Keskkonnasõbralik lasteaed – kuhu edasi?

27. jaan. 2016 Marko Valker Huvitava Bioloogia Kool - Kommenteeri artiklit

Keskkonnaharidus on muutunud enamikus meie lasteaedades iseenesestmõistetavaks õppetöö osaks. Juba aastaid toimib edukalt KIK-i keskkonnateadlikkuse programm, mille kaudu toetatakse laste osalemist looduskeskuste pakutavates õppeprogrammides. Rõõm on tõdeda, et järjest enam lasteaedu haarab sellest võimalusest kinni. Tahaksingi julgustada kõhklejaid projekte kirjutama, et lapsed saaksid, sõltumata nende vanemate võimalustest, uusi põnevaid elamusi.

Bussisõite uhketesse looduskeskustesse saab aga paratamatult ette võtta vaid mõned korrad aastas. Laste huvi ümbritseva keskkonna vastu ning loodusteadlikkus sõltub sellest, kas lasteaias viiakse järjepidevaltläbi  õuesõpet ning tubaseid loodusvaatlusi ja eksperimente.

Et toetada õuesõppe rakendamist lasteaedades ja koolides , alustasime 2015. aastal algatusega Huvitava Bioloogia Kool. Tegemist on Läänemaal asuva vabaühendusega, mis viib läbi keskkonnahariduslikke projekte ja koolitusi üle Eesti.

Vestlustest õpetajatega koorusid välja õuesõppe rakendamise kitsaskohad:

  1. sellele vanusrühmale mõeldud praktilisi loodusvaatluste juhendeid on liiga vähe;
  2. materiaalsed võimalused õppevahendite soetamiseks on piiratud.

Taebla lasteaia lapsed putukate teemapäeval. FOTO: ERAKOGU

Lähtudes õpetajate esmastest ootustest, panime kokku õuesõppekoolituse kava. Valisime programmi loodusvaatlused ja kaitsed, mille rakendamine on lasteaias hea tahtmise korral võimalik kasvõi järgmisel päeval. Vaja läheb vaid igas majapidamises olevaid koduseid vahendeid. Püüame koolituste kaudu „maale tuua” laias maailmas ennast õigustanud lihtsad meetodid, et loodusõppe rakendamine ei sõltuks lasteaia rahalistest võimalustest. Kastete tegemine köögis leiduvate toiduainetega, taimede idanemise eksperimendid ning putukate vaatlemine on vaid mõned viisid loodusõppe põnevamaks muutmiseks. Kindlasti soovitan lasteaiaõpetajatel külastada ingliskeelseid haridusteemalisi internetilehti (sealhulgas sotsiaameediat), kus inimesed üle kogu maailma jagavad oma põnevaid kogemusi ja eduelamusi.

Keskkonnasõbraliku lasteaia puhul on oluline ka õueala kujundamine lapsesõbralikuks õpiõueks. Lasteaia hoov võib osutuda ootamatult põnevaks õpikeskkonnaks, kus saab läbi viia kõiki õppetegevusi (lugemist, arvutamist, laulmist jne). Nii nagu õppevahendite puhul, saab ka õpiõue rajamisel hakkama üsna vähese rahaga. Loodame esimeste lasteaedadega õpiõue väljaarendamist alustada järgmise õppeaasta alguses.

Et aidata lasteaedadel õuesõpet igapäevatöös rakendada, viime läbi teemanädalaid ja –päevi. Senine koostöö Läänemaal asuvate lasteaedadega on ennast õigustanud, sest lihtsamaid töid ja vaatluslehti saab edukalt rakendada järgmistel õppeaastatel. Kindlasti tasub lasteaiaõpetajatel jälgida ka meie Facebooki-lehte. Sellel kevadel avaldame lehel lihtsamate loodusvaatluste juhendeid ja teisi abimaterjale.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!