Riigikogu võttis menetlusse kaks koolidega seotud eelnõu

18. nov. 2015 - Kommenteeri artiklit

Riigikogu juhatus otsustas esmaspäeval võtta menetlusse kaks haridusega seotud eelnõu: esiteks põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse ning erakooliseaduse muutmise seaduse eelnõu (SE 140) ning teiseks erakooliseaduse muutmise seaduse eelnõu (SE 142).

Esimene neist muudab kohalikele omavalitsustele ja eraüldhariduskoolidele eraldatava hariduskulude toetuse struktuuri nõnda, et riikliku haridustoetuse prioriteediks seatakse õpetajate töötasu kasv. Selleks suunatakse hariduskulude toetuse investeeringuteks ettenähtud vahendid – ligi 2,6 miljonit eurot – õpetajate palgakasvu.

Koolipidaja saab tööjõukulu toetust kasutada üksnes õpetajate töö tasustamiseks ning riigieelarvest eraldatud õpetajate tööjõukulude toetust on sellest tulenevalt võimalik tõsta 1,4 protsenti, seisab riigikogu pressiteates.

Riigikogu hinnangul motiveerib eelnõu kohalike omavalitsuste volikogu korraldama koolivõrku ümber vastavalt demograafilistele muutustele, mis võimaldab kasutada maksimaalselt koolide rekonstrueerimisele, õpetajate ja koolijuhtide täiendõppeks ning digitaalse õppevara senisest suuremas mahus kasutamiseks mõeldud tõukefondide vahendeid.

Eelnõu selgitustes märgitakse et vajalike investeeringute tegemiseks koolivõrgu arendamisse plaanitakse aastatel 2015–2020 kasutada EL-i struktuuritoetuse vahendeid ligikaudu 241 miljoni euro ulatuses, mis suunatakse koolivõrgu korrastamise suuremahulisematesse investeeringutesse.

Teine eelnõu muudab erakoolide tegevuskulude, ehk koolimaja ülalpidamisega seotud kulude katmise kohalikule omavalitsusele vabatahtlikuks. Seaduse jõustumisel jääb linnale või vallale võimalus erakoole toetada kui kohalik omavalitsus leiab, et vastav kool on kogukonnale vajalik. Erandina käsitletakse eelnõus erakoole, kus õpivad hariduslike erivajadustega lapsed. Ettepanek on toetada neid koole tunduvalt suuremas mahus ning pikema aja vältel. Seaduse jõustumise tähtaeg on 1. jaanuar 2017.

Mõlema eelnõu juhtivkomisjoniks määrati kultuurikomisjon.

Mõlemad eelnõud on pälvinud avalikkuses suurt tähelepanu ning poleemikat.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!