Mõisakoolid saavad taotleda toetust

7. dets. 2015 - Kommenteeri artiklit

Kuni 11. jaanuarini 2016 on avatud kultuuriministeeriumi mõisakoolide toetusprogrammi viimane taotlusvoor, selle eelarve on 148 000 eurot. Toetus aitab korrastada mõisakoole ning arendada neid kultuuri- ja turismiväärtustena. 

„Riiklik toetus on mõeldud mõisakoolide omanikele ja haldajatele, et arendada mõisates tegutsevaid koole ja laste hoolekandeasutusi paikkondlikeks haridus- ja kultuurikeskusteks. Kujunemine atraktiivseteks turismisihtkohtadeks aitab samaaegselt tagada mõisaansamblite ja neis sisalduva kultuuripärandi säilimise ja eksponeerimise,” ütles kltuuriministeeriumi muinsuskaitsenõunik Liina Jänes.

15 aasta jooksul on Eesti mõisakoole toetatud kokku rohkem kui 18 miljoni euroga. Riik on mõisakoole toetanud alates 2001. aastast kahel järjestikusel programmiperioodil, mis 2016. aasta lõpuks lõppevad. Lisaks on suuremaid restaureerimistöid tehtud Euroopa majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismi toel.

„Senitehtu on jõuliselt toetanud mõisakoolide hoidmist ja korrastamist. See on olnud hea õppetund sellest, kuidas kultuuripärandit saab kasutada uues funktsioonis. Mõisakoolidest on kujunenud tugeva identiteediga kokkuhoidev kogukond. Samuti on maakoole, kes end mõisakoolide kogukonnaga siduda soovivad, aja jooksul juurde tekkinud,” rääkis Jänes.

Ta lisas, et kaks riiklikku ning kaks välisabi programmi on end igati õigustanud. „Õpikeskkonna parandamine mõjutab otseselt õpilasi ja motiveerib õpetajaid. Samuti on tasemel õppeasutuse olemasolu on üks eeldus maapiirkonda kolimisel või sinna jäämisel. Korrastatud pärand on ka turismimagnet,” täpsustas ta.

Toetusprogrammid on eri viisidel hõlmanud kõiki Eesti mõisakoole. Praeguseks on neist koolidest restaureeritud 15, osalisi töid on tehtud enamikus koolides ning lisaks toetatud väga paljusid mõisatega seotud tegevusi, et aidata kujundada neist kohaliku kultuuri- ja kogukonnaelu keskusi.

Mõisakoolide programmi kohta saab lähemalt lugeda siin.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!