Kaks miljonit eestlast

29. jaan. 2016 Raivo Juurak Õpetajate Leht - 3 kommentaari

IRL on pakkunud välja idee kasvatada eestlaste arvu 25–30 aasta jooksul kahe miljonini. Kas see eesmärk on realistlik? Ja kes üldse on eestlane? Kas e-resident on? Aga Eestis elav Vene kodanik?

Kui pidada eestlaseks seda, kes elab Eestis ja räägib eesti keelt, nagu oleme alati arvanud, siis on vaja 30 aastaga vastu võtta ca 600 000 immigranti ja õpetada neile eesti keel selgeks. See teeb ühe aasta kohta 20 000. Seda on ikka väga-väga palju!

Meenub, et meil on täpselt 20 000 niisugust vene kodukeelega õpilast, kes ei õpi ei eesti õppekeelega koolis ega vene kooli eesti keele kümblusklassis. On ette teada, et need meie oma vene lapsed ei saa põhikooli lõpuks eesti keelt suhu. Nii on see olnud juba 20 aastat. Kas nüüd äkki muutub kõik ja need 20 000 vene koolilast on esimesed, kes saavad ühe aastaga eesti keele selgeks?

Teoreetiliselt on see võimalik. Oleme jõudnud ju üliefektiivsete keeleõppematerjalideni, mille abil on võimalik omandada uus keel 200 tunniga. Riik tellib näiteks Mait Müntelilt õppematerjali „Eesti keel 200 tunniga” ning osa lapsi ja nende vanemaid saab eesti keele arvuti abil iseseisvalt selgeks õppida.

Teine üliefektiivne meetod on keelekümblus, mille toel on samuti võimalik ühe aastaga kellele tahes eesti kõnekeel selgeks õpetada. Uusi efektiivseid keeleõppemeetodeid kasutades on 20 000 uut eesti keele kõnelejat aastas täiesti realistlik. Pedagoogilises plaanis on see võimalik. Kuid kas ka poliitiliselt? Selles on põhjust kahelda.

Sest miks need 20 000 meie oma vene noort siis eesti keelt ei oska? Ikka sellepärast, et meie poliitikud on aastakümneid vaielnud, kas vene laps üldse peab eesti keelt oskama. Isegi praegu veel nõuab osa vene koole endale õigust õpetada oma gümnasiste vene keeles, sest eesti keeles õppimine käivat neile üle jõu.

Mitte-eestlaste eesti keele õppimisele on teatud osa poliitikuid alati põhimõtteliselt vastu olnud. Esiteks rikkuvat mitte-eestlased meie ilusa emakeele ära, sest nad räägiksid aktsendiga ja teeksid keelevigu. Teiseks ei tohtivat eesti keelt kellelegi peale suruda, sest sellega rikuksime inimõigusi. Kolmandaks olevat eesti keel mitte-eestlasele liiga raske (14 käänet!) jne.

Sellise nägelemise tagajärg võib olla, et eesti keele kõnelejate arv ei hakka mitte kasvama, vaid hoopis kahanema.

RAIVO JUURAK


3 kommentaari teemale “Kaks miljonit eestlast”

 1. Lambapea ütleb:

  Miks ainult 2 miljonit eestlast?
  Kavalam mõte oleks uuendada praegust eesti keelt nii, et seda oleks kergem õppida. Uuendame inglise keele sarnaseks. Veel parem, hiina keele taoliseks ja eestlasi oleks paugu pealt terve miljard.

 2. inseneR ütleb:

  Insenerlik hinnang projekti realiseerimise võimalusele ja hinnale.

  Eestis on 200 000 fertiilses eas naist. Kui nad realiseeriks 50% oma reproduktiivsest potentsiaalist ja sünnitaks üle aasta, siis sünniks meil 100 000 eestlast aastas. Läheks 10 aastat ja meil olekski juures 1 miljon eestlast. Kuna ainult sünnitamisest on vähe, siis peaks mehed kah aktsioonist osa võtma ja looma järglaste kasvatamiseks võimaluse. Tegemise panus ei loe, sest see on tühine võrreldes kasvatamise panusega. Ühe lapse pereküpseks maksumaksjaks kasvatamise rahaline ekvivalent on 200 kEURi. Seega tuleb meestel asuda tegema 1Mx200k=200 miljardi EURi suurust panust miljoni eesti lapse kasvatamiseks olukorras, kus riigi aasteelarve on 9 miljardit EURi. Kui mehed lõpetaks molutamise ja asuks tegema 200 miljardilist panust 1 miljoni eesti lapse kasvatamiseks, kasvaks see hädine 9 miljardine eelarve märgatavalt.
  Ei tee ju naine sünnitamise otsust vaakumis, vaid olukorras, mille on peres suutnud luua mees olemas olevate laste korral. Kui mees pole suutnud luua naisele vastu võetavat olukorda ühe lapse korral, siis teist ei sünni. Kui mees on suutnud naist rahuldava toimetuleku tagada viie lapse korral, sünnib ka kuues laps.
  Kuna naine saab tänapäeva kodutööde mehhaniseerituse juures üksi hakkama kahe lapse pereküpseks kasvatamisega, siis tekib õigustatud küsimus, aga miks on iibepuudelises kahelapselises peres mees? Kas peeretavaks diivanikaunistuseks?

 3. Laine ütleb:

  Hea InseneR
  selline tervemõistuslik ja tõepoolest asjakohane rehkendus, millist igaüks küll teha ei suuda. Kui võimalusi ei ole, ega siis ka suurt peret sündida saa. Diivanikaunistusest lahkumiseks aga on vaja veel midagi olulist -töökohta, kus palka saab, aga rajataha ka minna ei saa, lapsed vajavad ka isa.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!