Taevaskoja sõnum XX

21. jaan. 2016 Jaan Praggi Koda - Kommenteeri artiklit

Sel aastal saab kakskümmend aastat, kui oleme saatnud Taevaskoja sõnumeid lastele ja noortele, meie sõpradele. Oleme pakkunud kirjutamiseks ja joonistamiseks mitmesuguseid teemasid headusest ja rõõmust, põnevusest, imetlusest, kaastundest, sõprusest, armastusest. Samuti ka kurjusest ja vihast, nördimusest, vägivallast, agressiivsusest, julmusest, kättemaksust.

Kui me tahame paremas maailmas elada, peame õppima, kuidas oma negatiivseid emotsioone ära tunda ja kuidas nendega toime tulla. See tähendab oskust vahetada viha kaastunde või hoolimise vastu, muutuda hea südamega inimeseks. Kuidas seda saavutada? See on tänavust loomevõistlust läbiv teema.

Kogedes negatiivseid emotsioone ja hiljem neid südamest sügavalt kahetsedes, annab see võimaluse emotsiooni kogemisest õppida. Võime omandada oskuse sekkuda negatiivsesse emotsiooni nii eelnevalt, kui ka selle sees olles ja järgnevatel hetkedel.

Seejuures võime tõmmata paralleele füüsilise maailmaga. Teame, et kui meil on terve immuunsüsteem, on vastupanuvõime haigustele suurem. Nõrgenenud immuunsüsteemi korral oleme märksa tundlikumad haigustele ja ka väljavaated paranemiseks on halvemad. Sama tähtis on, et ka meie vaimne seisund oleks sama tugev nagu terve immuunsüsteem. Nii saab viha, agressiivsust või julmust nähes (tundes) neist palju kergemini jagu. Kuigi negatiivseid emotsioone täielikult kõrvaldada pole võimalik, võib loota, et märkame tärkavat halba emotsiooni juba eos ning suudame selle ilmnemist ja süvenemist ära hoida.

Kaastunne on soov vabastada teised kannatustest. Ühtedel on see soov tugevam, teistel võib-olla nõrgem, kuid seda on võimalik arendada. Inimene, kes märkab rohukõrrel ukerdavat putukat või maas sibavat sipelgat ja ei litsu väikest loomakest pealeastumisega või mõnel muul moel lömaks, on kaastundlikum ka teise inimeses suhtes. Uus teadusharu – taimede neurobioloogia on kindlaks teinud, et ka taimed on elusolendid nagu loomad ja inimesed, nad suhtlevad omavahel, neil on oma mälu, oskused ja oma käitumine. Seega on oluline ka taimede puhul nendesse suhtumine, nendest hoolimine ja nendega arvestamine.

„Taevaskoja Sõnum“ XX teemad:

  1. Et maailm oleks elamiseks parem paik.
  2. Negatiivsete emotsioonide ületamine.
  3. „Kui rohuliblet lõigatakse, väriseb kogu universum“.(Upanišadi vanasõna)
  4. Mis mõlgub võilille meeles?
  5. Ka sipelgal on õigus õnnelik olla.
  6. Siil Priidik tahab uut perekonda. Aga sina…?
  7. Elu meie ümber – märkame ja hoiame.
  8. Joonistan rõõmu, joonistan kurbust…
  9. Mis on tarkus?
  10. Minu maa, minu inimesed – minu kodu. EV 100

Võistlusele oodatakse uurimusi, rahvapärimusi, esseid, juttusid ja joonistusi. Tööd loeb ja vaatab läbi ning hindab žürii. Parimaid võistlustöid autasustatakse rahaliselt auhinnafondi võimaluste piires.

Võistlustööd on oodatud kinnises ümbrikus ja märgusõnaga varustatult 1. maiks 2016.a. Aadressil: „Taevaskoja sõnum“ 50108 Tartu, Filosoofi 23 – 4.

Tööd palume esitada A4 formaadis ja lisada teine kinnine ümbrik, milles on autori ees- ja perekonnanimi, kool, klass, kodune aadress ja telefoni number.

Täiendav info tel. 7420943 ja 58228361


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!