumi direktorina alates 2006. aastast. Tema tööd iseloomustab algatusvõime, uuendusmeelsus, loomingulisus ja ühiskondlik aktiivsus. Agur rakendas koolis õppetoolide süsteemi, mis kaasas kõik õpetajad kooli oluliste otsuste vastuvõtmisse ja juhtimisse, tänu millele paranes õppekasvatustöö kvaliteet. Aguri algatusel on koolis kasutusele võetud Eesti esimene elektrooniline õpilaspilet ja m-õpilaspilet. Õpilastele täiendavate arenguvõimaluste pakkumiseks ja huvialadega tegelemiseks, õpetajatele täiendava lisatöö ja arengu võimaldamiseks kutsus Agur 2006. aastal ellu Gustav Adolfi Sihtasutuse ning selle all tegutseva koolituskeskuse, hiljem ka muusikakooli. Ta on algatanud koostöös teiste koolidega koostööprojekte nii muusika, mälumängu kui ka spordi vallas.

Erkki Tempel töötab Miina Härma gümnaasiumis aastast 2005, õpetades nii Eesti kui rahvusvahelise, samuti individuaalse õppekava alusel. Ta lähtub teema sidumisest igapäevaeluga ning viib õppeprotsessis läbi võimalikult palju praktilisi töid, kasutab õppetöös digivahendeid ning on koostanud rakendusi nutiseadmete kasutamiseks keemia õpetamisel. Tema õpilased on saavutanud silmapaistvaid tulemusi loodusteaduste olümpiaadidel nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Tempel on tegev riikliku õppekava arendustöös, lisaks on ta internetipõhise keemiaviktoriini peakorraldaja ja vabariikliku füüsikaolümpiaadi korraldava komisjoni esimees. Ta on koostanud reaalteaduste õppekirjandust ja metoodilisi materjale ning korraldab temaatilisi koolitusi. Tänavu omistati talle meisterõpetaja kutse. Tempel kuulub Eesti Füüsika Seltsi ja on Eesti Keemiaõpetajate Liidu juhatuse liige. Ka on ta Taibukate Teaduskooli õppejõud-mentor.

Hariduspreemiate suurus oli kõikide laureaatide puhul 4000 eurot ning rahastajaks Danske Bank. Reaalteaduste eripreemiat summas 4000 eurot rahastab Skype Eesti.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!